Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

KWIECIEŃ 2021

CZYTAJ

Wynajem jako inwestycja

Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje

Wynajem jako inwestycja

Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje

AvatarBeata Marcinowicz

Rynek wynajmu mieszkań wciąż się rozwija. Rozwija się, owszem, jednak nie w taki sposób, jak dzieje się to na przykład na Zachodzie Europy. Polacy wciąż mają dużą potrzebę posiadania własnego M.

W krajach Unii Europejskiej standardem jest, że mieszkanie się wynajmuje. Czasem nawet na długie lata. Długie lata nie znaczy 3 czy 5 lat, mówimy nawet o dziesięcioleciach. Tak się jednak składa, że Polacy nie akceptują w tym obszarze zachodnich standardów. Nam dobrze się mieszka u siebie, nawet jeśli wiąże się to z 30-letnim okresem spłacania kredytu hipotecznego. I chociaż rynek najmu mieszkań ma się nieźle, to ukierunkowany jest jednak na wynajem krótkoterminowy, głównie dla studentów i pracowników kontraktowych.

© Fotolia

Wynajmowanie mieszkania to dobra inwestycja

Jak potwierdzają obserwacje rynku i badania, inwestycja w nieruchomości stanowi jedną z najbardziej popularnych form lokowania kapitału. Ceny nieruchomości rosną, budowane są coraz to nowe obiekty, bardziej atrakcyjne i ukierunkowane na przykład na rodziny czy seniorów. A jeśli posiadana nieruchomość znajduje się w mieście, w którym są wyższe uczelnie czy firmy zatrudniające wielu pracowników, taka lokata może być źródłem stałego przychodu. Jednak, aby skutecznie i bezpiecznie wynajmować mieszkanie, warto się do tego przygotować.

Nie jest łatwo znaleźć osoby, którym można zaufać nim się je pozna. A tak się dzieje w przypadku najmu mieszkania. Jeśli więc chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa, zagwarantować sobie stały dochód i nie ponosić konsekwencji cudzego braku szacunku do twojej własności, zabezpiecz się odpowiednio sformułowaną umową.

Umowa najmu

Podpisanie umowy najmu to punkt obowiązkowy. Odpowiednio sformułowana zabezpieczy twoje interesy i własność. Należy jednak zachować równowagę pomiędzy prawami i obowiązkami obu stron, wynajmującego i najemcy. Precyzyjne zapisy, określenie kto i w jakich sytuacjach ponosi koszty (np. za zniszczenie mebli czy naprawę pękniętej rury), kto będzie wnosił opłaty za czynsz czy media, daje gwarancję wzajemnego zrozumienia i poszanowania praw. Umowa powinna sprawiedliwie dzielić prawa i obowiązki właściciela i najemcy oraz spełniać standardy formalne. Pamiętaj, z punktu widzenia prawa polskiego każdy podpisany dokument, a także nie podpisany, jak e-mail czy umowa ustna, są ważne i rodzą konsekwencje prawne. Mimo wszystko, warto poświęcić nieco czasu i skonsultować umowę z prawnikiem czy specjalistą ds. nieruchomości oraz przekazać do przeczytania i zaopiniowania drugiej stronie.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Nazwa brzmi nieco archaicznie, ma jednak głęboki sens praktyczny. Oddając mieszkanie w używanie, warto spotkać się z najemcą i wspólnie przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który stanie się częścią umowy najmu. Dlaczego? W takim dokumencie jasno określa się stan mieszkania, liczbę i jakość jego mebli czy sprzętów AGD, stan liczników. Można też opracować dokumentację fotograficzną i włączyć do protokołu. Dzięki temu, na koniec okresu najmu, wynajmujący i najemca rozliczą ewentualne straty lub inwestycje, określą czy mieszkanie jest w stanie pogorszonym, bez zmian, czy lepszym niż zastany. Protokół będzie także podstawą rozliczenia ewentualnej kaucji zabezpieczającej.

Kaucja zabezpieczająca

Pobieranie kaucji to standardowa praktyka, nie tylko na rynku nieruchomości. W tym akurat przypadku stanowi zabezpieczenie dla właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami w mieszkaniu czy brakami w płatnościach. Wysokość kaucji to zwykle wartość miesięcznego czynszu i najemca wpłaca ją przy podpisaniu umowy. Kaucja zwracana jest przez właściciela nieruchomości wraz z końcem okresu najmu, o ile oczywiście nie zachodzą przesłanki do jej zatrzymania czy pomniejszenia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rozwiać wspomniany wyżej protokół zdawczo-odbiorczy.

Jeśli nie chcemy, by wynajęcie mieszkania wiązało się z nieprzespanymi nocami, okażmy zainteresowanie potencjalnemu najemcy, poznajmy jego preferencje, zapytajmy o dotychczasowe doświadczenia z wynajmowaniem mieszkania, tryb życia itp. Warto też interesować się mieszkaniem już w trakcie najmu, zadzwonić z pytaniem, czy wszystko działa, czy mieszkańcy nie mają żadnych problemów czy wątpliwości. Jeśli właściciel interesuje się mieszkaniem, lokatorzy również będą to robić.

 

Avatar

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla