Zdrowe wnętrze mieszkania
Postawmy na naturalny styl życia i realizujmy postulaty medycyny ekologicznej we własnym domu.
Beata Marcinowicz
Ten artykuł liczy 722 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 24 sek.
„Aby zrozumieć człowieka, należy zrozumieć jego świat, środowisko, w którym żyje.”
Arystoteles c 384 – c 322 p.n.e.
Od wieków powtarzamy “szlachetne zdrowie”, życzymy sobie 100 lat i zdrowia, odżywiamy się zdrowo, łykamy witaminy, uprawiamy sport. Wszystko w imię tego, co jest dla nas niezwykle cenne – zdrowia właśnie. Od niego zależy przecież nasze życie, sytuacja rodzinna, kariera zawodowa, możliwość spełniania marzeń.
Wiele też zrobimy, by zdrowie zachować czy wzmocnić. Warto więc skorzystać z dorobku medycyny ekologicznej, która nie tylko leczy. Medycyna ekologiczna różni się od tradycyjnej tym, że potrafi patrzeć na pacjenta i jego patologię z perspektywy środowiska. Oznacza to, że widzi pacjenta na tle jego mieszkania, miejsca pracy, szkoły, żywności i życiowych problemów.
W swojej książce “Ratujmy się – elementarz medycyny ekologicznej” dr Józef Krop krok po kroku prowadzi nas przez zagadnienia medycyny ekologicznej pokazując, w jaki sposób możemy organi-zować życie i otoczenie, by uniknąć wielu, tak powszechnych teraz, schorzeń określanych jako “cywilizacyjne”. Stosując się do tych zaleceń minimalizujemy ryzyko wszelkich alergii, depresji, unikamy czynników rakotwórczych czy warunkujących zaburzenia hormonalne.
Postawmy na naturalny styl życia i realizujmy postulaty medycyny ekologicznej we własnym domu.
Zrezygnujmy z mebli wykonanych z tworzyw sztucznych. Dla naszych organizmów najlepsze są meble z twardego drewna (dąb, klon) lub z metalu. Podłogi niech również będą drewniane lub ceramiczne. Nie korzystajmy z wykładzin dywanowych, najczęściej są one wykonane z materiałów syntetycznych i nasączone chemikaliami (np. formaldehydem). Stanowią również źródło roztoczy, kurzu, pleśni, a trudno je dokładnie wyprać i wysuszyć. Jeśli lubimy ciepłą i miękką podłogę rozłóżmy niewielkie dywaniki z naturalnej wełny czy bawełny, które możemy prać w pralce nawet bardzo często. W meblach tapicerowanych unikajmy syntetycznych pianek, gąbek, tkanin. Jako wypełniacze preferujmy bawełnę, kapok lub trawę morską. Ograniczmy liczbę przedmiotów, na których gromadzi się kurz. Nie musimy rezygnować z bibelotów, warto jednak schować je w szklanej witrynie i często odkurzać. Pamiętajmy o częstym praniu zasłon, firan, ozdobnych poduszek, kanap. W nich także gromadzi się kurz, wilgoć będąca źródłem pleśni, roztocza. Dbajmy o przewody wentylacyjne, klimatyzatory, ogrzewanie. Ważne, by wszelkie urządzenia i instalacje były regularnie kontrolowane i czyszczone, co zapobiega nieprzyjemnym dla zdrowia skutkom. Brudne klimatyzatory stają się przyczyną wielu alergii, na które podatne są zwłaszcza dzieci.
Sprawmy, by sypialnia była miejsce wolnym od drażniących środków chemicznych. Spędzamy w niej naprawdę dużo czasu, także istotne jest, by była nam przyjazna. Śpijmy w czystej, bawełnianej pościeli. Pościel warto prasować, wysoka temperatura zabija ewentualne bakterie i grzyby. Nie przechowujmy w sypialni brudnych ubrań, sprzętów elektrycznych i elektronicznych, środków chemicznych. Podobnie należy traktować pokoje dziecięce. Miejsce naszego snu powinno być wolne od pola elektromagnetycznego, szkodliwych chemikalii, kurzu i pleśni.
Kuchnia i łazienka to pomieszczenia szczególnej troski. Nie tylko należy je często i dokładnie sprzątać, ale też wietrzyć (wentylować). Do sprzątania używajmy naturalnych środków. W internecie możemy kupić ekologiczne środki do czyszczenia czy prania, chociaż warto stosować się do babcinych sposobów na czysty dom i wykorzystać ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy. Unikajmy systetycznych zasłon czy dywaników, dbajmy o jakość i czystość ręczników. Dr Krop zaleca rozważne stosowanie kuchenki mikrofalowej. Jak pisze w swojej książce pole elektromagnetyczne przez nią wytwarzane jest szkodliwe dla naszych organizmów. Podobnie zresztą jak pole, które wytwarza telewizor czy komputer. Często wymieniajmy gąbki do mycia naczyń, czyściki, ściereczki do wycierania blatów. Ich ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się pleśni. Warto też zrezygnować z plastikowych pojemników na żywność, na rzecz szklanych, a już nigdy nie podgrzewać w nich jedzenia w mikrofalówce.
Analizując zalecenia dr. Kropa przekonujemy się, jak niewiele trzeba, by mieszkać w zdrowym, przyjaznym nam domu. Ważna jest praca w jego utrzymanie w czystości oraz odpowiednie rozpla-nowanie każdej z domowych stref. To inwestycja, która się opłaca i przynosi ogromne korzyści.
Zobacz również:
Kompleks biurowo-usługowy oraz hale produkcyjne w Chróścicach
Kompleksowa oferta sprzedaży – działki i budynki
Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski
Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)