Nowoczesne podłogi (cz. 2)
Rozmowa z panią Ewą Brożek, dyrektorem handlowym w firmie Goser-Bwm Sp. z o.o.
Beata Marcinowicz
Ten artykuł liczy 901 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 0 sek.
Podłoga inspirowana drewnem i kamieniem. Część 2
Podłogi winylowe na polski rynek wchodzą przebojem. Są nie tylko obiektem porządania osób urządzających własne mieszkania, są również inspiracją dla architektów wnętrz, którzy projektując przestrzeń mieszkalną czy użytkową mogą czerpać z nieskończonego praktycznie źródła faktur, barw, deseni, mając jednocześnie na względzie praktyczne walory podłogi.
Rozmowa z panią Ewą Brożek, dyrektorem handlowym w firmie Goser-Bwm Sp. z o.o. uświadamia nam, jak wiele do pokazania mają producenci podłóg winylowych i jak wiele możemy na takim zakupie skorzystać.
– Proszę nam powiedzieć, czym tak naprawdę są podłogi LVT?
E.B. – Dobre pytanie i bardzo często zadawane przez naszych klientów.
Na początek wyjaśnijmy skrót LVT – Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe płytki winylowe. Są to płytki, w różnych rozmiarach i kształtach. Wtedy, kiedy doskonale imitują drewno, przyjmują rozmiar i kształt desek, czy paneli, natomiast gdy udają gres czy kamień, często są prostokątne lub kwadratowe. Mogą też upodabniać się do innych materiałów np. metal, tkanina itd. Swoją strukturą przypominają wykładziny PCW heterogeniczne (warstwowe), jednak w wyglądzie są zasadniczo różne.
– A tak naprawdę jak się ma LVT do naturalnego drewna?
E.B. – Podłogi LVT, oczywiście dobrych i sprawdzonych producentów, dają wszystkie wizualne cechy naturalnego drewna bez utrudnień jakie niesie zastosowanie naturalnego materiału. Naturalne drewno może różnić się jakością oraz może się rozszerzać, wypaczać i kurczyć. Produkty LVT utrzymują swój kształt przez cały okres swojej żywotności. Drewno jest wrażliwe na zmiany temperatury, a kiedy namoknie, można się spodziewać sporych kłopotów. Podłogi LVT doskonale znoszą zmiany temperatur i rozlaną wodę.
– Zapewne ma pani też odpowiedź na pytania o inne materiały?
E.B. – Tak, oczywiście
Produkty LVT a kamień, marmur i podłogi ceramiczne
Naturalny kamień może być trudny w obróbce, a jego waga często stanowi problem, szczególnie, jeśli na być położony na piętrze. Produkty LVT są o wiele lżejsze, elastyczne i łatwiejsze w montażu. Podłogi LVT są cieplejsze – chłód kamienia i marmuru może być nieprzyjemny przy chłodniejszej pogodzie. Tekstura pomaga uniknąć powstawania śliskich powierzchni, szczególnie w miejscach narażonych na zamoczenie takich jak łazienki, kuchnie czy przedpokoje.
Podłogi LVT a dywany
Istnieje wiele przyczyn, z powodu których podłogi LVT mają dużą przewagę nad dywanami. Podłoga LVT jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, zwłaszcza gdy ktoś jest osobą zajętą, która ma dzieci lub zwierzęta, po których trzeba sprzątać. Można więc dłużej utrzymać dobry wygląd swoich podłóg. W przeciwieństwie do dywanów LVT nie są siedliskiem kurzu, roztoczy czy bakterii. Nasze gwarancje producenta obejmują okresy od 12 lat do nawet 20 lat w przypadku luksusowych linii produktów. Trudno jest znaleźć dywan o takiej trwałości. Podłogi LVT mogą być układane na instalacjach ogrzewania podłogowego. Uszkodzenie LVT jest mało prawdopodobne, ale gdy zajdzie taka potrzeba można wymienić uszkodzony fragment podłogi LVT, co stanowi olbrzymią przewagę nad dywanem, który musi zostać zastąpiony nowym. Jeśli ktoś nadal chce mieć dywan, niestety, nie mamy wełnianych wersji podłóg LVT, ale można być zaskoczonym ciepłem i komfortem oferowanym przez produkty LVT.
Podłogi LVT a podłogi laminowane i winylowe
Podłogi LVT to po prostu inna liga niż podłogi laminowane i winylowe. Ich jakość, kolory, wykończenie i efekt są dużo lepsze. Wiele materiałów produkowanych przez człowieka, w tym laminaty, może się zawijać bądź kurczyć, podczas gdy produkty LVT zachowują swój kształt przez cały okres swojej żywotności. Produkty LVT są niezwykle wytrzymałe.
Powinniśmy zaznaczyć, że instalacja podłóg LVT może trwać dłużej niż produktów dostarczanych w rolkach. Wierzymy jednak, że przewagi jakimi dysponują produkty LVT, niwelują tę niedogodność, a dla porównania, produkty LVT instaluje się szybciej niż inne twarde podłogi, takie jak kamień i drewno.
– Dziś wielu z nas kładzie nacisk na ekologię. Czy podłogi winylowe LVT można uznać za ekologiczne?
E.B. – Wszystkie nasze produkty są przyjazne środowisku naturalnemu. W procesie produkcji tych podłóg ilość odpadów zredukowano do minimum, co ma niebagatelne znaczenie dla przyrody. Jesteśmy świadomi faktu, że produkcja i sprzedaż LVT ma wpływ na środowisko naturalne i jesteśmy zaangażowani w kontrolowanie naszego wpływu współpracując z producentami którzy używają Systemu Zarządzania Środowiskowego. Producenci, których reprezentujemy jako międzynarodowi wytwórcy podłóg LVT są zaangażowani w nieustanne szukanie usprawnień dotyczących produkcji, logistyki i zrównoważonego rozwoju. Świadomość środowiskowa jest częścią wszystkich ich działań. Wszelkie produkty są wytwarzane w zgodzie z systemem zarządzania środowiskowego ISO 14001.
Oczywiście, mamy paru producentów tych podłóg, jedni dobrzy inni jeszcze lepsi. Nikogo nie chcemy wyróżniać w tej rozmowie, ale oczywiście mamy swoich faworytów. Zapraszamy do nas i wszystko się wyjaśni.
Z Ewą Brożek z firmy Goser-Bwm sp. z o.o. rozmawiała Beata Marcinowicz
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów