Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

STYCZEŃ 2022

CZYTAJ

Jak postępować z basenem po sezonie ?

Eksperci z Bassau doradzają

Jak postępować z basenem po sezonie ?

Eksperci z Bassau doradzają

Beata Marcinowicz

Wakacyjny sezon 2016 już za nami. Basen to ulubione miejsce całej rodziny, co zrobić aby tak było również w kolejnym sezonie 2017 roku ?

To, że o basen trzeba dbać, nie stanowi tajemnicy. Jednak opieka nad basenem nie jest prosta. By cieszyć się czystą wodą i w pełni korzystać z uroków kąpieli należy poznać kilka zasad dotyczących pielęgnacji zbiornika.

basen

Jak postępować z basenem po sezonie ?

Na jesień wodę z basenu odpuścić pod dysze, do reszty wody nalać środek Winterkonserwant, który zapobiega rozmnażaniu się glonów oraz zapobiega przyklejaniu się brudu do ścian i osadzaniu na ścianach osadów mineralnych i ułatwia w ten sposób czyszczenie basenu na wiosnę. Następnym krokiem jest wypuszczenie wody ze skimmera, orurowania i filtra oraz demontaż pompy, którą zaleca się przechować w miejscu, gdzie nie zagraża mróz.

Co zrobić, kiedy woda zzielenieje pod wpływem rozmnożenia się glonów ?

  • najpierw należy zmierzyć wartość pH, przy wartości wyższej od 7,2 zaleca sie jej obniżenie na 7 – 7,0
  • Do wody dodać środek Algen super w ilości jak na wiosnę przy pierwszym dozowaniu
  • Dodać do wody szybkie tabletki chloru albo chlorowy granulat w ilości jak na wiosnę przy pierwszym dozowaniu albo przy przechlorowaniu szokiem
  • Filtrować bez przerwy aż do uzyskania krystalicznie czystej wody

Już mamy jesień, wkrótce zima, a potem wyczekiwana wiosna i lato 2017 roku. Nasi eksperci już teraz przypominają, że jest kilka ważnych czynności, o których warto wiedzieć i się do tego wcześniej przygotować.

Jak postępować z basenem przed sezonem ?

Na wiosnę, przed sezonem kąpielowym należy basen wyczyścić, wyłowić liście i inne niepożądane przedmioty (z pomocą odkurzaczy bądź siatek basenowych). Ścianki basenu warto wyczyścić środkami przeznaczonymi do tego celu, Randrani A żel lub Randrani S żel. Następnie napuścić wodę i przystąpić do chemicznego jej uzdatniania.

Pierwszym krokiem tego procesu jest korekcja pH. Dokonujemy tego za pomocą środków pH minus lub pH plus, w zależności od reakcji wody. Wymagana wartość pH w basenach komunalnych wynosi od 7 do 7,4 i taka sama wartość jest zalecana w basenach rodzinnych. Jest to bardzo ważne z następujacych powodów:

  • jeżeli wartość pH jest wyższa od 7,4 obniża to proporcjonalnie działanie środków dezynfekcyjnych – im wyższe pH, tym więcej trzeba dodać do wody chloru lub innego środka dezynfekcyjnego, by otrzymać ten sam bakteriobójczy efekt,
  • tak samo jest w wypadku rozmnażania się glonów – im wyższe pH, tym szybciej rozrastają się glony w basenie i tym więcej środków do uzdatniania potrzeba, żeby wodzie przywrócić pierwotną czystość i przejrzystość.

Kiedy mamy już wartość pH na właściwym poziomie, przystępujemy do następnego etapu, którym jest zabezpieczenie wody przed rozmnażaniem się glonów. Do tego celu używamy środka o nazwie Algen, bądź mocniejszej jego wersji, Algen Super. Odmierzoną według instrukcji na etykiecie ilość środka wlewamy do skimmera przy włączonej cyrkulacji wody.
Następnym krokiem jest koagulacja mikroskopijnych zanieczyszczeń wznoszących się w wodzie. Do tego celu używamy środka Superkalgu. Odmierzoną ilość środka wlewamy do konewki, dopełniamy wodą i tak przygotowany roztwór rozprowadzamy po całej powierzchni wody. Następnie powinniśmy włączyć obieg wody i filtrować do czasu, kiedy woda staje się krystalicznie czysta. Część zanieczyszczeń, która opadnie na dno usuwamy z pomocą podwodnego odkurzacza.

Ostatnią fazą uzdatniania to dezynfekcja basenowej wody. Do tego celu używamy szybko rozpuszczalnych środków zawierających chlor – chlorowy granulat Chemochlof T lub Chemochlor CH, bądź też szybko rozpuszczających się tabletek w ilościach podanych na etykietkach tych środków. O kolejnych dostępnych produktach możecie Państwo uzyskać więcej informacji na www.bassau.pl.

Życzymy Państwu kolejnego udanego sezonu, który szybko nadejdzie.

Beata Marcinowicz

Zespół redakcyjny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla