Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

PAŹDZIERNIK 2021

CZYTAJ

Ogrzewanie domów jednorodzinnych – czy może być ekologicznie i tanio ?

Pellety – ekologia, która się opłaca !

Ogrzewanie domów jednorodzinnych – czy może być ekologicznie i tanio ?

Pellety – ekologia, która się opłaca !

Henryk Gogolok

Pani Jola pyta:

Moi sąsiedzi narzekają, że z mojego pieca na węgiel strasznie się dymi. Przy niepogodzie dym nisko osiada, sąsiedzi się duszą, ciągle mi to wypominają.
Czy pellety są rzeczywiście ekologiczne i nie dymią?

Ekspert odpowiada:

Pellety robione są z drewna. Kotły na pellety wyposażone są w palniki, które wydobywają z pelletu gaz drzewny i dopiero ten gaz ulega spalaniu. Należałoby wręcz powiedzieć, że kotły na pellety to nie tyle kotły na paliwo stałe, co raczej na gaz – tylko, że drzewny.
Prawidłowo pracujący kocioł na pellety lekko zadymi tylko i wyłącznie w fazie zapłonu, która trwa max 6 minut. Podobnie jak silnik samochodowy, który zakopci przy starcie.
Palniki kotłów na pellety spalają bardzo czysto. Parametry spalin zadziwiają swoją jakością.
Obrazuje to tabela na przykładzie wartość emisji tlenku węgla.
W czasie mrozów z komina widoczny jest jedynie biały dymek, mieszanka z parą wodną, natomiast w cieplejsze dni czy latem dym jest niewidoczny dla oka ludzkiego. Żaden sąsiad nie będzie miał zastrzeżeń co do dymienia.

przelicznik-do-pelletu

Pan Staszek pyta:

Jak to jest z tymi paliwami odnawialnymi – o co w tym chodzi?
W mediach ciągle jest nacisk na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Ekspert odpowiada:

Odnawialne źródło energii to takie, które jest w stanie, w odpowiednio krótkim czasie, dostarczyć kolejną porcję energii.
I tak – węgiel powstał poprzez odpowiednie zmiany w przyrodzie, które przebiegały na przestrzeni ostatnich milionów lat. Wtedy to, w trakcie jego powstawania, do środowiska została wyemitowana duża ilość cennego tlenu. Jednak wtedy nie było nas na świecie i nie skorzystaliśmy z tego procesu (czystego powietrza). Dzisiaj jedynie spalamy węgiel, emitując ogromne ilości dymu (CO2), które musimy wdychać. Za naszego życia dym ten nie zostanie przetworzony przez przyrodę i nie wytworzą się z tego nowe pokłady węgla, więc nie można powiedzieć, że energia się odnowi.
Podobnie jest z ropą naftową czy gazem, które podlegają podobnym procesom, i z tego powodu również nie są paliwem odnawialnym.
Zupełnie inaczej jest z pelletami (roślinami, drewnem).
Drewno na tyle szybko odrasta, że za naszego życia odrodzi się. Lasy w procesie wzrostu wchłaniają dwutlenek węgla (dym) oczyszczając nasze środowisko.
Dwutlenek węgla wydzielany w trakcie spalania pelletów to dokładnie ten sam CO2, który rośliny zasymilowały w trakcie wzrostu, co powoduje zbilansowanie go w atmosferze. Stąd mówi się, że bilans CO2 wynosi „zero”.
Pellety mają znaczącą przewagę nad paliwami kopalnymi: nie wytwarzają szkodliwych oparów, nie brudzą, a powstające podczas spalania niewielkie ilości popiołów są pożyteczne i mogą być wykorzystane do nawożenia ogródka.

pellety-schemat

Pan Jurek pyta:

Ze względu na duże zadymienie, w niektórych gminach prowadzone są kontrole kotłowni.
Czy kotły na pellety spełniają wymagania gmin? Czy gminy pomagają w wymianie kotłów?

Ekspert odpowiada:

Na rynku sprzedawane są różne kotły na pellety. Są też takie, które umożliwiają tradycyjne spalanie, mają tzw dodatkowy ruszt. W takich kotłach można awaryjnie spalić węgiel, drewno czy nawet śmieci.
W obawie przed stosowaniem takich kotłów niektóre gminy wymagają certyfikatów, z których jednoznacznie wynika, że kocioł służy tylko do spalania pelletu i to w wysokiej klasie emisji spalin.
Tak więc dobre kotły na pellety całkowicie spełniają wymagania gmin.
Coraz więcej gmin dofinansowuje wymianę kotłów na pelletowe.
Warto zapytać w Wydziałach Ochrony Środowiska o warunki i wysokość dofinansowania.

Henryk Gogolok

Pelletmont Opole, ul. Budowlanych 54 tel. 77 546 1000, www.pelletmont.pl

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla