Mieszkanie w stylu skandynawskim
Styl skandynawski jest od lat niezwykle popularny w Polsce.
Liliana Masewicz-Kowalska
Ten artykuł liczy 499 słów i przeczytasz go w około 1 min. i 40 sek.
I trudno się dziwić, nurt ten fascynuje swoją prostotą, naturalnymi barwami, niepowtarzalnym klimatem rodem z północy. Jest on równie surowy, jak klimat krain, z których pochodzi. W naszym klimacie również długo panują zimowe miesiące z małą ilością słońca, a to ono przecież nadaje naszemu życiu energii. W Szwecji, Norwegii, Danii człowiek zmaga się z naturą, z długą zimą, morskimi wiatrami, chłodem, ciemnością. Wszystko, co człowiek kreuje musi być funkcjonalne, proste, praktyczne. I właśnie te cechy tutaj odnajdziemy.
Meble projektowane w tej konwencji zawsze są niezwykle proste, praktycznie bez ozdób, w natu-ralnych barwach drewna. Charakterem są dopasowane do ludzi, którzy zamieszkują te zimniejsze klimaty, dlatego są tak powściągliwe w swojej formie i jasne, będące niczym tęsknota za słońcem i wiosenną naturą. Może wielu z nas dziwi fakt, że dominuje biel również na ścianch. Jest to jednak przejaw praktycznego światopoglądu. Zimą na południowych skrajach Skandynawii ciemność zapada już ok. 15.00. Im dalej na północ, tym dzień jest krótszy. Jasne pomieszczenia mają rozjaśnić ciemności, zadbać o dobry nastrój mieszkańców, a nawet odstraszyć bohaterów ludowych wierzeń, którzy pod osłoną nocy zbliżają się do ludzkich domów. Natura Skandynawii zawsze ma wiele do powiedzenia w tym regionie świata. To wielkie serce tutejszego designu. Las jest wielkim bogactwem Skandynawii i źródłem inspiracji. Podobnie jak skaliste krajobrazy fiordów, z ich niezwykle bogatymi odcieniami szarości. Pomieszczenia aranżowane w tym stylu są zawsze uporządkowane, oszczędne wręcz, jasne niczym słoneczny dzień.
Urządzając mieszkanie w skandynawskim stylu korzystać możemy z szerokiej palety barw, której trzon stanowią biel, szarość, błękit, kobalt, zmatowiała zieleń późnej jesieni, czerwień polarnych nocy. Warto wykorzystywać materiały naturalne: drewno, kamień, wełnę. Ważna jest również harmonia wnętrza, jego przestronność i dobre oświetlenie. Niezwykle urokliwe są niewielkie lampki stojące na parapetach okiennych, rozświetlające zarówno pomieszczenie, jak i podwórko przed domem.
Pamiętajmy też o miękkich teksturach i materiałach, choćby w postaci małego dywanu, który jak puszyste futro ogrzeje nasze zmarznięte stopy po powrocie z zimowego spaceru. Tu wszystko musi być przytulne i ciepłe, ale tylko „pozornie” skąpe, bo mnogość emocji jakie ze sobą niosą te chłodne klimaty wywołują naprawdę gorące uczucia… a najważniejsi we wnętrzach są przecież ludzie.
Styl skandynawski jest uniwersalny. Można z niego czerpać pełnymi garściami i stosować zarówno w dużych, przestronnych domach, jak i niewielkich mieszkaniach w blokach. Ważne tylko, by do-brze się czuć w tak urządzonym mieszkaniu i dostosować wystrój do swoich potrzeb, pragnień i osobowości. Jeśli czujesz, że w Twoim życiu brakuje słońca, ten styl może być właśnie dla Ciebie…..
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów