Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2023

CZYTAJ

Zdrowie zaczyna się w kuchni

Wpływ na zdrowie ma wiele czynników. Najpoważniejsze konsekwencje niosą z sobą tzw. czynniki cywilizacyjne. Jeśli chcemy żyć w bezpiecznym dla nas i naszych dzieci otoczeniu warto poznać zasady medycyny ekologicznej.

Zdrowie zaczyna się w kuchni

Wpływ na zdrowie ma wiele czynników. Najpoważniejsze konsekwencje niosą z sobą tzw. czynniki cywilizacyjne. Jeśli chcemy żyć w bezpiecznym dla nas i naszych dzieci otoczeniu warto poznać zasady medycyny ekologicznej.

Beata Marcinowicz

Ten artykuł liczy 757 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 31 sek.

Bycie zdrowym to w obecnych czasach prawdziwe wyzwanie. Zanieczyszczone powietrze, marnej jakości pożywienie, praca powyżej norm godzinowych, stres – wszystko to sprawia, że chorujemy, źle się czujemy, jesteśmy alergikami.

Ponieważ wiele kosztuje nas zachowanie czy wzmocnienie zdrowia, korzystać warto z dorobku medycyny ekologicznej, która nie tylko leczy. Medycyna ekologiczna różni się od tradycyjnej tym, że potrafi patrzeć na pacjenta i jego patologię z perspektywy środowiska. Oznacza to, że widzi pacjenta na tle jego , miejsca pracy, szkoły, żywności i życiowych problemów.

W swojej książe “Ratujmy się – elementarz medycyny ekologicznej” dr Józef Krop krok po kroku prowadzi nas przez zagadnienia medycyny ekologicznej pokazując, w jaki sposób możemy organizować życie i otoczenie, by uniknąć wielu, tak powszechnych teraz, schorzeń określanych jako “cywilizacyjne”. Stosując się do tych zaleceń minimalizujemy ryzyko wszelkich alergii, depresji, unikamy czynników rakotwórczych czy warunkujących zaburzenia hormonalne.

© Fotolia

By było nam przyjazne, nie potrzeba wiele. Wystarczy kilka drobnych zmian i możemy żyć w bezpiecznym, środowisku, które będzie nas chronić przed tym, na co wpływu nie mamy. Warto więc zacząć od kuchni, jako pomieszczenia, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki, spędzamy sporo czasu, przechowujemy produkty żywnościowe. Kuchnię nie tylko należy często i dokładnie sprzątać, ale też wietrzyć (wentylować). Para i wilgoć są przyczyną powstawania grzybów i pleśni, a te niekorzystnie wpływają przede wszystkim na dzieci, powodując częste problemy z chorobami górnych dróg oddechowych i alergie. Ekstremalnym przypadkiem jest zagrzybienie całego organizmu. Jest trudne do zdiagnozowania i leczenia. A u dzieci objawia się między innymi problemami trawiennymi, problemami z koncentracją i snem, obniżoną sprawnością fizyczną, niespokojnym zachowaniem.

Do sprzątania używajmy naturalnych środków. W internecie możemy kupić ekologiczne środki do czyszczenia czy prania, chociaż warto stosować się do babcinych sposobów na czysty i wykorzystać ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy. Ocet i soda świetnie wyczyszczą i zdezynfekują blaty, powierzchnie ze stali nierdzewnej, kafle i fugi. Ocet usuwa tłuste osady i można nim, podobnie jak kwaskiem cytrynowym, wyczyścić zakamieniony czajnik elektryczny. Soda zaś świetnie oczyszcza piekarnik.

Urządzając kuchnię unikajmy syntetycznych zasłon czy ściereczek i dbajmy o ich i czystość. Wilgotne materiały stają się wręcz „fabryką” grzybów, a przecież kuchennych ściereczek używamy do wycierania naczyń, rąk, a nawet dziecięcych buziek. Garnki używajmy najlepiej stalowe. Teflonowe patelnie czy emaliowane garnki są bardzo praktyczne, jednak jeśli teflon czy emalia ulegną starciu należy się pozbyć takiego naczynia. Posiłki podawajmy na porcelanowych czy porcelitowych talerzach, zamiast plastikowych czy z melaniny. Ograniczenie ilości plastiku w naszym otoczeniu ma niebagatelne znaczenie zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia. Żywność w lodówce czy zamrażarce przechowujmy w szklanych pojemnikach. Pakując kanapki do pracy czy dziecku do szkoły nie owijajmy ich folią aluminiową. Wykorzystajmy tradycyjny papier śniadaniowy. Zdrowiej i lepiej dla środowiska. Aluminium jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka i nawet jeśli producenci aluminiowych wyrobów przekonują nas, że nie mają one negatywnego wpływu na nasze ciała – nie warto ryzykować.

Dr Krop zaleca rozważne stosowanie kuchenki mikrofalowej. Jak pisze w swojej książce, pole elektromagnetyczne przez nią wytwarzane jest szkodliwe dla naszych organizmów. Podobnie zresztą jak pole, które wytwarza telewizor czy komputer. Warto zastanowić się, czy w ogóle nie pozbyć się kuchenki mikrofalowej z . Może i szybko podgrzewa jedzenie, ale dużo ostatnio się mówi o wartości takiego jedzenia z „mikrofali”, a raczej jej braku.

Często wymieniajmy gąbki do mycia naczyń, czyściki, ściereczki do wycierania blatów. Ich ciepłe i wilgotne środowisko przyja rozwijaniu się pleśni. Zadbajmy też o czystość zmywarki i zlewu. Do tego służą ekologiczne środki chemiczne lub stare sprawdzone metody z użyciem octu i sody.

Zdrowie od kuchni nie wymaga ani wielkich nakładów finansowych, ani czasowych. Wręcz przeciwnie, ekologiczne sprzątanie jest tańsze niż chemiczne, a dobre garnki stalowe to zakup na długie lata (niektóre mają nawet 15 lat gwarancji). Bawełniane ściereczki i obrusy wyglądają pięknie i łatwo się piorą, można więc pożegnać plastikowe i zimne ceraty na stołach. Jeśli włożymy odrobinę konsekwencji w organizację kuchni szybko poczujemy różnicę w samopoczuciu. I już nigdy nie wrócimy do dawnych nawyków.


Zobacz również:

Domy Natura – Dni otwarte

16 czerwiec 2023 godz. 12 – 17,
17 czerwiec 2023 godz. 10 – 14

Atlantis Prestige Park

Mieszkania od 32 do 87 m²

Mieszkanie w Lędzinach pod Opolem

W super cenie w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%

Działka pod budowę w pobliżu Krakowa

Działka w Paszkówce – 5950 m², uzbrojona, z dostępem do drogi

Działka z lasem i dostępem do Wisły

Działka w Wyszogrodzie, ok. 50 km od Krakowa

Bezpieczny Kredyt 2%

Kredyt hipoteczny z rządowym wsparciem

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze - Opolski Rynek Nieruchomości

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze

Mieszkanie 3-pokoje Opole, ul. Wojska Polskiego

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Belweder Park Nysa - Opolski Rynek Nieruchomości

Belweder Park Nysa

Dziennik Budowy Grudzień 2022

Dwupoziomowy apartament w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Dwupoziomowy apartament w Opolu

4 pokoje, 80 m², ogródek, miejsce parkingowe

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Funkcjonalne mieszkania blisko Turawa Park

Atlantis Prestige Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Atlantis Prestige Park

Mieszkania od 32 do 87 m²

Działka budowlana 70 arów Opole-Czarnowąsy - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 70 arów Opole-Czarnowąsy

Wydane warunki zabudowy

Działka budowlana Opole ul. Wrocławska - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana Opole ul. Wrocławska

Działka 46 arów naprzeciwko C.H. Karolinka

Apartamenty Awangarda - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Awangarda

Relacja z placu budowy nowego osiedla

Meble DrewalPartner

Meble Drewal

Producent mebli drewnianych i mebli ogrodowych

Gotowe domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice - Opolski Rynek Nieruchomości

Gotowe domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice

Nowe domy z rekuperacją i pompą ciepła

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe