Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

STYCZEŃ 2023

CZYTAJ

Jak stworzyć zdrowy dom ?

Z dr. Józefem Kropem, światowej sławy prekursorem medycyny ekologicznej rozmawiał Mariusz Ciołeszyński

Jak stworzyć zdrowy dom ?

Z dr. Józefem Kropem, światowej sławy prekursorem medycyny ekologicznej rozmawiał Mariusz Ciołeszyński

Opolski Rynek Nieruchomości

Ten artykuł liczy 977 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 15 sek.

„Aby zrozumieć człowieka, należy zrozumieć jego świat, środowisko, w którym żyje.”
Arystoteles c 384 – c 322 p.n.e.

Środowisko, w jakim żyjemy na wielki wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, ambicje, życiowe cele. Być może wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jeżeli w naszym najbliższym otoczeniu coś nas “uwiera”, wypełnianie codziennych obowiązków może nastręczać wielu trudności.

krop_fota

Alergie, cukrzyca, nowotwory, choroby krążenia – wszystko to efekt postępu cywilizacyjnego. Dziś już nikt nie ukrywa, że zanieczyszczone powietrze, skażone pestycydami pożywienie, środki chemiczne, które otaczają nas w naszych i miejscach pracy, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak z nimi walczyć? Czy możemy z nimi walczyć?
Musimy zadbać o siebie, musimy zmienić swoje otoczenia na korzystne, w trosce o zdrowie, o nasze dzieci, o przyszłość. I wbrew powszechnej opinii dbanie o zdrowy nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a jedynie odrobiny wysiłku i konsekwencji. Nie musimy robić generalnego remontu, wystarczy solidne sprzątanie i przegląd domowych sprzętów. Usuńmy z naszego najbliższego środowiska alergeny i substancje chemiczne, poczujemy się lepiej, a nasz mózg i ciało zaczną sprawniej działać. Tego rodzaju problemy szczegółowo omawia medycyna ekologiczna, dla której człowiek w jego naturalnym środowisku ma ogromne znaczenie i która właśnie w naszym otoczeniu często widzi źródło problemów zdrowotnych.

Filtruj

Filtrowanie wody i powietrza to podstawowa zasada zdrowego . Do wody wystarczy tradycyjny filtr węglowy, który nie jest drogi, a wydajny. Przefiltrowana woda jest nie tylko zdrowsza, ale też smaczniejsza, mogą ją pić nawet małe dzieci. Znacznie lepiej pić wodę filtrowaną niż kupowaną w plastikowych butelkach. W ogóle powinniśmy zrewidować swoje poglądy na temat plastiku (nawet jeśli nie zawiera BPA) i albo nie używać go wcale, albo ograniczyć jego obecność w naszym otoczeniu do minimum. Więcej problemu sprawiać może filtrowanie powietrza. Nie wystarczy wietrzenie . Z zewnątrz przedostają się tlenki węgla, pestycydy, środki chwastobójcze, szkodliwe związki pochodzące ze spalania. Pomocna w tym względzie jest klimatyzacja, pamiętać jednak trzeba o jej regularnym przeglądzie i czyszczeniu.

Zaufaj naturze

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wysokiej jakości filtrację powietrza, wykorzystajmy moc, jaką natura dała roślinom. Przecież one również pozytywnie wpływają na jakość powietrza. Rośliny zielone, doniczkowe, w naturalny sposób oczyszczają powietrze w pomieszczeniach, usuwają toksyny. Szczególnie warte uprawiania są paprocie, bluszcz, Palma Areca, zielistka i dracena. Powinny one znaleźć się w każdym , szczególnie tych, w których mieszkają alergicy. Uważajmy tylko, by w ziemi doniczkowej nie pojawiła się pleśń i nie stosujmy pestycydów (roślinobójczych, owadobójczych).

