Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

GRUDZIEŃ 2022

CZYTAJ

Opolska woda kranowa

„Nie stroń nigdy od doskonałej, opolskiej kranowej wody”

Opolska woda kranowa

„Nie stroń nigdy od doskonałej, opolskiej kranowej wody”

Opolski Rynek Nieruchomości

Czasy kiedy jakość wody kranowej pozostawiała wiele do życzenia odeszły bezpowrotnie. A jednak do dziś dnia jest bardzo trudno przekonać społeczeństwo do spróbowania wody prosto z kranu. A szkoda! W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił ogromny skok technologiczny, który realnie wpłynął na jakość wody w kranie. Opolska woda „kranowa” ponadto, że jest bezpieczna i w nomenklaturze prawnej – zdatna do spożycia przez ludzi to posiada również właściwe walory smakowo – zapachowe. Czerpana jest tylko i wyłącznie ze źródeł podziemnych. Zatem tajemnica tkwi bardzo głęboko pod ziemią, gdzie znajduje się ogromny zbiornik wód podziemnych o wielkości ponad 1000 km2. Ten jeden z największych skarbów Opolszczyzny położony jest w utworach wapienia muszlowego, gromadzący wody w ośrodku szczelinowo-krasowym.

Cechą charakterystyczną i ogromną wartością naszej wody jest to, że jest pozbawiona bakterii chorobotwórczych. Warto również pamiętać, że pijąc „opolską kranówkę” czerpiemy z niej korzyści przede wszystkim ze względu na zawartość składników mineralnych – jakich w naszej wodzie nie brakuje. Twarda woda jaka jest dostarczana do części opolan, może i niekorzystnie oddziałuje na sprzęt gospodarstwa domowego, ale jest za to wodą zdrowszą. Przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość takich pierwiastków jak wapń i magnez, spożywanie wody twardej będzie zmniejszać ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitycznej w organizmie a naukowcy udowodnili, że rejony naszego globu ziemskiego, gdzie jest spożywana twarda woda są rejonami, gdzie ludzie mniej chorują na choroby układu krążenia.

Zdrowa woda© Fotolia

W tym miejscu warto również wspomnieć o jeszcze jednym ważnym „odkryciu naukowym”. Kamienie jakie tworzą się w naszym organizmie np. nerkach czy też wątrobie nie są powodowane przez tzw. „kamień w wodzie”. Za ich powstawanie są odpowiedzialne inne składniki (np. szczawiany) i procesy biochemiczne zachodzące w naszych organizmie. Dodatkowo należy wspomnieć o obecności boru w naszej wodzie, ponieważ razem z wapniem i magnezem reguluje metabolizm i rozwój tkanki kostnej człowieka. Zatem jego niedobór mógłby powodować demineralizację kości i późniejszą osteoporozę. Woda będąca w obiegu sieci wodociągowej jest także pozbawiona szkodliwych dla zdrowia i życia mieszkańców substancji chemicznych takich jak pestycydy oraz organicznych substancji rakotwórczych.

A nad tym, by nieustannie dostarczać opolanom informację o znakomitej jakości wody w ich kranach czuwa bardzo nowocześnie wyposażone Akredytowane Laboratorium zakładowe Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Sp. z o.o. W Laboratorium przeprowadzane są analizy laboratoryjne próbek wody pobieranych zarówno na ujęciach wodnych jak i w kranach mieszkańców. Dodatkowo, badania wody prowadzi także Sanepid w związku z czym nie ma możliwości, aby do naszych trafiła woda, która mogłaby zaszkodzić nam, naszym rodzinom czy naszym dzieciom. Zatem woda w jest jak najbardziej zdatna do spożywania przez ludzi a co więcej w pewnych warunkach i pod kątem szczególnych parametrów wykazuje właściwości wód źródlanych ogólnodostępnych w handlu.

Niestety do dziś dnia pojawiają się trudności z odróżnieniem wody stołowej od źródlanej, a leczniczej od mineralnej. Kupujemy wodę w sklepach sugerując się ceną, często reklamą oraz etykietami na butelkach z „górskimi wodospadami”, które mają symbolizować luksus posiadania takiej wody i niemalże codziennie dźwigamy „kilogramy wody” ze sklepu do naszych „czterech kątów”. Zapominamy, że wodę butelkowaną często możemy zastąpić zwykłym odkręceniem kranu w naszych domostwach choćby z tego względu, że woda kranowa jest dużo tańsza niż „sklepowa”. Z przeprowadzonej analizy wynika, że litr „kranówki” kosztuje średnio w Polsce 1 grosz. Co przy dziennym zapotrzebowaniu na wodę 4-osobowej rodziny statystycznego Polaka może spowodować spore oszczędności w skali roku zamieniając właśnie wodę butelkowaną na „kranówkę”.

Ekonomia broni się tu sama zwłaszcza, że woda w nie dość że jest bardzo dobra, to jest jeszcze jedną z najtańszych w Polsce. Nie wierzysz? Sprawdź na www.cena-wody.pl. Aspekt ekologiczny jaki ma tutaj miejsce jest równie ważny jak jakość spożywanej wody. Otóż kupując wodę butelkowaną zanieczyszczamy nasze otaczające środowisko „plastikową butelką”, którego to efektu nie ma przy piciu wody z kranu. Tym sposobem przeszliśmy do kolejnego aczkolwiek równie istotnego zagadnienia związanego z wodą, mianowicie ekologią. Region pomimo posiadania ogromnych złóż wody musi ją racjonalnie użytkować, ponieważ kiedyś może on zostać wyczerpany.

Z jednej strony istotne są rozwiązania i działania systemowe, polegające na modernizacji sieci i wprowadzaniu nowych technologii. Z drugiej nie mniej ważna jest edukacja obywatelska, pomocnym w tym zakresie może być tzw. „Kodeks Wodny”, w którym zamieszczone są wskazówki jak we własnym domostwie możemy oszczędzać wodę. Poczynając od najprostszych czynności jak mycie zębów przy zakręconym kranie i płukaniu ich wodą wcześniej zebraną w kubeczku poprzez używanie sitek na kranie tzw. perlatorów, które napowietrzając wodę powodują mniejsze jej zużycie a kończąc na popularyzowaniu stosowania w łazienkach kranów z termostatem, który nieustannie i automatycznie stabilizuje temperaturę wody redukując jej zużycie w procesie ręcznego ustawiania temperatury.

Bardzo proekologiczne podejście cechuje także ludzi, którzy inicjują w swoich gospodarstwach domowych proces recyklingu wody, bo np. zbierają wodę deszczową w celu późniejszego podlania trawnika lub ogrodu. Wybór prysznica zamiast kąpieli w wannie i stosowanie zmywarki w kuchni zamiast mycia ręcznego pod bieżącą wodą z kranu to również postawy godne uwagi. Dzięki nowoczesnym instalacjom odzysku wody z „deszczówki” możemy ją ponownie używać w naszych gospodarstwach domowych. Ponadto rozwój technologiczny coraz bardziej rozpowszechnia stosowanie baterii bezdotykowych, które sterują automatycznie włączaniem i wyłączaniem wody. Tym sposobem możemy wyeliminować takie nawyki jak mydlenie rąk czy mycie zębów w czasie, gdy woda płynie z kranu ograniczając zużycie wody nawet do 50%. Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Sp. z o.o. wspiera i promuje wszelkiego rodzaju proekologiczne inicjatywy, aby bogactwo Opolszczyzny, jakim jest zdrowa woda, mogło przez wiele, wiele lat służyć następnym pokoleniom.


Zobacz również:

SaniWell – wykończenia wnętrz

Usługa “wchodzisz i mieszkasz”, czyli więcej niż “pod klucz”

Co słychać w firmie Rembud

Prosto od opolskich deweloperów

Apartamenty Eko Park

Równolegle prowadzone są prace przy trzech budynkach

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Śpij dobrze

Materace SENPO

Opolski Rynek Nieruchomości

Zespół redakcyjny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Dom z pompą ciepła w idealnej lokalizacji - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom z pompą ciepła w idealnej lokalizacji

Apartament w zabudowie bliźniaczej

Zacisze Aleja Parkowa - Opolski Rynek Nieruchomości

Zacisze Aleja Parkowa

Domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

Osiedle Górki – domy pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Osiedle Górki – domy pod Opolem

Komfort i piękno przyrody blisko Opola

Apartamenty szeregowe w Ozimku - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty szeregowe w Ozimku

Ekskluzywne apartamenty 100 m² z ogrodem

Zielone Górki – mieszkania, na które Cię stać - Opolski Rynek Nieruchomości

Zielone Górki – mieszkania, na które Cię stać

Mieszkania z ogrodem - cena do 350 000 zł

Apartamenty Perłowe – domy tańsze od mieszkań - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe – domy tańsze od mieszkań

Apartamenty 80,85 m² w Górkach pod Opolem

Domy w zabudowie bliźniaczej - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy w zabudowie bliźniaczej

Opole - Chmielowice, ul. Bankietowa

FOTON PRACA PolskaPartner

FOTON PRACA Polska

Oferty pracy dla obcokrajowców w Polsce

Odra Prestige Apartamenty - Opolski Rynek Nieruchomości

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka - Opolski Rynek Nieruchomości

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka

Doskonała lokalizacja, idealna inwestycja pod wynajem