Pellety – wygodne i tanie paliwo !
Ogrzewanie to jedno z najważniejszych zagadnień eksploatacyjnych w domku jednorodzinnym. Ze względu na duże zainteresowanie pelletami przedstawiamy ciąg dalszy pytań do eksperta.
Henryk Gogolok
Ten artykuł liczy 750 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 30 sek.
Pani Zofia pyta:
– Coraz więcej moich znajomych ma ogrzewanie na pellety. Widziałam pellety pakowane w różnych workach, mniejszych i większych. Czy kupować pellety w workach czy może luzem?
Ekspert odpowiada:
– Pellety dostarczane się w różny sposób. Najczęściej spotykaną formą są woreczki 15kg lub 25kg. Worki 15-to kilogramowe dedykowane są głównie dla kobiet, osób starszych i młodzieży, większe worki dla mężczyzn. Ze względu na swoją uniwersalność dominują worki 15-to kilogramowe. Worki pakowane są na paletach po 0,5-1 tony i dowożone do klienta samochodami z tzw. windą. Z pomocą ręcznego paleciaka, jeśli teren jest utwardzony np. kostka brukowa, kierowca może podjechać z pelletami pod wiatę lub do garażu.
W zasadzie nie spotyka się metody dostarczania pelletu luzem. Jest to związane z koniecznością uchronienia pelletu przez zanieczyszczeniami takimi jak ziemia, kamienie, kawałki gruzu itp.
Wyjątkiem są instalacje z wielotonowymi zbiornikami na pellet (silosami), które napełniane są luzem za pomocą specjalnej dmuchawy. W Europie, gdzie pellety są znane znacznie dłużej, dystrybucja pelletu odbywa się za pomocą specjalnych samochodów – cystern, które wdmuchują pellety do specjalnego, szczelnego zbiornika. Na terenie województwa opolskiego cystern jeszcze nie ma, dystrybutorzy używają specjalnych dmuchaw o podobnym działaniu.
Istotne jest aby pellety składować w zadaszonym pomieszczeniu z dala od deszczu i śniegu.
Pan Roman pyta:
– Jest wiele różnych pelletów na rynku. Czym one się różnią? Które kupować?
Ekspert odpowiada:
– Do kotłów c.o. domków jednorodzinnych nadają się tylko pellety z czystej trociny – z drzew iglastych lub liściastych. Absolutnie nie można spalać w nich pelletów przemysłowych (gorszej jakości) w tym tzw. agro-pelletów czyli pelletów ze słomy, rzepaku i innych roślin produkcji rolnej.
Pellety z trociny drzewnej w odróżnieniu od pelletów przemysłowych pozostawiają po spaleniu bardzo małe ilości popiołów. Jest to tylko 0,3%-0,5% spalonego paliwa oraz nie zawierają żadnych zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych (piasku).
W celu rozgraniczenia pelletów stworzono kilka poziomów jakości, które zapisano za pomocą europejskiej normy ENplus A1, A2 i B. Do domków jednorodzinnych należy kupować pellety w jakości ENplus A1.
Klasa A1 to najlepsze, czyste, dobrze sprasowane pellety z małą ilością popiołu.
Pellety mają średnicę 6mm i długość do 4cm. Dzięki nałożonym standardom pellety można kupować od różnych producentów, bez obaw o problemy z pracą kotła. Na rynku opolskim powstało kilkanaście fabryk pelletu, które produkują bardzo dobrej jakości paliwo jednak nie wszystkie posiadają w/w certyfikaty. Ze względu na duże koszty certyfikacji dystrybutorzy tych pelletów zapewniają tzw. gwarancję jakości. Oznacza to, że gdyby wystąpiły techniczne problemy z kotłem z powodu jakości paliwa, pellet zostanie wymieniony na odpowiednio lepszy. Jest to owocem współpracy na linii sprzedawcy kotłów – serwisanci – dystrybutorzy pelletu – producenci pelletów.
To innowacyjne podejście do jakości jest niespotykane dotąd przy innego rodzaju paliwach.
Pan Tomasz pyta:
– Jest bardzo wiele kotłów na pellety. Czym one się różnią?
Ekspert odpowiada:
– Dostępne kotły, przeznaczone do ogrzewania domków jednorodzinnych można podzielić na 2 grupy.
Pierwszą grupę stanowią proste kotły z zamontowanym palnikiem pelletowym i z wolnostojącym zbiornikiem na pellety. Palnik połączony jest ze zbiornikiem specjalnym podajnikiem ślimakowym, zwykle o długości około 1,6m.
Pracę palnika kontrolują proste sterowniki, w których dozowanie paliwa i powietrza ustawiane jest w odpowiednich proporcjach czasowych. Ich cechą jest to, że są tanie ale wymagają okresowego, ręcznego czyszczenia i korekty nastaw procesu spalania.
Drugą grupę stanowią zaawansowane kotły na pellety wyposażone w układy automatycznego czyszczenia kotła i palnika. Mogą mieć nawet wbudowany mechanizm wybierania popiołu do zewnętrznej walizki, którą opróżnia się 1-3 razy na rok. Proces spalania w takich urządzeniach kontrolowanych jest przez specjalne czujniki, które przez cały rok zapewniają odpowiednio niską emisję spalin i wysoką efektywność.
Kotły z tej grupy bogate są w opcje dodatkowe takie jak współpraca z wielotonowymi zbiornikami na pellet, jednoczesne sterowanie wielu obwodów grzewczych (grzejniki, podłogówki, ciepła woda, ciepło technologiczne) i inne. Zazwyczaj cechują się najwyższym poziomem bezobsługowości i najniższym zużyciem paliwa.
Zobacz również:
Kompleks biurowo-usługowy oraz hale produkcyjne w Chróścicach
Kompleksowa oferta sprzedaży – działki i budynki
Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski
Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)