Zorganizuj bezpieczną przestrzeń

Aby nasz był nam przyjazny i zdrowy należy ograniczyć do minimum obecność produktów chemicznych. I tak otaczajmy się meblami drewnianymi, najlepiej dębowymi, klonowymi, lub metalowymi. Podłogi niech również będą drewniane lub z płytek ceramicznych. Unikajmy wykładzin dywanowych. Są bardzo trudne do czyszczenia, a uwielbiają się w nich gromadzić roztocza, pleśnie, kurz. Poza tym bardzo często są nasączane środkami chemicznymi, np. formaldehydem, który może okazać się naprawdę niebezpieczny. Jeśli już lubimy dywany, kładźmy na podłogę niewielkie dywaniki, które łatwo uprać. W meblach tapicerowanych unikajmy tkanin syntetycznych, gąbek i gum preferując wypełnienia z bawełny, trawy morskiej czy kapoku. Ograniczmy do minimum liczbę bibelotów w , tzw. “pochłaniaczy kurzu”, na których gromadzi się brud. Są one trudne do utrzymania w czystości. Jeśli już lubimy otaczać się drobiazgami, trzymajmy je za szkłem. Nie przebywajmy w podczas remontu. Opary z farb, lakierów i rozpuszczalników mają negatywny wpływ na działanie mózgu. Po remoncie wietrzmy dokładnie , ogrzewajmy je (w wyższej temperaturze związki chemiczne szybciej się ulatniają) i powróćmy do niego dopiero, kiedy będzie naprawdę wolne od chemicznej woni. Do ogrzewania zainstalujmy piece grzewcze elektryczne lub gazowe, o wysokiej wydajności. Idealnie, jeśli znajdziemy dla nich osobne pomieszczenie.

Sprzątaj

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie czystości w , w którym mieszka alergik jest rzeczą niezwykle ważną. Jakkolwiek kwestia sprzątania dotyczy każdego , w czystym, wolnym od kurzu i chemii pomieszczeniu bedziemy czuć się znacznie lepiej. Dlatego też dokładnie sprzątajmy za i pod meblami, często myjmy żyrandole, lampy, żarówki, żaluzje, odkurzajmy obrazy. Pamiętajmy, by regularnie prać firany, zasłony, poduszki i kapy na łóżko. One także gromadzą w sobie kurz, wilgoć, roztocza i mogą stać się przyczyną alergii lub też ją nasilać. Do sprzątania stosujmy środki naturalne (ocet, soda, boraks) lub organiczne. Są nie tylko skuteczne, ale też często tańsze i nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jeżeli już musimy korzystać ze środków chemicznych, czytajmy etykiety i wybierajmy te nietoksyczne, bezzapachowe i niezawierające fosforanów.
Troska o zdrowy jest naszym obowiązkiem. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że otoczenie wpływa na nasze samopoczucie, a przecież we własnym chcemy czuć się bezpiecznie, komfortowo, chcemy w nim odpoczywać i cieszyć się czasem z rodziną zamiast walczyć z kolejną alergią, bólem głowy czy problemami trawiennymi. Naprawdę niewiele wystarczy, by poprawić jakość naszego życia, wszystko to zgodnie z zaleceniami medycyny ekologicznej, której idea sięga do źródła naszych problemów zdrowotnych, a nie tylko walczy z objawami. Sprawmy radość sobie i naszym bliskim dając im zdrowy, bezpieczny . (Więcej na ten temat w „Ratujmy się – elementarz medycyny ekologicznej” autorstwa dr. Józefa Kropa).

Rozmawiał Mariusz Ciołeszyński


Zobacz również:

Nowe realizacje Miasta Opola

Sukcesy inwestycyjne Miasta Opola w 2022 r.

Co dzieje się na rynku nieruchomości?

Nowy rok to czas refleksji, podsumowań, ale również wyciągania wniosków i planowania

Śpij dobrze

Materace SENPO

Imperial Apartamenty

Nowy etap inwestycji – budynek E już w sprzedaży

Apartamenty Awangarda

Relacja z placu budowy nowego osiedla

Opolski Rynek Nieruchomości

Zespół redakcyjny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Belweder Park Nysa - Opolski Rynek Nieruchomości

Belweder Park Nysa

Dziennik Budowy Grudzień 2022

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Równolegle prowadzone są prace przy trzech budynkach

Dom z pompą ciepła w idealnej lokalizacji - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom z pompą ciepła w idealnej lokalizacji

Apartament w zabudowie bliźniaczej

Apartamenty Awangarda - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Awangarda

Relacja z placu budowy nowego osiedla

Działka budowlana Opole ul. Wrocławska - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana Opole ul. Wrocławska

Działka 46 arów naprzeciwko C.H. Karolinka

Meble DrewalPartner

Meble Drewal

Producent mebli drewnianych i mebli ogrodowych

Osiedle Górki – domy pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Osiedle Górki – domy pod Opolem

Komfort i piękno przyrody blisko Opola

Apartamenty szeregowe w Ozimku - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty szeregowe w Ozimku

Ekskluzywne apartamenty 100 m² z ogrodem

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki