Podręcznik budowania z konopi
Architektura z betonu konopnego. Projektowanie i budowa.
Opolski Rynek Nieruchomości
Ten artykuł liczy 462 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 3 sek.
Ekologia swoim zasięgiem obejmuje każdą sferę naszego życia. Nawet te obszary, które dotychczas wydawały się nam ekologicznie obojętne, stają się zielone i bardziej naturalne. Jednym z takich obszarów jest budownictwo.
Budownictwo ekologiczne związane jest przede wszystkim z dbałością o naturalne środowisko, lecz także stanowi element zrównoważonego rozwoju oraz stawia sobie za cel oszczędne gospodarowanie surowcami na każdym etapie cyklu funkcjonowania budynku, także jego eksploatacji. Trend ten zyskuje popularność nie tylko wśród inwestorów prywatnych, ale też znajduje uznanie wielkich korporacji i małych firm, które cenią swoje otoczenie i patrzą w przyszłość.
Na polskim rynku ukazała się właśnie książka zatytułowana „Podręcznik budowania z konopi. Architektura z betonu konopnego. Projektowanie i budowa”. Jest to pozycja nie tylko dla budowlańców, każdy z nas znajdzie w niej sporo ciekawych informacji na temat zmian zachodzących w budownictwie, dowie się, jak wiele można zyskać stosując ekologiczne metody konstrukcyjne oraz jakie ma to znaczenia dla nas i następnych pokoleń. To pierwsza na naszym gruncie książka o tej tematyce, napisana przez Williama Stanwixa i Alexa Sparrowa, znawców i praktyków temtyki. Jest to doskonały przewodnik po technologii budowania z betonu konopnego, zarówno dla zawodowych budowlańców i architektów, jak i osób, które planują budowę domu własnymi rękoma. Pełna praktycznych wskazówek dotyczących szczegółowych rozwiązań technicznych oraz uwag o najczęstszych błędach z podpowiedziami, jak ich unikać.
Czym jest beton konopny? To popularna nazwa kompozytu wapienno-konopnego, materiału budowlanego opartego na spoiwie wapiennym oraz paździerzach konopnych. Stosowany jest jako wypełnienie przegród w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Charakteryzuje się wysokimi zdolnościami izolowania termicznego, akustycznego, a także wysoką paroprzepuszczalnością i pojemnością cieplną. W domu wybudowanym z takiego materiału panować będzie zdrowy mikroklimat, a sam materiał jest lekki, łatwy w obróbce, a jego struktura pozwala wypełnić nim praktycznie każdy kształt konstrukcji.
Pozytywne trendy coraz mocniej wkraczają w nasze życie. Coraz częściej oszczędzamy energię i wodę, kupujemy tylko to, co jest nam potrzebne, korzystamy z miejscowych upraw owoców i warzyw, wybieramy ekologiczne pożywienie, a w domach sprzątamy wykorzystując metody naszych babć – sprawdzone, niedrogie i eko. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu i poznać prawa rządzące naturalnym budownictwem. Świadomość, że mieszkamy w zdrowym i bezpiecznym środowisku ma ogromne znaczenie. To, czym się otaczamy wpływa na naszą psychikę i ciało, nie lekceważmy więc dobrych praktyk.
Nadesłane: Piotr Jastrzębski – pionier budowania z konopi w Polsce – Podlaskie Konopie
bit.ly/PodrecznikKonopie
Zobacz również:

Działka budowlana 10 arów Opole Wrzoski Nad Stawem
Działka 1001 m² pod zabudowę rodzinną lub usługową