Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami
Sejm uchwalił nowelizację kluczowej dla rynku nieruchomości ustawy
Andrzej Jakiel
Ten artykuł liczy 239 słów i przeczytasz go w około 0 min. i 48 sek.
Sejm uchwalił 7 lipca 2017 r. ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa większość proponowanych zmian została przyjęta. Min. wprowadzono: „ … przywrócenie definicji „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządzania nieruchomościami”(…) Pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Dlatego przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby.
Zobowiązano rzeczoznawcę majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości do dołączania kopii dokumentu ubezpieczenia OC (polisy) odpowiednio do:
– operatu szacunkowego lub umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości,
– umowy pośrednictwa,
– umowy o zarządzanie nieruchomością.
Nowelizacja zapewni przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Ustawa wejdzie w życie 1 września 2017 r.”
Tyle informacji z komunikatu MTiB. W następnym wydaniu ORN omówimy szerzej wprowadzone zmiany w kluczowej dla rynku nieruchomości ustawie.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów