Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

STYCZEŃ 2022

CZYTAJ

Nowe ceny nieruchomości w Polsce

Po każdym etapie działania programu MdM rośnie średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce

Nowe ceny nieruchomości w Polsce

Po każdym etapie działania programu MdM rośnie średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce

Mariusz Ciołeszyński

Wprowadzony kilka lat temu program wspierający młodych ludzi, rodziny i singli, które chciały kupić mieszkania wchodzi w ostatnią fazę. Na ten rok wstrzymano już przyjmowanie wniosków o dofinansowanie. Ostatnia pula środków trafi do chętnych w styczniu 2018 r. i, jak wynika z doświadczeń ubiegłych lat, zostanie rozdysponowana w ciągu miesiąca.

Oceniając dotychczasowe skutki działania programu MdM należy zwrócić uwagę na trzy zjawiska. Po pierwsze dużą popularnością cieszą się mieszkania nieduże, o maksymalnej powierzchni 75 m2 i domy jednorodzinne do 100 m2. Tylko tej wielkości lokale mogą być objęte dofinansowaniem. Po drugie program wspiera rozwój budownictwa deweloperskiego. Mając do wyboru rynek wtórny lub pierwotny większość beneficjentów programu decyduje się za zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Po trzecie w momencie zakończenia kolejnego etapu programu rośnie średnia cena mieszkań, w niektórych miastach Polski nawet o kilkanaście procent.

© Fotolia

Od dawna wiadomo, że mniejsze mieszkania sprzedają się dużo lepiej, dotyczy to szczególnie lokali w stanie deweloperskim, nowych. Ich popularność jest bardzo duża i wzmaga aktywność deweloperów. Trudniejsze do sprzedania są mieszkania duże, te powyżej 75 m2, szczególnie z rynku wtórnego. Analitycy rynku nieruchomości zakładają, że wraz z zakończeniem programu Mieszkanie dla Młodych, aktywność firm deweloperskich zacznie maleć, skończy się po prostu tak duży popyt na nowe, drogie mieszkania.

Zaskakujący może się wydawać fakt, że po zakończeniu kolejnej części programu MdM rosną ceny mieszkań. Wynika to z dwóch powodów. Najważniejszym z nich jest to, że uczestnicy MdM wykupili małe, stosunkowo tańsze mieszkania i domy, a na rynku pozostały te większe i duże, przez co  średnia cena lokalu wzrosła. Najwyraźniej widać ten trend na rynkach miast, w których program Mieszkanie dla Młodych cieszy się dużą popularnością. Należą do nich Łódź, Bydgoszcz i Gdańsk. I tak, w porównaniu z ubiegłym rokiem, średnia cena lokalu mieszkaniowego w Łodzi wzrosła o 15%, w Bydgoszczy o 12,5%, a w Gdańsku 10,8% . Wśród największych polskich miast jedynie w Krakowie odnotowano spadek ceny za m2 o 2,5%.

Aktualnie średnie ceny metra kwadratowego lokali mieszkaniowych w poszczególnych częściach kraju kształtują się następująco:

  • Warszawa – 7.124 zł
  • Kraków – 6.327 zł
  • Wrocław – 5.823 zł
  • Poznań – 5.643 zł
  • Gdańsk – 5.633 zł
  • Lublin – 4.824 zł
  • Opole – 4.780 zł
  • Szczecin – 4.553 zł

Po zakończeniu funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych, opracowanego przez rząd poprzedniej kadencji, w życie wejdzie Mieszkanie plus – program obecnego rządu. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi inicjatywami polegać będzie na tym, iż Mieszkanie plus premiować będzie lokale na wynajem, dzięki czemu szansę na spokojne życie zyskać mają osoby o niskich i średnich dochodach.  Głównymi cechami Mieszkania plus mają być promowanie taniego budownictwa i budownictwa pod wynajem oraz zachęcanie do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Czas pokaże, w jaki sposób program ten wpłynie na polskich rynek nieruchomości.

Mariusz Ciołeszyński

Redaktor naczelny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla