Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

PAŹDZIERNIK 2021

CZYTAJ

Kominek na pellety

Komfortowe ogrzewanie domów

Kominek na pellety

Komfortowe ogrzewanie domów

Henryk Gogolok

Prezentujemy korzyści z odnawialnego paliwa jakim jest pellet. Przedstawiamy ciąg dalszy pytań do eksperta:

Pani Ewa pyta: 

Chciałabym mieć w salonie tradycyjny kominek na drewno ale martwi mnie to że nie będę umiała poradzić sobie z magazynowaniem, rąbaniem drewna i codziennym rozpalaniem. Czy są kominki na pellety?

Ekspert odpowiada:

Tak – są przepiękne kominki na pellety. Właściwie należałoby je nazwać piecykami na pellety. Dzięki licznym zaletom, które opisane zostały już w poprzednich wydaniach, pellety umożliwiają automatyzację rozpalania i regulacji temperatury. Piecyki (kominki) na pellety rozpala się pilotem lub programuje się cykliczny moment ich włączenia tak aby zapewnić maksymalną wygodę. Rozpalają się automatycznie gdy jest zimno w pokoju bez czekania aż wrócimy z pracy. Nie ma potrzeby otwierania drzwiczek piecyka więc nie ma brudu i dymu towarzyszącego rozpalaniu. Pellet ładuje się do wbudowanego w piecyk zbiorniczka, który zapewnia ciepło na 1-3 dni. Nie ma potrzeby rombania drewna, układania, sezonowania itd. gdyż pellet, gotowy do natychmiastowego spalania, przywożony jest w czystych 15-to kilogramowych woreczkach.

Piec na pellety jest bezpieczny, nie przegrzewa pomieszczeń, jest w pełni zautomatyzowany zachowując przyjemny zapach drewna i widok płomienia.

CLUB_pellet2011

Pan Tomek pyta: 

Ja też myślę o kominku na pellety ale chciałbym aby rozpływ ciepła był równomierny we wszystkich pomieszczeniach, nie tylko w salonie. Czy są kominki na pellety umożliwiające połączenie z istniejącymi grzejnikami.

Ekspert odpowiada:

Oczywiście – są takie rozwiązania – są to piecyki z tzw. płaszczem wodnym. Mogą równolegle pracować z innym systemem centralnego ogrzewania, np. z kotłem olejowym, węglowym czy pelletowym zainstalowanym w kotłowni.

Piecyki z płaszczem wodnym zachowują swój estetyczny wygląd z jednoczesnym rozprowadzeniem ciepła do wszystkich pomieszczeń za pomocą istniejących grzejników. Zaletą takich piecyków jest wysoka efektywność spalania i czystość w salonie. Dodatkowe ogrzewanie w postaci pieca na pellety wspomaga istniejący system grzewczy. Jeśli w domu nie ma miejsca na tradycyjną kotłownie wówczas piec na pelety z płaszczem wodnym może z powodzeniem stanowić podstawowe, całosezonowe źródło ogrzewania domu.

musa1

Pan Piotr pyta:

Planuję zakup piecyka na pellety. Czym one się od siebie różnią? Jaki wybrać?

Ekspert odpowiada:

SUITE_pellet2011Ze względu na sposób rozprowadzania ciepła piece na pellety można podzielić na 2 rodzaje: piece z nadmuchem gorącego powietrza oraz piece z płaszczem wodnym umożliwiającym podłączenie do grzejników.  Piece z nadmuchem gorącego powietrza idealnie sprawdzają się w dużych otwartych pomieszczeniach. Doskonale funkcjonują również w domkach letniskowych gdzie unika się budowania instalacji grzewczej grzejnikowej oraz w punktach usługowych, sklepach, biurach i restauracjach w których nie ma czasu na donoszenia paliwa a potrzebna jest stabilna temperatura powietrza. Piece nadmuchowe ogrzewają tylko te pomieszczenia, w których stoją, natomiast piece z płaszczem wodnym, dzięki podłączeniu do grzejników, mogą ogrzać wszystkie pomieszczenia, w których zamontowany jest grzejnik.

Bardzo istotny jest podział pieców z punktu widzenia sterowania. Niektóre są bardzo proste, w których chodzi tylko o to aby były tanie – te zwykle nie oferują żadnych funkcji z wyjątkiem automatycznego rozpalania oraz zaawansowane, droższe, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo, bogate funkcje ustawiania programów czasowych, kontrolę jakości spalania oraz szeroką paletę wzorów i kolorów. Zwykle piece kominkowe występują jako wolnostojące urządzenia (bez zabudowy), ale są też wersje do zabudowy jak tradycyjne kominki na drewno.

Pani Zosia pyta:

Czy są jakieś specjalne wymagania dotyczące zainstalowania takiego pieca na pellety?

Ekspert odpowiada:

Jak każdy kominek tak i piec na pellety wymaga podłączenia do komina, do kanału dymowego. Oprócz tego wymagany jest kanał wentylacyjny (kominowy) oraz kanał nawiewu świeżego powietrza. Za piecem powinno być jedno gniazdko elektryczne 230V potrzebne do zasilania pieca. Piec powinien stać na niepalnym podłożu.

 

Henryk Gogolok

Pelletmont Opole, ul. Budowlanych 54 tel. 77 546 1000, www.pelletmont.pl

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla