Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

PAŹDZIERNIK 2022

CZYTAJ

Wynajem jako inwestycja

Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje

Wynajem jako inwestycja

Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje

Beata Marcinowicz

Rynek wynajmu wciąż się rozwija. Rozwija się, owszem, jednak nie w taki sposób, jak dzieje się to na przykład na Zachodzie Europy. Polacy wciąż mają dużą potrzebę posiadania własnego M.

W krajach Unii Europejskiej standardem jest, że się wynajmuje. Czasem nawet na długie lata. Długie lata nie znaczy 3 czy 5 lat, mówimy nawet o dziesięcioleciach. Tak się jednak składa, że Polacy nie akceptują w tym obszarze zachodnich standardów. Nam dobrze się mieszka u siebie, nawet jeśli wiąże się to z 30-letnim okresem spłacania kredytu hipotecznego. I chociaż rynek najmu ma się nieźle, to ukierunkowany jest jednak na wynajem krótkoterminowy, głównie dla studentów i pracowników kontraktowych.

© Fotolia

Wynajmowanie to dobra inwestycja

Jak potwierdzają obserwacje rynku i badania, inwestycja w nieruchomości stanowi jedną z najbardziej popularnych form lokowania kapitału. Ceny nieruchomości rosną, budowane są coraz to nowe obiekty, bardziej atrakcyjne i ukierunkowane na przykład na rodziny czy seniorów. A jeśli posiadana nieruchomość znajduje się w mieście, w którym są wyższe uczelnie czy firmy zatrudniające wielu pracowników, taka lokata może być źródłem stałego przychodu. Jednak, aby skutecznie i bezpiecznie wynajmować , warto się do tego przygotować.

Nie jest łatwo znaleźć osoby, którym można zaufać nim się je pozna. A tak się dzieje w przypadku najmu . Jeśli więc chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa, zagwarantować sobie stały dochód i nie ponosić konsekwencji cudzego braku szacunku do twojej własności, zabezpiecz się odpowiednio sformułowaną umową.

Umowa najmu

Podpisanie umowy najmu to punkt obowiązkowy. Odpowiednio sformułowana zabezpieczy twoje interesy i własność. Należy jednak zachować równowagę pomiędzy prawami i obowiązkami obu stron, wynajmującego i najemcy. Precyzyjne zapisy, określenie kto i w jakich sytuacjach ponosi koszty (np. za zniszczenie mebli czy naprawę pękniętej rury), kto będzie wnosił opłaty za czynsz czy media, daje gwarancję wzajemnego zrozumienia i poszanowania praw. Umowa powinna sprawiedliwie dzielić prawa i obowiązki właściciela i najemcy oraz spełniać standardy formalne. Pamiętaj, z punktu widzenia prawa polskiego każdy podpisany dokument, a także nie podpisany, jak e-mail czy umowa ustna, są ważne i rodzą konsekwencje prawne. Mimo wszystko, warto poświęcić nieco czasu i skonsultować umowę z prawnikiem czy specjalistą ds. nieruchomości oraz przekazać do przeczytania i zaopiniowania drugiej stronie.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Nazwa brzmi nieco archaicznie, ma jednak głęboki sens praktyczny. Oddając w używanie, warto spotkać się z najemcą i wspólnie przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który stanie się częścią umowy najmu. Dlaczego? W takim dokumencie jasno określa się stan , liczbę i jakość jego mebli czy sprzętów AGD, stan liczników. Można też opracować dokumentację fotograficzną i włączyć do protokołu. Dzięki temu, na koniec okresu najmu, wynajmujący i najemca rozliczą ewentualne straty lub inwestycje, określą czy jest w stanie pogorszonym, bez zmian, czy lepszym niż zastany. Protokół będzie także podstawą rozliczenia ewentualnej kaucji zabezpieczającej.

Kaucja zabezpieczająca

Pobieranie kaucji to standardowa praktyka, nie tylko na rynku nieruchomości. W tym akurat przypadku stanowi zabezpieczenie dla właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami w czy brakami w płatnościach. Wysokość kaucji to zwykle wartość miesięcznego czynszu i najemca wpłaca ją przy podpisaniu umowy. Kaucja zwracana jest przez właściciela nieruchomości wraz z końcem okresu najmu, o ile oczywiście nie zachodzą przesłanki do jej zatrzymania czy pomniejszenia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rozwiać wspomniany wyżej protokół zdawczo-odbiorczy.

Jeśli nie chcemy, by wynajęcie wiązało się z nieprzespanymi nocami, okażmy zainteresowanie potencjalnemu najemcy, poznajmy jego preferencje, zapytajmy o dotychczasowe doświadczenia z wynajmowaniem , tryb życia itp. Warto też interesować się mieszkaniem już w trakcie najmu, zadzwonić z pytaniem, czy wszystko działa, czy mieszkańcy nie mają żadnych problemów czy wątpliwości. Jeśli właściciel interesuje się mieszkaniem, lokatorzy również będą to robić.

 


Zobacz również:

Analiza rynku pierwotnego

GUS prognozuje inflację na poziomie 17,2%

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole – Wójtowa Wieś

Działka budowlana Opole ul. Wrocławska

Działka 46 arów naprzeciwko C.H. Karolinka

Imperial Apartamenty

Ostatnie wolne mieszkania w budynku D

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka

Doskonała lokalizacja, idealna inwestycja pod wynajem

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Działka budowlana 70 arów Opole-Czarnowąsy - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 70 arów Opole-Czarnowąsy

Wydane warunki zabudowy

Klonowe Zacisze - Opolski Rynek Nieruchomości

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Domy w zabudowie bliźniaczej - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy w zabudowie bliźniaczej

Opole - Chmielowice, ul. Bankietowa

4-pok. mieszkanie 149,72 m² Opole, ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149,72 m² Opole, ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

Zacisze Aleja Parkowa - Opolski Rynek Nieruchomości

Zacisze Aleja Parkowa

Domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Zielone Górki – mieszkania, na które Cię stać - Opolski Rynek Nieruchomości

Zielone Górki – mieszkania, na które Cię stać

Mieszkania z ogrodem - cena do 350 000 zł

Odra Prestige Apartamenty - Opolski Rynek Nieruchomości

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Budynek użytkowy na Szarych Szeregów - Opolski Rynek Nieruchomości

Budynek użytkowy na Szarych Szeregów

Sprzedaż lub wynajem

Apartamenty Vincent Opole - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

ALMAR OpolePartner

ALMAR Opole

Drzwi i podłogi - sprzedaż i montaż

Apartamenty Perłowe – domy tańsze od mieszkań - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe – domy tańsze od mieszkań

Apartamenty 80,85 m² w Górkach pod Opolem