Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

GRUDZIEŃ 2022

CZYTAJ

Jak urządzić pokój małego alergika ?

Urządzanie pokoju dla małego dziecka, szczególnie alergicznego, to prawdziwe wyzwanie. W tej materii warto kierować się zasadami medycyny ekologicznej dr. Kropa.

Jak urządzić pokój małego alergika ?

Urządzanie pokoju dla małego dziecka, szczególnie alergicznego, to prawdziwe wyzwanie. W tej materii warto kierować się zasadami medycyny ekologicznej dr. Kropa.

Beata Marcinowicz

Zdrowy według zasad dr. Józefa Kropa

Urządzanie pokoju dla małego dziecka, szczególnie alergicznego, to prawdziwe wyzwanie. Istotna jest nie tylko kwestia utrzymania czystości w pomieszczeniu, ale też jego wyposażenia i umeblowania. Od tego właśnie zależy, czy nasze dziecko pozostanie w dobrym zdrowiu i samopoczuciu, czy też borykać się będzie z nieprzyjemnymi skutkami alergii, takmi jak katar, kaszel, duszności, zmiany skórne, brak koncentracji czy apetytu.

Pokój niemowlaka i przedszkolaka

Decyzję o tym, jak umeblować pokój dziecka warto podjąć już na etapie przygotowywania pokoju dla niemowlęcia. Środowisko, w jakim maluszek będzie wzrastał, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Im bliżej natury, tym lepiej dla małego organizmu, nie tylko ze względu na ryzyko alergii, ale też w kontekście zachorowań na choroby cywilizacyjne, odporności, samopoczucia. Zrezygnujmy więc z mebli wykonanych z tworzyw sztucznych. Dla naszych dzieci najlepsze są meble z twardego drewna (dąb, klon) lub z metalu, malowane bezpiecznymi, atestowanymi farbami. Podłogi niech również będą drewniane lub ceramiczne. Podłoga z desek jest ciepła i przyjemna, nie musimy więc rozwijać wykładziny. Tym bardziej, że są one najczęściej wykonane z materiałów syntetycznych i nasączone chemikaliami (np. formaldehydem). Lepiej zainwestować w wysoki gatunkowo dywanik lub matę do zabawy zrobioną z naturalnych tkanin, jak na przykład bawełna, który będzie można w każdej chwili wyprać. Dzięki temu ograniczymy dziecku kontakt z patogenami i alergenami, szczególnie z roztoczami, których obecność ma bardzo negatywny wpływ na maluszki.

Materace do dzięcięcych łóżek powinny być wykonane z naturalnych materiałów, a jeśli z syntetycznych, to nie wywołujących uczuleń, na przykład lateksu. Lateksowe materace są bardzo trwałe, wygodne i można je prać. Wystarczy taki materac wypłukać w wannie z ciepłą wodą z dodatkiem chociażby olejku herbacianego, który dezynfekuje i wysuszyć. Podobnie pościel dziecięca, powinna być wykonana z bawełny, prana w temperaturze co najmniej 60 stopni celsjusza oraz prasowana. Dzięki temu pozbędziemy się z niej wszelkich pleśni i grzybów, które są bardzo częstym powodem reakcji alergicznych u dzieci i kłopotów z górnymi drogami oddechowymi.

Pokój dziecka nie powinien przypominać magazynu. Zrezygnujmy z wielu bibelotów, głównie przyciągających kurz, zabawki chowajmy w zamykanych pudełkach. Kupując maluchowi zabawki warto zaopatrywać się w te wykonane z naturalnych materiałów, dlatego też zainwestujmy w dobrej jakości zabawki drewniane, materiałowe książeczki, które można wyprać. Jeśli już chcemy, aby dziecko bawiło się zabawkami plastikowymi, niech pochodzą z pewnego źródła i nie zawierają bisfenolu A, który może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu.

dzieci-na-trawie© Fotolia

Pokój ucznia i nastolatka

W pewnym momencie w pokoju dziecka pojawiają się nowe sprzęty, najpierw telewizor, później komputer, tablet, smartphone. Jest to naturalna kolej rzeczy, dzieci dorastają i potrzebują narzędzi zarówno do nauki, jak i zabawy. Dziś trudno sobie wyobrazić pracę bez komputera czy telefonu komórkowego. Jednak nagromadzenie elektroniki w naszych sprawia, że jesteśmy wciąż pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego. Dr Krop z całą mocą podkreśla, że w pomieszczeniach, w których śpimy, nie powinny się znajdować urządzenia elektroniczne. Dlatego też warto zostawić telewizor w salonie, by dziecko tylko tam oglądało programy dla siebie przeznaczone, a komputery i laptopy wyłączać od razu po zakończeniu korzystania z nich. Im później dziecko dostanie na własność smartphona, tym lepiej. A jeśli już z niego skorzysta, dobrze będzie, jeśli na noc włączy tryb samolotowy i pozostawi aparat w innym pomieszczeniu.

W meblach tapicerowanych w pokojach dzieci unikajmy syntetycznych pianek, gąbek, tkanin. Jako wypełniacze preferujmy bawełnę, kapok lub trawę morską. Pamiętajmy też o częstym praniu zasłon, firan, ozdobnych poduszek, kanap, dywanów. W nich także gromadzi się kurz i wilgoć będąca źródłem pleśni oraz roztocza.

Czystość przede wszystkim

Pokój dziecka musi być czysty. Nie sterylny rzecz jasna, gdyż brak kontaktu z bakteriami i zarazkami wyjaławia organizm i sprawia, że nie potrafi się on przed nimi bronić, ale czysty w naturalny i zdrowy sposób. Dr Krop zaleca częste wietrzenie i sprzątanie, jednak możliwie ekologicznymi sposobami. Do tego celu możemy wykorzystywać sodę oczyszczoną, ocet, kwasek cytrynowy, naturalne olejki, na przykład herbaciany, aloesowy, cynamonowy. Wiele olejków świetnie dezynfekuje, zabija roztocza i pajęczaki, chociażby te powodujące świeżb. A jednocześnie olejki pielęgnują drewniane powierzchnie mebli i podłóg. Regularne pranie pościeli i ubrań, zmiana ręczników, pielęgnacja ciała ekologicznymi kosmetykami sprawi, że nasze dzieci będą zdrowe, będą się świetnie rozwijały i cieszyły każdym dniem.


Zobacz również:

SaniWell – wykończenia wnętrz

Usługa “wchodzisz i mieszkasz”, czyli więcej niż “pod klucz”

Co słychać w firmie Rembud

Prosto od opolskich deweloperów

Apartamenty Eko Park

Równolegle prowadzone są prace przy trzech budynkach

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Śpij dobrze

Materace SENPO

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Zacisze Aleja Parkowa - Opolski Rynek Nieruchomości

Zacisze Aleja Parkowa

Domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice

Apartamenty szeregowe w Ozimku - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty szeregowe w Ozimku

Ekskluzywne apartamenty 100 m² z ogrodem

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Równolegle prowadzone są prace przy trzech budynkach

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka - Opolski Rynek Nieruchomości

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka

Doskonała lokalizacja, idealna inwestycja pod wynajem

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Osiedle Górki – działki budowlane pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Osiedle Górki – działki budowlane pod Opolem

Komfort i piękno przyrody blisko Opola

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

Apartamenty Vincent Opole - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

FODOPRESSPartner

FODOPRESS

Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEO

Odra Prestige Apartamenty - Opolski Rynek Nieruchomości

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu