Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2022

CZYTAJ

Naturalne sprzątanie mieszkania

Dr J. Krop: „Zdrowy dom to zdrowe ciało”

Naturalne sprzątanie mieszkania

Dr J. Krop: „Zdrowy dom to zdrowe ciało”

Beata Marcinowicz

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że zdrowym możemy być tylko w czystym domu. Czystym, znaczy wolnym od nietolerowanych przez nas związków chemicznych czy materiałów, ale też czystym w jak najbardziej prozaicznym znaczeniu, czyli po prostu bez kurzu, pachnącym i takim, w którym aż chce się być.

Niebezpieczne detergenty

Dr Krop z wielką siłą podkreśla, że zdrowe ciało i umysł zależy przede wszytkim od nas. Dlatego tak ważna jest samoobserwacja i analiza, dzięki którym będziemy mogli określić, jakie czynniki zewnętrzne źle na nas wpływają. Pisaliśmy już o tym, że warto usunąć z najbliższego otoczenia elementy patogenne, jak na przykład mikrofalówka, meble wykonane ze sztucznych materiałów, grube wykładziny trudne do czyszczenia i impregnowane formaldehydem. Jednak troska o naturalny i bezpieczny dom to również sposób jego sprzątania. Skoro szkodzą nam syntetyczne materiały, szkodzić też będą chemiczne płyny, proszki i mleczka.

Większość detergentów jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia. Wystarczą opary tzw. kreta do rur, by poparzyć drogi oddechowe, połknięcie kapsułki do prania może skończyć się zadławieniem i płukaniem żołądka, jeśli nie silnym zatruciem. Nawet środek do odkamieniania ekspresu nieumiejętnie użyty może wywołać silną reakcję alergiczną. Jeśli mamy rodzinę, chronimy ją przed detergentami chowając je wysoko poza zasięgiem dzieci, ucząc je, jak się z nimi obchodzić oraz używając środków chemicznych do sprzątania wtedy, gdy dzieci są poza domem lub śpią. Jednak często to za mało. Szczególnie, że opary chemiczne mogą długo się utrzymywać w , albo gdy niechcący źle wypłuczemy umytą wannę czy czajnik elektryczny.

Dlatego też warto, zgodnie z filozofią medycyny ekologicznej, zrezygnować z detegentów na rzecz naturalnych, ekologicznych i jednocześnie ekonomicznych środków do sprzątania. I nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, jest naprawdę proste w stosowaniu na co dzień.

sypialnia-brzozowe-domy

Ocet

Zwykły ocet spirytusowy jest nam niezbędny nie tylko do gotowania czy przetworów. To świetny detergent, który szybko i skutecznie usuwa kamień z czajników i ekspresów do kawy, umywalek, zlewów, nawet tych stalowych, toalet. Co ważne, ocet dezynfekuje, zabija bakterie, grzyby i pleśnie. Jest szczególnie przydatny do czyszczenia pralki. Wystarczy raz na dwa tygodnie nastawić puste pranie i zamiast proszku i płynu do płukania wlać ocet. Nie tylko usuniemy w ten sposób ewentualny brzydki zapach z pralki, ale też usuniemy pleśń z niedostępnych nam części. Gwarantując sobie tym samym dłuższe korzystanie z pralki oraz naprawdę czyste pranie.

Aby usunąć kamień z czajnika elektrycznego wystarczy wlać 30 ml octu do zimnej wody i zagotować. Najczęściej wystarczy raz wykonać tę czynność, by cieszyć się czystą wodą, bez osadu i drobin kamienia w napojach. Na silne zabrudzenia zlewu czy umywalki, szczególnie kamień, należy nałożyć nasączone octem waciki i pozostawić je na kilka lub kilkanaście minut, w zależności od poziomu zabrudzeń. Po usunięciu wacików i przetarciu powierzchni spłukujemy ją czystą, ciepłą wodą.

Wodą z dodatkiem octu możemy również myć okna, lustra i posadzki. Pozostaną one na długo czyste. Jeśli potrzebujemy środka do czyszczenia rur, wystarczy połączyć 1/2 szklanki octu z 1/4 szklanki sody oczyszczonej.

Nie sposób ukryć, że ocet ma dość drażniący zapach. Jednak zapach ten absolutnie nie jest szkodliwy dla dróg oddechowych i bardzo szybko wietrzeje, także już po kilkunastu minutach praktycznie go nie czuć.

Soda oczyszczona

Soda to prawdziwy skarb. Ten naprawdę ekologiczny i tani środek zastąpi nam wiele innych. Stosować ją możemy praktycznie do wszystkiego. Pastą z sody i wody wyczyścimy całą łazienkę: wannę, umywalkę, fugi między płytkami. Podobnie szerokie zastosowanie ma soda w kuchni. Połączona z wodą wyczyści piekarnik i lodówkę. Dodana do wody, w której gotuje się kalafior lub kapusta, zniweluje nieprzyjemny zapach warzyw. Jeśli chcemy uniknąć podobnie brzydkich zapachów w lodówce włóżmy do niej spodeczek z sodą oczyszczoną.

Sodą połączoną z wodą i kilkoma kroplami olejku cytrynowego możemy myć naczynia. Będą nie tylko dokładnie umyte, ale też odkażone. Jeśli chcemy wyczyścić dywan, również możemy zastosować sodę. Wystarczy równą jej warstwę wysypać na cały dywan i pozostawić na 20 min. I odkurzyć. Soda nie tylko „wyciągnie” bród i kurz spomiędzy włosia dywanu, ale też zabije roztocza będące bardzo częstą przyczyną alergii u dzieci. Jeśli chcemy odświeżyć i zdezynfekować deskę do krojenia także używamy sody. Posypmy deskę sodą i zostawmy na 15 min. Po tym czasie zetrzyjmy pozostałą warstwę czystą ściereczką. Deska znowu będzie pachniała czystością.

Ekologiczne odświeżanie powietrza

Odświeżaczy powietrza używamy w toaletach, łazienkach, pokojach. Chemiczne zapachy umieszczamy w lodówkach i zmywarkach. A przecież sami możemy w bezpieczny dla zdrowia sposób zadbać o świeżość powietrza w domu. O tym, jak zniwelować przykry zapach w lodówce pisaliśmy wyżej. Jeśli jednak chcemy, by nasz dom pięknie pachniał, przygotujmy własnoręcznie środek zapachowy.
Do garnka wrzucamy cytrynę lub pomarańczę pokrojoną w paski, ze skórką, kilka goździków lub łyżeczkę cynamonu. Gotujmy miksturę przez ok. 30 min. Zapach wydobywający się z rondelka rozejdzie się po całym domu budząc w nas energię i pozytywne myśli.

Podobnie możemy zrobić płyn do atomizera. Wystarczy połączyć 1 łyżeczkę wódki z 15 kroplami olejku lawendowego, 15 kroplami olejku pomarańczowego i szklanką wody. Wlany do atomizera płyn stosować możemy w każdym pomieszczeniu, również w obecności dzieci.

Ekologicznie i ekonomicznie

Dom to nasza oaza. Tutaj odpoczywamy, szukamy ukojenia po trudnym dniu, marzymy i cieszymy się spotkaniami z rodziną. Nasz dom powinien być dla nas absolutnie bezpieczny, dodawać nam energii i pozwalać czuć się dobrze. Każdego dnia poświęcamy godzinę lub dwie na sprzątanie. Każdego dnia serwujemy sobie toksyczną mieszankę, która obniża naszą odporność, wyzwala alergię, sprawia, że czujemy się po prostu źle. Korzystając z patentów na sprzątanie, które kiedyś z powodzeniem stosowały nasze babcie, dbamy o siebie i swoją rodzinę, działamy więc ekologicznie, nie zanieczyszczając swojego najbliższego otoczenia chemią. Jednocześnie jesteśmy niezwykle ekonomiczni, gdyż żaden płyn do czyszczenia nie jest tańszy niż soda oczyszczona i ocet.


Zobacz również:

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Luksusowe dwupoziomowe mieszkanie w centrum Opola

108,91 m², 4 pokoje, miejsce postojowe

Lepiej już było

Rynek nieruchomości

OPOLAGRA 2022

Największe targi w południowej Polsce

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla