Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2022

CZYTAJ

Zadbany basen w sezonie

Chemia basenowa

Zadbany basen w sezonie

Chemia basenowa

Beata Marcinowicz

Sezon wakacyjny w pełni. Ochłody przed letnimi upałami szukamy przede wszystkim nad wodą. Jednak jeziora i zalewy to nie wszystko. Komfort dają odkryte kąpieliska, kryte pływalnie i przydomowe baseny.

To, że o basen trzeba dbać, nie stanowi tajemnicy. Jednak opieka nad basenem nie jest prosta. By cieszyć się czystą wodą i w pełni korzystać z uroków kąpieli należy poznać kilka zasad dotyczących pielęgnacji zbiornika.

basen

Jak postępować z basenem w sezonie ?

Po przeprowadzeniu procesu uzdatniania wody należy zadbać, by stan wody utrzymał się jak najdłużej, aby z powodu zewnętrznych wpływów (opady atmosferyczne, opady pyłów i innych zanieczyszczeń, zanieczyszczenia wniesione przez kąpiących się) jakość wody nie obniżała się. Z tego powodu bardzo ważna jest filtracja wody i mierzenie jakości wody.

Do tego celu służy bardzo prosty w obsłudze przyrząd do mierzenia wartości pH i ilości chloru w wodzie – fotometr. Ilość chloru w wodzie powinna być od 0,3 do 0,6 mg na litr. Mniejsza pozwala rozmnażać się glonom i drobnoustrojom, a przekroczenie górnej granicy może u niektórych osób wywołać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Do utrzymywania potrzebnej koncentracji chloru używamy powoli rozpuszczających się zwykłych tabletek chloru Chemochlor T200 albo tabletek multifukcyjnych, które oprócz chloru zawierają także odpowiedne ilości środka przeciwko glonom i środka do koagulacji zanieczyszczeń. Środki te aplikujemy za pomocą specjalnych dozowników zwanych pływakami, albo wkładamy je bezpośrednio do skimmera. Każego dnia powinno się kontrolować zawartość chloru w wodzie i korygować jego ilość. W wypadku używania zwykłych chlorowych tabletek, zaleca się dozować do wody środek przeciwko glonom Algen lub też Algen Super oraz środek do oczyszczania wody z drobnych koloidowych zanieczyszczeń Superkalgu.

Oprócz uzdatniania wody filtracją oraz środkami chemicznymi basen należy czyścić mechanicznie. Do tego celu służą podwodne odkurzacze, specjalne szczotki oraz siatki do łowienia różnych zanieczyszczeń pływających na powierzchni lub opadniętych na dno. Po pewnym czasie na krawędzi wody utworzy się warstwa tłustego zanieczyszczenia, jest to stan zupełnie naturalny a do jego usunięcia są przeznaczone środki Randrani Super, Randrani A żel lub też Randrani S żel.

Standardowo zaleca się włączać pompę 2 razy dziennie, na czas od 2 do 4 godzin, w zależności od wielkości basenu, stopnia zanieczyszczenia i wydajności pompy. W okresie długotrwałych upałów zaleca się czas pracy filtra i pompy wydłużyć dwukrotnie. Żeby osiągnąć długotrwały efekt czystości wody warto również co 2 albo 3 tygodnie przechlorować wodę tzw. szokiem. Dzięki temu procesowi dochodzi do likwidacji drobnoustrojów, które przywykły do zwykłych koncentracji chloru. Dawkę chloru należy użyć w takiej ilości, jak przy przygotowaniu basenu na wiosnę. Koncentracja chloru powinna być w granicach od 2 do 3 mg na litr wody. Chlorowy szok najskuteczniej przeprowadza się z pomocą szybkich tabletek Chemohlor albo Chemochlor T granulat 65. Najlepiej jest działać wieczorem, kąpiel w basenie dozwolona dopiero wtedy, kiedy ilość chloru opadnie do 0,6 lub niżej. Proces można przyspieszyć dodaniem środka Antychlor.

Tak profesjonalna opieka nad basenem sprawi, że letnie kąpiąle będą bezpieczne i przyjemne. Czystość wody i basenu jest niezwykle istotna, szczególnie ze względu na dzieci, warto więc poświęcić nieco czasu na opiekę nad niecką. Tym bardziej, iż stosowanie profesjonalnych produktów chemii basenowej oszczędza zarówno nasz czas, jak i pieniądze.


Zobacz również:

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Luksusowe dwupoziomowe mieszkanie w centrum Opola

108,91 m², 4 pokoje, miejsce postojowe

Lepiej już było

Rynek nieruchomości

OPOLAGRA 2022

Największe targi w południowej Polsce

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla