Wynajem jako inwestycja
Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje
Beata Marcinowicz
Ten artykuł liczy 701 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 7 sek.
Rynek wynajmu mieszkań wciąż się rozwija. Rozwija się, owszem, jednak nie w taki sposób, jak dzieje się to na przykład na Zachodzie Europy. Polacy wciąż mają dużą potrzebę posiadania własnego M.
W krajach Unii Europejskiej standardem jest, że mieszkanie się wynajmuje. Czasem nawet na długie lata. Długie lata nie znaczy 3 czy 5 lat, mówimy nawet o dziesięcioleciach. Tak się jednak składa, że Polacy nie akceptują w tym obszarze zachodnich standardów. Nam dobrze się mieszka u siebie, nawet jeśli wiąże się to z 30-letnim okresem spłacania kredytu hipotecznego. I chociaż rynek najmu mieszkań ma się nieźle, to ukierunkowany jest jednak na wynajem krótkoterminowy, głównie dla studentów i pracowników kontraktowych.
© Fotolia
Wynajmowanie mieszkania to dobra inwestycja
Jak potwierdzają obserwacje rynku i badania, inwestycja w nieruchomości stanowi jedną z najbardziej popularnych form lokowania kapitału. Ceny nieruchomości rosną, budowane są coraz to nowe obiekty, bardziej atrakcyjne i ukierunkowane na przykład na rodziny czy seniorów. A jeśli posiadana nieruchomość znajduje się w mieście, w którym są wyższe uczelnie czy firmy zatrudniające wielu pracowników, taka lokata może być źródłem stałego przychodu. Jednak, aby skutecznie i bezpiecznie wynajmować mieszkanie, warto się do tego przygotować.
Nie jest łatwo znaleźć osoby, którym można zaufać nim się je pozna. A tak się dzieje w przypadku najmu mieszkania. Jeśli więc chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa, zagwarantować sobie stały dochód i nie ponosić konsekwencji cudzego braku szacunku do twojej własności, zabezpiecz się odpowiednio sformułowaną umową.
Umowa najmu
Podpisanie umowy najmu to punkt obowiązkowy. Odpowiednio sformułowana zabezpieczy twoje interesy i własność. Należy jednak zachować równowagę pomiędzy prawami i obowiązkami obu stron, wynajmującego i najemcy. Precyzyjne zapisy, określenie kto i w jakich sytuacjach ponosi koszty (np. za zniszczenie mebli czy naprawę pękniętej rury), kto będzie wnosił opłaty za czynsz czy media, daje gwarancję wzajemnego zrozumienia i poszanowania praw. Umowa powinna sprawiedliwie dzielić prawa i obowiązki właściciela i najemcy oraz spełniać standardy formalne. Pamiętaj, z punktu widzenia prawa polskiego każdy podpisany dokument, a także nie podpisany, jak e-mail czy umowa ustna, są ważne i rodzą konsekwencje prawne. Mimo wszystko, warto poświęcić nieco czasu i skonsultować umowę z prawnikiem czy specjalistą ds. nieruchomości oraz przekazać do przeczytania i zaopiniowania drugiej stronie.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Nazwa brzmi nieco archaicznie, ma jednak głęboki sens praktyczny. Oddając mieszkanie w używanie, warto spotkać się z najemcą i wspólnie przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który stanie się częścią umowy najmu. Dlaczego? W takim dokumencie jasno określa się stan mieszkania, liczbę i jakość jego mebli czy sprzętów AGD, stan liczników. Można też opracować dokumentację fotograficzną i włączyć do protokołu. Dzięki temu, na koniec okresu najmu, wynajmujący i najemca rozliczą ewentualne straty lub inwestycje, określą czy mieszkanie jest w stanie pogorszonym, bez zmian, czy lepszym niż zastany. Protokół będzie także podstawą rozliczenia ewentualnej kaucji zabezpieczającej.
Kaucja zabezpieczająca
Pobieranie kaucji to standardowa praktyka, nie tylko na rynku nieruchomości. W tym akurat przypadku stanowi zabezpieczenie dla właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami w mieszkaniu czy brakami w płatnościach. Wysokość kaucji to zwykle wartość miesięcznego czynszu i najemca wpłaca ją przy podpisaniu umowy. Kaucja zwracana jest przez właściciela nieruchomości wraz z końcem okresu najmu, o ile oczywiście nie zachodzą przesłanki do jej zatrzymania czy pomniejszenia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rozwiać wspomniany wyżej protokół zdawczo-odbiorczy.
Jeśli nie chcemy, by wynajęcie mieszkania wiązało się z nieprzespanymi nocami, okażmy zainteresowanie potencjalnemu najemcy, poznajmy jego preferencje, zapytajmy o dotychczasowe doświadczenia z wynajmowaniem mieszkania, tryb życia itp. Warto też interesować się mieszkaniem już w trakcie najmu, zadzwonić z pytaniem, czy wszystko działa, czy mieszkańcy nie mają żadnych problemów czy wątpliwości. Jeśli właściciel interesuje się mieszkaniem, lokatorzy również będą to robić.
Zobacz również:

Działka budowlana 10 arów Opole Wrzoski Nad Stawem
Działka 1001 m² pod zabudowę rodzinną lub usługową