Chroń się przed czadem
4 podstawowe zasady postępowania
Beata Marcinowicz
Ten artykuł liczy 371 słów i przeczytasz go w około 1 min. i 14 sek.
Zima bywa piękna. Może jednak stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. O tej porze roku często słyszy się o śmiertelnych ofiarach zatrucia tlenkiem węgla, czyli czasem. Ten bezwonny, niewidoczny gaz jest niezwykle groźny. Warto chronić się przed jego działaniem na kilka sposób. Oto 4 podstawowe zasady postępowania.
Kupuj tylko certyfikowane urządzenia i systemy grzewcze
Wybór sposobu ogrzewania mieszkania to decyzja na lata, dlatego też zawsze wtedy, gdy masz na to wpływ, na przykład podczas budowy domu, inwestuj w sprawdzone i godne zaufania systemy. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoje rodzina będzie bezpieczna, a wybrane przez ciebie rozwiązania pozostaną sprawne na długo. Warto też pamiętać, że dobry wybór oznacza tanią i efektywną eksploatację, konieczne więc może być zasięgnięcie opinii specjalistów.
Kontroluj drożność przewodu kominowego i wentylacji
Sprawdzanie kominów, instalacji gazowych i wentylacyjnych musimy, zgodnie z prawem, przeprowadzać raz do roku. Jeśli jednak chcemy czuć się pewnie można zainwestować kilkadziesiąt złotych i twego typu przeglądy wykonywać częściej, dwa lub trzy razy w roku, szczególnie w okresie grzewczym. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu kotłów na paliwa stałe oraz przewodów kominowych.
© Fotolia
Do dogrzewania pomieszczeń stosuj tylko przeznaczone do tego urządzenia
Większość przypadków zatrucia czadem są efektem braku drożności wentylacji lub stosowania nieodpowiednich urządzeń do ogrzewania. Jeśli już mamy potrzebę dogrzewania mieszkania czy biura, zatroszczmy się o jakość stosowanego sprzętu. Niech będzie to urządzenie sprawdzone, atestowane i przede wszystkim w 100% sprawne.
Kup czujnik czadu
To niewielkie urządzenie może uratować życie twoje i twojej rodziny. Kosztuje naprawdę niewiele, a wiele może dla ciebie zrobić. Czujniki czadu powinny być na wyposażeniu każdego domu i mieszkania. Wiele gmin funduje je swoim mieszkańcom, co stanowi bardzo dobrą praktykę.
Objawy zatrucia czadem
Jeśli boli cię głowa, masz duszności, wymiotujesz, nie widzisz wyraźnie, jesteś osłabiony – to może być zatrucie tlenkiem czadu. W takich sytuacjach zawsze wietrz pomieszczenia, wyjdź z nich i dzwoń pod 112, bo ważna jest każda minuta.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów