Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LIPIEC 2022

CZYTAJ

Pielęgnacja roślin balkonowych

Ukwiecone balkony zachwycają. Poznaj kilka prostych zasad, które pozwolą ci cieszyć się kwiatami przez cały sezon.

Pielęgnacja roślin balkonowych

Ukwiecone balkony zachwycają. Poznaj kilka prostych zasad, które pozwolą ci cieszyć się kwiatami przez cały sezon.

Beata Marcinowicz

Wiosnę i lato kochamy za słońce, zieleń i kwiaty. Ich widok sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy zrelaksowani i po prostu szczęśliwsi. I nawet jeśli nie posiadamy własnego ogródka czy działki rekreacyjnej, możemy urządzić sobie własny przyjazny, kolorowy, kwiatowy kącik, w którym poczujemy czym jest bliskość za naturą i jak wielką przyjemność daje pielęgnacja roślin.

Mieszkający w tradycyjnych blokach, posiadacze niewielkich nawet balkonów wraz z nadejściem wiosny wystawiają skrzynki i doniczki z surfiniami, werbeną czy wrzoścami. Kiedy lato nadchodzi, na naszych balkonach królują róże i czerwienie begonii, fiolet bratków, żółcienie i pomarańcze aksamitek. Jednak, by nasze rośliny zachwycały urodą i pozostały zdrowe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. I rzecz jasna muszą być dobrze dobrane do warunków panujących na balkonie czy tarasie.

© Fotolia

Jak dobrać i sadzić kwiaty balkonowe?

Już na etapie planowania tego, jakie kwiaty mogą się znaleźć na naszym balkonie, warto zasięgnąć porady specjalisty. Rośliny dobieramy w zależności od tego, po której stronie świata jest balkon, lub też czy podczas deszczu pozostaje on suchy, czy jest całkowicie odsłonięty, czy też ściany chronią go przed wiatrem. Warto, by rodzice skonsultowali się, czy kwiaty, które wydają im się piękne i chcieliby je mieć na swoim balkonie są bezpieczne dla dzieci. Maluchom przychodzą do głowy różne pomysły i któregoś dnia może się okazać, że nasza pociecha zjadła właśnie zupę z toksycznych łodyżek. Jest prawdą, że wszelkie informacje w tym obszarze znajdziemy w internecie, bywa jednak, że nie są one wiarygodne. Stanowią raczej miejską plotkę. Informacja z pierwszej ręki, na przykład pracownika centrum ogrodniczego, będzie pewna i zagwarantuje nam bezpieczeństwo rodziny.

Sadząc w skrzynkach rośliny jednoroczne, z nasionek, pamiętajmy, by nie znalazły się zbyt blisko siebie. Kwiaty potrzebują przestrzeni do swobodnego wzrostu oraz, by ulegać chorobom i szkodnikom. Skrzynki warto wyłożyć warstwą drenażową. W centrum ogrodniczym kupić możemy gotowe skrzynki z podwójnym dnem, które świetnie spełnia rolę drenażu. Gwarantuje to lepszą przepuszczalność gleby i nie pozwoli na przelanie roślin wodą. Kwiaty balkonowe podlewamy zawsze, gdy tego potrzebują, by nie dopuścić do wysuszenia ziemi w skrzynce czy doniczce. Najlepiej podlewać je rano lub wczesnym popołudniem. W upalne, słoneczne dni nie spryskujmy kwiatów wodą, gdyż może to doprowadzić do poparzenia ich promieniami słońca.

Kiedy i czym nawozić rośliny, by kwitły cały sezon?

Większość roślin balkonowych wymaga intensywnego nawożenia. Niewielka przestrzeń skrzynki i zawartość gleby nie są w stanie zapewnić roślin odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym kwiatostanem przez całe lato, zacznijmy nawozić je już w maju. Prawie wszystkie kwiaty balkonowe nawozić należy raz w tygodniu. Rośliny zimujące dokarmiany do końca sierpnia, by pędy dobrze przygotowały się do zimy.

Jeśli marzymy o kolorowym, osłoniętym kwiatami balkonie, wybierać możemy spośród wielu gatunków. Do najbardziej efektownych i popularnych należą pelargonie, niecierpki, werbena, petunie, fuksje, lobelie, begonie. Wszystkie je znajdziemy w centrum ogrodniczym, a od pracowników centrum otrzymamy profesjonalną poradę w kwestii pielęgnacji, doboru odpowiedniej gleby i nawozu. Dzięki temu nawet osoby nie mające doświadczenia w pielęgnacji roślin mogą wykreować piękną aranżację na balkonie czy tarasie.


Zobacz również:

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Luksusowe dwupoziomowe mieszkanie w centrum Opola

108,91 m², 4 pokoje, miejsce postojowe

Lepiej już było

Rynek nieruchomości

OPOLAGRA 2022

Największe targi w południowej Polsce

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla