Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

MAJ 2024

CZYTAJ

Wynajem jako inwestycja

Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje

Wynajem jako inwestycja

Jak dobrze wynająć swoje mieszkanie? 3 ważne decyzje

Beata Marcinowicz

Ten artykuł liczy 701 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 20 sek.

Rynek wynajmu wciąż się rozwija. Rozwija się, owszem, jednak nie w taki sposób, jak dzieje się to na przykład na Zachodzie Europy. Polacy wciąż mają dużą potrzebę posiadania własnego M.

W krajach Unii Europejskiej standardem jest, że się wynajmuje. Czasem nawet na długie lata. Długie lata nie znaczy 3 czy 5 lat, mówimy nawet o dziesięcioleciach. Tak się jednak składa, że Polacy nie akceptują w tym obszarze zachodnich standardów. Nam dobrze się mieszka u siebie, nawet jeśli wiąże się to z 30-letnim okresem spłacania kredytu hipotecznego. I chociaż rynek najmu mieszkań ma się nieźle, to ukierunkowany jest jednak na wynajem krótkoterminowy, głównie dla studentów i pracowników kontraktowych.

© Fotolia

Wynajmowanie to dobra inwestycja

Jak potwierdzają obserwacje rynku i badania, inwestycja w nieruchomości stanowi jedną z najbardziej popularnych form lokowania kapitału. Ceny nieruchomości rosną, budowane są coraz to nowe obiekty, bardziej atrakcyjne i ukierunkowane na przykład na rodziny czy seniorów. A jeśli posiadana nieruchomość znajduje się w mieście, w którym są wyższe uczelnie czy firmy zatrudniające wielu pracowników, taka lokata może być źródłem stałego przychodu. Jednak, aby skutecznie i bezpiecznie wynajmować mieszkanie, warto się do tego przygotować.

Nie jest łatwo znaleźć osoby, którym można zaufać nim się je pozna. A tak się dzieje w przypadku najmu mieszkania. Jeśli więc chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa, zagwarantować sobie stały dochód i nie ponosić konsekwencji cudzego braku szacunku do twojej własności, zabezpiecz się odpowiednio sformułowaną umową.

Umowa najmu

Podpisanie umowy najmu to punkt obowiązkowy. Odpowiednio sformułowana zabezpieczy twoje interesy i własność. Należy jednak zachować równowagę pomiędzy prawami i obowiązkami obu stron, wynajmującego i najemcy. Precyzyjne zapisy, określenie kto i w jakich sytuacjach ponosi koszty (np. za zniszczenie mebli czy naprawę pękniętej rury), kto będzie wnosił opłaty za czynsz czy media, daje gwarancję wzajemnego zrozumienia i poszanowania praw. Umowa powinna sprawiedliwie dzielić prawa i obowiązki właściciela i najemcy oraz spełniać standardy formalne. Pamiętaj, z punktu widzenia prawa polskiego każdy podpisany dokument, a także nie podpisany, jak e-mail czy umowa ustna, są ważne i rodzą konsekwencje prawne. Mimo wszystko, warto poświęcić nieco czasu i skonsultować umowę z prawnikiem czy specjalistą ds. nieruchomości oraz przekazać do przeczytania i zaopiniowania drugiej stronie.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Nazwa brzmi nieco archaicznie, ma jednak głęboki sens praktyczny. Oddając mieszkanie w używanie, warto spotkać się z najemcą i wspólnie przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który stanie się częścią umowy najmu. Dlaczego? W takim dokumencie jasno określa się stan mieszkania, liczbę i jakość jego mebli czy sprzętów AGD, stan liczników. Można też opracować dokumentację fotograficzną i włączyć do protokołu. Dzięki temu, na koniec okresu najmu, wynajmujący i najemca rozliczą ewentualne straty lub inwestycje, określą czy mieszkanie jest w stanie pogorszonym, bez zmian, czy lepszym niż zastany. Protokół będzie także podstawą rozliczenia ewentualnej kaucji zabezpieczającej.

Kaucja zabezpieczająca

Pobieranie kaucji to standardowa praktyka, nie tylko na rynku nieruchomości. W tym akurat przypadku stanowi zabezpieczenie dla właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami w czy brakami w płatnościach. Wysokość kaucji to zwykle wartość miesięcznego czynszu i najemca wpłaca ją przy podpisaniu umowy. Kaucja zwracana jest przez właściciela nieruchomości wraz z końcem okresu najmu, o ile oczywiście nie zachodzą przesłanki do jej zatrzymania czy pomniejszenia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rozwiać wspomniany wyżej protokół zdawczo-odbiorczy.

Jeśli nie chcemy, by wynajęcie mieszkania wiązało się z nieprzespanymi nocami, okażmy zainteresowanie potencjalnemu najemcy, poznajmy jego preferencje, zapytajmy o dotychczasowe doświadczenia z wynajmowaniem mieszkania, tryb życia itp. Warto też interesować się mieszkaniem już w trakcie najmu, zadzwonić z pytaniem, czy wszystko działa, czy mieszkańcy nie mają żadnych problemów czy wątpliwości. Jeśli właściciel interesuje się mieszkaniem, lokatorzy również będą to robić.

 


Zobacz również:

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

FOTON PRACA Polska - Oferty pracy dla obcokrajowców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Oferty pracy dla obcokrajowców w Polsce

Ośrodek jeździecki Bierdzany - Opolski Rynek Nieruchomości

Ośrodek jeździecki Bierdzany

Kompleksowa oferta sprzedaży - działki i budynki

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola

Zabytek architektoniczny przy ul. Damrota

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

FODOPRESS - Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEOPartner

FODOPRESS

Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEO

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

Opole domy na sprzedaż: Zapraszamy do zapoznania się z ofertą domów na sprzedaż w Opolu.