Kotłownie na pellety
Rozwiązania niestandardowe
Henryk Gogolok
Ten artykuł liczy 718 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 24 sek.
Prezentujemy nietypowe rozwiązania, aby zobrazować ogromne możliwości kotłów na pellety.
Pani Jadzia pyta:
Mam bardzo mało miejsca w mojej kotłowni. Mówiono mi, że nie zmieści się tam żaden kocioł z podajnikiem. Czy są jakieś rozwiązania aby zbiornik na pellet był w sąsiednim pomieszczeniu?
Ekspert odpowiada:
Pellety, to granulat, który można transportować podajnikami ślimakowymi o długości do 2 metrów, i podajnikami pneumatycznymi do 20 metrów od kotła. W przypadku bezpośredniego sąsiedztwa kotłowni z magazynem pelletu, najprostszym rozwiązaniem jest podajnik ślimakowy przechodzący przez odpowiednio przygotowany otwór w ścianie. Takie rozwiązanie umożliwia zbudowanie zbiornika na pellet w pomieszczeniu, w którym zmagazynowane są woreczki z pelletem. Eliminuje to konieczność noszenia pelletu z magazynu do kotłowni, a w kotłowni pozostaje dużo wolnego miejsca wokół kotła.
Pan Wojtek pyta:
Garaż w moim domu jest podpiwniczony. Jest to jedyne wolne miejsce gdzie mógłbym przechowywać pellet. Czy można magazynować pellet w piwnicy? Jak go stamtąd pobierać, na parter, do kotłowni, aby było wygodnie i bezobsługowo?
Ekspert odpowiada:
W takim przypadku stosuje się rozwiązania pneumatyczne, których zasada działania przypomina pracę odkurzacza. W kotłowni, w kotle, zamontowane jest podajnik pneumatyczny -„odkurzacz”, który za pośrednictwem gietkich rur przymocowanych do sufitu, pobiera z piwnicy pellet. Rury położone są w sposób estetyczny na drodze od kotłowni aż do magazynu paliwa – w opisanym przypadku – do piwnicy, pod garażem. W domu jednorodzinnym taki podajnik uruchamia się raz na 1-2 dni uzupełniając pellet w zasobniku kotła na pellety. Aby kilkunastominutowy szum pracy podajnika pneumatycznego nikomu nie przeszkadzał programuje się go dowolnie, zwykle w południe, kiedy to wszyscy domownicy są w pracy, dzieci w szkole. Taki sposób uzupełniania paliwa pozwala na wybudowanie pod garażem 1-2 tonowego zbiornika na pellet. Ładowanie pelletu do tego magazynu zwykle wykonuje się przez otwór wrzutowy wykonany w podłodze garażu. Są to rozwiązania ekskluzywne, możliwe jedynie z zaawansowanymi kotłami na pellety.
Pan Franciszek pyta:
Moi rodzice są w podeszłym wieku. Mieszkają sami. Wraz z siostrą planujemy zmodernizować im kotłownię. Chcielibyśmy aby ich jedyną czynnością było uzupełnianie paliwa raz na kilka dni. Czy są takie rozwiązania, nie wymagające absolutnie żadnej obsługi oprócz dosypywania paliwa.
Ekspert odpowiada:
Dobre kotły na pellety śledzą temperaturę zewnętrzną i w razie ochłodzenia automatycznie się rozpalają i nagrzewają pomieszczenia. Jesienią kiedy jest jeszcze w miarę ciepło dogrzewają delikatnie, a wraz z nastaniem zimy automatycznie podnoszą temperaturę grzejników tak by w domu było cały czas przyjemnie ciepło. Dzięki mechanizmom automatycznego czyszczenia i wybierania popiołów nie ma potrzeby wykonywania żadnych czynności oprócz dosypywania paliwa. Bardzo ważne jest też wsparcie serwisowe w postaci teleopieki aby w przypadku jakiś obaw czy wątpliwości rodzice mogli zadzwonić i uzyskać bezzwłocznie pomoc. Przy takich rozwiązaniach wskazana jest wizyta serwisanta 1 raz w roku w celu wyczyszczenia sprawdzenia i przygotowania kotła do kolejnego sezonu grzewczego.
Pan Jerzy pyta:
Mam dużo drewna, które spalam w typowym kotle na kawałki drewna. Chciałbym mieć dodatkowy piec c.o. na pellety, któryby uruchamiał się automatycznie gdy drewno się wypali i automatycznie się wygaszał gdy znowu rozpalę drewno.
Ekspert odpowiada:
Nie ma najmniejszego problemu aby powiązać różne źródła ciepła z kotłem na pellety. Może to być współpraca z piecem na drewno, z kotłem na węgiel, kotłem na olej opałowy czy połączenie z solarami i fotoogniwami. Wszystko zależy od odpowiednio wykonanej hydrauliki i sterowania, łączących wszystkie te źródła ciepła. Kocioł na pellety śledzi pozostałe źródła ciepła i w razie potrzeby uruchamia się lub wygasza. W zależności od zapotrzebowania na ciepło automatycznie dobiera moc i temperaturę obwodów grzewczych. Dzięki bogatemu wyposażeniu i praktycznym funkcjonalnościom, kotły na pellety zyskują bardzo wielu zwolenników. Pellety są ekologiczne, produkowane w naszych podopolskich fabrykach, z rodzimego drewna, są źródłem pracy i rozwoju regionu.
Zobacz również:
Kompleks biurowo-usługowy oraz hale produkcyjne w Chróścicach
Kompleksowa oferta sprzedaży – działki i budynki
Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski
Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)