Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2024

CZYTAJ

Zdrowe wnętrze mieszkania

Postawmy na naturalny styl życia i realizujmy postulaty medycyny ekologicznej we własnym domu.

Zdrowe wnętrze mieszkania

Postawmy na naturalny styl życia i realizujmy postulaty medycyny ekologicznej we własnym domu.

Beata Marcinowicz

Ten artykuł liczy 722 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 24 sek.

„Aby zrozumieć człowieka, należy zrozumieć jego świat, środowisko, w którym żyje.”
Arystoteles c 384 – c 322 p.n.e.

Od wieków powtarzamy “szlachetne zdrowie”, życzymy sobie 100 lat i zdrowia, odżywiamy się zdrowo, łykamy witaminy, uprawiamy sport. Wszystko w imię tego, co jest dla nas niezwykle cenne – zdrowia właśnie. Od niego zależy przecież nasze życie, sytuacja rodzinna, kariera zawodowa, możliwość spełniania marzeń.

Wiele też zrobimy, by zdrowie zachować czy wzmocnić. Warto więc skorzystać z dorobku medycyny ekologicznej, która nie tylko leczy. Medycyna ekologiczna różni się od tradycyjnej tym, że potrafi patrzeć na pacjenta i jego patologię z perspektywy środowiska. Oznacza to, że widzi pacjenta na tle jego , miejsca pracy, szkoły, żywności i życiowych problemów.

W swojej książce “Ratujmy się – elementarz medycyny ekologicznej” dr Józef Krop krok po kroku prowadzi nas przez zagadnienia medycyny ekologicznej pokazując, w jaki sposób możemy organi-zować życie i otoczenie, by uniknąć wielu, tak powszechnych teraz, schorzeń określanych jako “cywilizacyjne”. Stosując się do tych zaleceń minimalizujemy ryzyko wszelkich alergii, depresji, unikamy czynników rakotwórczych czy warunkujących zaburzenia hormonalne.

dr Józef KropPostawmy na naturalny styl życia i realizujmy postulaty medycyny ekologicznej we własnym .

Zrezygnujmy z mebli wykonanych z tworzyw sztucznych. Dla naszych organizmów najlepsze są meble z twardego drewna (dąb, klon) lub z metalu. Podłogi niech również będą drewniane lub ceramiczne. Nie korzystajmy z wykładzin dywanowych, najczęściej są one wykonane z materiałów syntetycznych i nasączone chemikaliami (np. formaldehydem). Stanowią również źródło roztoczy, kurzu, pleśni, a trudno je dokładnie wyprać i wysuszyć. Jeśli lubimy ciepłą i miękką podłogę rozłóżmy niewielkie dywaniki z naturalnej wełny czy bawełny, które możemy prać w pralce nawet bardzo często. W meblach tapicerowanych unikajmy syntetycznych pianek, gąbek, tkanin. Jako wypełniacze preferujmy bawełnę, kapok lub trawę morską. Ograniczmy liczbę przedmiotów, na których gromadzi się kurz. Nie musimy rezygnować z bibelotów, warto jednak schować je w szklanej witrynie i często odkurzać. Pamiętajmy o częstym praniu zasłon, firan, ozdobnych poduszek, kanap. W nich także gromadzi się kurz, wilgoć będąca źródłem pleśni, roztocza. Dbajmy o przewody wentylacyjne, klimatyzatory, ogrzewanie. Ważne, by wszelkie urządzenia i instalacje były regularnie kontrolowane i czyszczone, co zapobiega nieprzyjemnym dla zdrowia skutkom. Brudne klimatyzatory stają się przyczyną wielu alergii, na które podatne są zwłaszcza dzieci.

Sprawmy, by sypialnia była miejsce wolnym od drażniących środków chemicznych. Spędzamy w niej naprawdę dużo czasu, także istotne jest, by była nam przyjazna. Śpijmy w czystej, bawełnianej pościeli. Pościel warto prasować, wysoka temperatura zabija ewentualne bakterie i grzyby. Nie przechowujmy w sypialni brudnych ubrań, sprzętów elektrycznych i elektronicznych, środków chemicznych. Podobnie należy traktować pokoje dziecięce. Miejsce naszego snu powinno być wolne od pola elektromagnetycznego, szkodliwych chemikalii, kurzu i pleśni.

got_u2

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia szczególnej troski. Nie tylko należy je często i dokładnie sprzątać, ale też wietrzyć (wentylować). Do sprzątania używajmy naturalnych środków. W internecie możemy kupić ekologiczne środki do czyszczenia czy prania, chociaż warto stosować się do babcinych sposobów na czysty i wykorzystać ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy. Unikajmy systetycznych zasłon czy dywaników, dbajmy o jakość i czystość ręczników. Dr Krop zaleca rozważne stosowanie kuchenki mikrofalowej. Jak pisze w swojej książce pole elektromagnetyczne przez nią wytwarzane jest szkodliwe dla naszych organizmów. Podobnie zresztą jak pole, które wytwarza telewizor czy komputer. Często wymieniajmy gąbki do mycia naczyń, czyściki, ściereczki do wycierania blatów. Ich ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się pleśni. Warto też zrezygnować z plastikowych pojemników na żywność, na rzecz szklanych, a już nigdy nie podgrzewać w nich jedzenia w mikrofalówce.

Analizując zalecenia dr. Kropa przekonujemy się, jak niewiele trzeba, by mieszkać w zdrowym, przyjaznym nam domu. Ważna jest praca w jego utrzymanie w czystości oraz odpowiednie rozpla-nowanie każdej z domowych stref. To inwestycja, która się opłaca i przynosi ogromne korzyści.


Zobacz również:

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

NOVO Apartamenty w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem

Nowo budowany dom z ogrodem i garażem

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Nosi Ci Się - Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięcaPartner

Nosi Ci Się

Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięca

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

Oferta inwestycyjna - Opolski Rynek Nieruchomości

Oferta inwestycyjna

Dwa mieszkania w jednym domu

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska - Opolski Rynek Nieruchomości

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska

Doskonałe mieszkanie na wynajem

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

FODOPRESS - Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEOPartner

FODOPRESS

Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEO

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

Darmowe ogłoszenia nieruchomości: Skorzystaj z naszych darmowych ogłoszeń nieruchomości i znajdź idealne miejsce dla siebie.