Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

PAŹDZIERNIK 2021

CZYTAJ

Pellety – paliwo przyszłości ?

Ogrzewanie to jedno z najważniejszych zagadnień eksploatacyjnych w domku jednorodzinnym.
Pytamy eksperta o najlepsze rozwiązania.

Pellety – paliwo przyszłości ?

Ogrzewanie to jedno z najważniejszych zagadnień eksploatacyjnych w domku jednorodzinnym. Pytamy eksperta o najlepsze rozwiązania.

Henryk Gogolok

Pani Hanna pyta:

– Buduję domek poza miastem, słyszałam o ogrzewaniu na pellety – czy jest ono lepsze od ogrzewania na węgiel?

Ekspert odpowiada:

Pellety to granulat ze sprasowanych trocin drewnianych. Pellety są czyste w dotyku, pachnące świeżym drewnem i całkowicie ekologiczne w spalaniu. Popiół po spaleniu dobrego pelletu to jedynie 0,3-1% objętości paliwa a więc dużo mniej niż po spaleniu węgla.

Wartość opałowa pelletu jest trochę mniejsza niż węgla jednak efektywność kotłów na pellety jest dużo wyższa, dzięki czemu różnice te się kompensują i w sumie koszty ogrzewania pelletami są porównywalne do ogrzewania węglem.

Wyższa efektywność kotłów na pellety bierze się m.in. stąd, że mają one wbudowane mechanizmy automatycznego czyszczenia oraz wysoce sprawne palniki z automatycznym zapłonem i kontrolą jakości spalania. Zapewnia to użytkownikowi wygodę, czystość w kotłowni i niskie koszty ogrzewania. Ponieważ budowane obecnie domy zazwyczaj pozbawione są piwnic, a kotłownie znajdują się na parterze tuż przy części mieszkalnej, dlatego pellety ze względu swoją czystość są znacznie lepszym rozwiązaniem niż węgiel.

Ekofire_kompact

Pan Janek pyta:

– Interesuje mnie nowoczesne ogrzewanie na pellety, ale czy pellety są paliwem pewnym i czy będą też łatwo dostępne w przyszłości?

Ekspert odpowiada:

Na Opolszczyźnie pellety stosowane są już od około 10 lat. W Europie znane są już około 20 lat.

Pellety powstają z trocin drewnianych, więc ich dostępność ma związek z przemysłem obróbki drewna. Na szczęście aż 28% powierzchni Polski to lasy. W Polsce mamy bardzo dużo tartaków, stolarni, producentów schodów, mebli itp. Zanim w Polsce pellety stały się popularne, były już wcześniej produkowane, ale głównie eksportowane na zachód. Wraz ze wzrostem cen oleju opałowego i węgla, pellety stały się doskonałym alternatywnym paliwem. Na Opolszczyźnie jest wiele zakładów obróbki drewna, w których powstaje nadmiar bardzo dobrej jakości trocin, a w ślad za tym powstaje coraz więcej nowoczesnych zakładów produkujących pellety. Coraz więcej właścicieli opolskich zakładów stolarskich instaluje maszyny do produkcji peletu. W Opolu mamy już specjalistycznych dystrybutorów pelletów, którzy oferują pellety z kilkunastu różnych zakładów i co ważne są to pellety z gwarancją jakości. Dzięki współpracy firm, począwszy od producentów trocin, zakładów produkcji pelletu, dystrybutorów pelletu, sprzedawców kotłów i instalatorów kotłowni mamy obecnie stabilny, rozwinięty rynek ogrzewania na pellety.

Pani Teresa pyta:

– Czy pellety należą do paliw ekologicznych? Czy gminy, które obecnie walczą z nadmiernym zadymieniem, zapyleniem i smogiem akceptują to paliwo?

Ekspert odpowiada:

Tak oczywiście, – pellety są ekologiczne. W przeciwieństwie do węgla, oleju opałowego czy gazu, pellety są paliwem odnawialnym. Czyli nasze pokolenie, które spala drewno (pellety) będzie świadkiem odrodzenia się tego surowca w postaci szybko odrastających drzew.

Kotły i piece na pellety emitują bardzo czyste spaliny. Dowodem na to są analizy spalin wykonywane przez serwisantów kotłów c.o.

Pellety to biomasa, która tak bardzo jest promowana i wspierana przez Unię Europejską.

Co ważne, coraz więcej opolskich gmin ubiega się o środki, w celu dofinansowania mieszkańców na zakup kotłów na pellety.

Dzięki temu, że kotły na pellety spełniają 5 klasę emisyjności (najwyższą, o najlepszych parametrach) dym z komina w trakcie spalania pelletów jest prawie niewidoczny.

Receptura tego paliwa jest bardzo prosta – pellety składają się z czystego drewna bez żadnych chemicznych domieszek i klejów. Nawet kora drzewa, która zawiera pyły i kurz jest oddzielana, aby surowiec do produkcji pelletu był idealny.

Pan Piotr pyta:

– Buduję nowy dom 150 m2. Ile kosztuje ogrzewanie takiego domku w ciągu jednego sezonu?

Ekspert odpowiada:

Należy się spodziewać kosztów paliwa w granicach od 2900zł do 3800zł oraz kosztów serwisowych (posezonowe przeglądy) na poziomie 240zł – 300zł. Najkorzystniej jest kupować paliwo na wiosnę oraz na początku lata.

koszty-ogrzewania

Pan Franciszek pyta:

– Na co trzeba zwrócić uwagę przy doborze urządzeń ogrzewania na pellety?

Ekspert odpowiada:

Przede wszystkim należy unikać przewymiarowania kotła. Trzeba należycie dobrać odpowiednią automatykę kotłowni – układy sterujące i regulacyjne – aby móc optymalnie regulować temperaturę w pokojach. Im lepsza regulacja tym lepsza gospodarka ciepłem i w konsekwencji niższe koszty ogrzewania. Warto zainteresować się kotłami samoczyszczącymi z automatycznym czyszczeniem kotła, palnika i popielnika gdyż są one najbardziej efektywne i ekonomiczne. No i oczywiście serwis – bardzo ważne jest, aby firma sprzedająca kocioł zapewniała serwis na wysokim poziomie. W przypadku kotłów na pellety nie sprawdzają się zakupy przez internet, gdyż taka forma sprzedaży wiąże się z brakiem serwisu. Kupując paliwo warto zapytać o gwarancję jakości paliwa.

 

Henryk Gogolok

Pelletmont Opole, ul. Budowlanych 54 tel. 77 546 1000, www.pelletmont.pl

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla