Pellety – paliwo do twojego domu
Ogrzewanie domów wielorodzinnych
Henryk Gogolok
Ten artykuł liczy 750 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 30 sek.
Jednym z największych kosztów utrzymania domów wielorodzinnych i lokali usługowych jest ich ogrzewanie. Szukamy sposobów obniżenia tych kosztów przy jednoczesnej trosce o niską emisję spalin. Przedstawiamy ciąg dalszy pytań do eksperta:
Pan Adrian pyta:
Nasza wspólnota mieszkaniowa rozważa modernizację kotłowni? Czy pelletami można ogrzewać również większe obiekty niż domy jednorodzinne?
Ekspert odpowiada:
Oczywiście – można. Do domków jednorodzinnych zazwyczaj dobiera się kotły o mocy od 10kW-30kW natomiast do domów wielorodzinnych moc ta musi być odpowiednio większa np. od 40kW -100kW.
Moc dobiera się indywidualnie do danego budynku. Bierze się po uwagę powierzchnię użytkową, stan izolacji, liczbę mieszkańców, usytuowanie w terenie, sąsiednią zabudowę i wiele innych. Mitem jest stwierdzenie, że przy wymianie kotła na pelletowy potrzebna jest większa moc. Nic bardziej błędnego. Moc to moc – bez względu na spalane paliwo.
Kotły większej mocy różnią się od kotłów domków jednorodzinnych gabarytami i sposobem podawania paliwa.
Większe kotłownie wyposaża się w większe zasobniki pelletu. Pellety mogą być dosypywane ręcznie (z woreczków) jak też z pobierane automatycznie z dużych, wielotonowych silosów napełnianych specjalnymi dmuchawami. Spotyka się też kotły pracujące w kaskadzie. To bardzo efektywne rozwiązanie, które daje lepsze dopasowanie mocy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło jak też podnosi stopień bezpieczeństwa cieplnego. Dzięki takim rozwiązaniom jak automatyczny zapłon palnika, automatyczne dopasowanie poziomu mocy do zapotrzebowania, automatyczne kontrola jakości spalania, kompresja popiołu i zautomatyzowane podajniki paliwa duże kotłownie nie wymagają stałej obsługi. Wystarczy wizyta palacza raz na kilka dni lub nawet tygodni.
Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych decydując się na ogrzewanie na pellety, korzysta z różnych sposobów dofinansowania, które dedykowane są właśnie do paliw będących odnawialnymi źródłami energii.
Pani Emilia pyta:
Mam piec centralnego ogrzewania na ekogroszek. Czy można go przerobić i zaadoptować do palenia pelletów?
Ekspert odpowiada:
Tak – wystarczy wymienić palnik (zwykle retortowy) na specjalny palnik pelletowy. Polega to na wymianie zbiornika na ekogroszek, podajnika ślimakowego i palnika retortowego na palnik z automatycznym zapłonem i automatycznym czyszczeniem. Korzyścią jest pozbycie się wszechobecnego brudu z węgla, zredukowanie konieczności wybierania popiołu do minimum (np. 1 raz na miesiąc) oraz brak gryzącego dymu. Bardzo duża stabilność jakości pelletów zapewnia bezproblemową pracę palnika a automatyczny zapłon doskonale sprawdza się w cieplejsze dni kiedy nie ma potrzeby aby kocioł pracował w sposób ciągły jak też latem kiedy ogrzewamy tylko ciepłą wodę użytkową. Zmiana paliwa to również podniesienie efektywności kotła, która doskonale kompensuje różnice w wartości opałowej pelletów w stosunku do wartości opałowej węgla. Palniki na pellety pracują bardzo cicho i już nawet z tego powodu właściciele domów decydują się na modernizację kotłowni.
Pani Danuta pyta:
Zbliża się lato. Czy warto ogrzewać wodę użytkową pelletami? Czy piec na pellety sprawdza się latem?
Ekspert odpowiada:
Idealnym rozwiązaniem jest gdy kocioł pracuje przez cały rok – czyli zimą ogrzewa pomieszczenia oraz ciepłą wodę a latem tylko wodę. W takich warunkach urządzenia są stale sprawne i nie korodują. Specjalne sterowanie wprowadza kocioł w tzw TRYB LATO, który powoduje że piec uruchamia się tylko wtedy gdy temperatura w zasobniku ciepłej wody użytkowej spadnie poniżej zadanego progu np. gdy wszyscy domownicy się wykąpią. Automatyczny zapłon daje komfort uzupełniania ciepłej wody bez konieczności wizyty w kotłowni.
Drugim doskonałym wykorzystaniem pelletów jest podgrzewanie wody latem, w wakacje, w upalne dni, kiedy rozkładamy basen ogrodowy. Zamiast zalewać go zimną wodą i później czekać kilka dni na jej podgrzanie od promieni słonecznych, można już pierwszego dnia cieszyć się basenem wlewając do niego ciepłą wodę podgrzaną przez kocioł na pelety. Dzięki niskiej cenie paliwa koszt takiego podgrzewania jest znikomy a radość z basenu ogromna. Każdy rodzic pragnie aby jego dzieci kąpały się w świeżej i ciepłej wodzie. Stojąca wiele dni woda wymaga ochrony bakteriobójczej, walki z glonami itp. Dzięki ciepłej i świeżej wodzie kąpiel jest znacznie przyjemniejsza i możliwa natychmiast po rozłożeniu basenu.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów