Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2022

CZYTAJ

Zdrowa łazienka

Jak urządzić łazienkę i toaletę? Najlepiej według zaleceń medycyny ekologicznej

Zdrowa łazienka

Jak urządzić łazienkę i toaletę? Najlepiej według zaleceń medycyny ekologicznej

Beata Marcinowicz

Urządzanie czy domu jest wyzwaniem. Pod wieloma względami. Przede wszystkim wymaga zdolności analitycznych. Warto bowiem dokładnie przemyśleć ustawienie i zastosowanie poszczególnych elementów wyposażenia, jakość i rodzaj materiałów, z których wykonane są meble, kwestie wentylacji.

Od tego, w jaki sposób żyjemy, gdzie mieszkamy i co jemy zależy nasze zdrowie. Dobitnie uświadamia nam ten fakt dr Józef Krop, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się leczeniem dzieci i dorosłych holistycznie, czyli patrząc na chorego w kontekście wszystkich wymienionych wyżej czynników. W czasach, gdy coraz częściej borykamy się z alergiami, zatruciami organizmu, chorobami cywilizacyjnymi nie należy lekceważyć osiągnięć medycyny ekologicznej, której dr Krop jest reprezentantem i  gorącym zwolennikiem. Stosując się do jej zaleceń dajemy sobie szansę na spokojne i zdrowe życie.

Urządzając łazienkę i toaletę bardzo łatwo popełnić błędy, których konsekwencją będą na przykład astma, nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych, alergia, depresja, migrena, zapalenia mięśni i stawów. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację tych pomieszczeń. Wilgoć, wysoka temperatura, obecność środków chemicznych, mogą powodować pojawienie się grzybów i pleśni, które to właśnie bywają przyczyną wszystkich wymienionych wyżej schorzeń. Wietrzenie łazienki i toalety, odpowiednia ich wentylacja, ma więc niebagatelne znaczenie. Podobnie jak samo urządzenie. Lepiej zrezygnować na przykład z plastikowych paneli. Nie dość, że plastik sam w sobie jest szkodliwy (zawiera na przykład bisfenol), to jeszcze do jego montażu często wykorzystuje się kleje zawierające trujące składniki. Warto zdecydować się na płytki ceramiczne, które są nie tylko bardzo estetyczne, ale też trwałe, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie poddają się działaniu wilgoci. Jeśli są odpowiednio położone, nie ma też możliwości, by rozwijały się pod nimi grzyby i pleśnie.

© APARTAMENTY LICEALNA, arch. Mariusz Sługocki

Kupując wannę, kabinę prysznicową czy toaletę zwracajmy uwagę, czy będziemy mieli możliwość dokładnego ich czyszczenia oraz sprzątania za nimi. Jakość i trwałość są ważne i pozwolą na wieloletnie użytkowanie, bezpieczne dla członków rodziny. Podobnie rzecz się ma z armaturą łazienkową, której budowa powinna dawać nam możliwość usunięcia kamienia i pleśni.

Jeśli korzystamy z takich rozwiązań, jak zasłonka prysznicowa czy plastikowy parawan, pamiętajmy, aby regularnie je czyścić. Zasłonkę warto zmieniać, na przykład raz na dwa miesiące, albo prać (w sklepach dostępne są już takie, które możemy wyprać w pralce automatycznej). Pamiętajmy także, że w wilgotnych ręcznikach, matach łazienkowych czy dywanikach gromadzi się pleśń. Częste ich zmienianie i pranie jest obowiązkowe, szczególnie, jeśli mamy w domu małe dzieci.

Czym sprzątać łazienkę i toaletę? Na rynku dostępna jest szeroka gama środków chemicznych, do dezynfekcji, usuwających pleśń, kamień i brud. Jednak zalecenia medycyny ekologicznej mówią jasno: wszystkie te produkty szkodzą naszemu zdrowiu. Wiele z nich ma silne działanie żrące, zawiera związki, których nawet opary mogą być niebezpieczne, kontakt z skórą powodować może oparzenia, wysypki, pokrzywki. Dlatego też lepiej i taniej jest sprzątać ekologicznie, czyli stosując ocet, sodę oczyszczoną, kwas cytrynowy.

Jeśli nasz dom ma być zdrowy i przyjazny, powinniśmy urządzać go świadomie, unikając alergizujących czynników, zbędnych gadżetów, nagromadzenia elektrosprzętów. Minimalistyczne podejście do tematu wyposażenia jest dobrym rozwiązaniem i w czasach galopującego konsumpcjonizmu pomaga nam zachować dystans, realną ocenę świata, lepiej wychować dzieci. I co najważniejsze, pozwala nam zachować zdrowie.


Zobacz również:

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Luksusowe dwupoziomowe mieszkanie w centrum Opola

108,91 m², 4 pokoje, miejsce postojowe

Lepiej już było

Rynek nieruchomości

OPOLAGRA 2022

Największe targi w południowej Polsce

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla