Komputer – przyjaciel czy wróg dziecka
W czasach wszechobecnej technologii, cyfryzacji, anonimowości Internetowej nikogo już nie dziwi, że nawet kilkuletnie dzieci spędzają czas przed ekranami komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów.
Ewelina Kopeć
Ten artykuł liczy 555 słów i przeczytasz go w około 1 min. i 51 sek.
W czasach wszechobecnej technologii, cyfryzacji, anonimowości Internetowej nikogo już nie dziwi, że nawet kilkuletnie dzieci spędzają czas przed ekranami komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów. Dwuletnie dziecko z ogromną precyzją jest w stanie skierować kursor myszy na ikonę wyszukiwarki Internetowej i włączyć stronę z grami, bajkami, czy interaktywnymi kolorowankami.
Z jednej strony to normalne, a wręcz budujące, że nasze pociechy nie zostaną w tyle za rówieśnikami, którzy będą rozwijać jakże niezbędne obecnie umiejętności multimedialne.
W trakcie niektórych gier Internetowych dzieci rozwijają koordynację oko – ręka, umiejętność logicznego myślenia, zdolności manualne czy precyzję ruchów. Te aspekty korzystania z komputerów są sprzyjające dla rozwoju naszych pociech, jednak jest również druga strona medalu.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie – to silna potrzeba zażywania konkretnych środków, lub wykonywania jakiejś czynności. Uzależnienie od komputera należy do grupy uzależnień behawioralnych, związanych z przymusem wykonywania danej czynności. Rodzicowi powinna zapalić się czerwona lampka w sytuacji, gdy jego pociecha:
- spędza przed komputerem zbyt dużo czasu (np. od przyjścia ze szkoły do wieczora),
- izoluje się od kontaktów społecznych, nie tylko z rodzicami, ale i rówieśnikami,
- rezygnuje z dotychczasowego hobby, które sprawiało jej przyjemność,
- reaguje złością lub agresją w sytuacji, gdy nie ma możliwości korzystania z komputera,
- mniej się uczy, pogorszeniu ulegają oceny w szkole,
- nie jest w stanie skupić swojej uwagi na niczym poza chęcią skorzystania z komputera.
Należy pamiętać, iż uzależnienie to choroba, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne nie tylko jednostki, ale również całej rodziny. Osoba, którą to dotyka najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Bardzo często zdarza się, iż uzależniony jako ostatni widzi negatywne skutki swojego zachowania. Uzależnienie od komputera może dotkną nie tylko nasze dzieci, ale również dorosłych.
© Fotolia
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Bez wątpienia lepiej jest zapobiegać wystąpieniu uzależnienia u naszych dzieci. Warto zastanowić się, ile czasu nasza pociecha spędza przed monitorem i czy nie korzystniej byłoby skrócić ten czas do np. 2-3 godzin tylko w określone dni tygodnia, np. w weekend. Należy również pamiętać, iż aby dziecko spało zdrowo i spokojnie należy dwie godziny przed snem wyłączyć wszystkie monitory (telewizor, komputer, laptop, telefon komórkowy, tablet). Jest to ważne dla odpoczynku mózgu naszego malucha. Ekran monitora emituje światło mrugające i o ile nasze oko tego nie rejestruje, nasz mózg potrzebuje właśnie dwóch godzin, aby uspokoić bodźce docierające z takiego obrazu. I najważniejsze! Żaden sprzęt elektroniczny czy Internet nie zastąpi czasu spędzonego razem. Tylko szczere rozmowy, zrozumienie i wsparcie jest w stanie zapobiec uzależnieniu naszych pociech.
Jak sobie z tym poradzić?
Żeby wyjść z uzależnienia należy udać się na terapię. W naszej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Wiktoria” zatrudnieni są specjaliści, którzy pomagają wyjść z nałogu. W takich sytuacjach warto również poprosić o pomoc bliskie osoby. Wsparcie i obecność bliskich jest niezwykle ważne w leczeniu z uzależniania.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów