Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

STYCZEŃ 2022

CZYTAJ

Mieszkania Plus

Kiedy pojawi się tanie lokum do wynajęcia ?

Mieszkania Plus

Kiedy pojawi się tanie lokum do wynajęcia ?

Beata Marcinowicz

Wraz z rozpoczęciem rządowego programu Mieszkanie Plus, w wielu miastach ruszyła budowa nowych mieszkań. Choć w Opolu o planach budowy mówi się od dawna, nasze miasto wciąż nie ruszyło z planowaną przy ulicy Wrocławskiej inwestycją.

Mieszkanie Plus, to obok 500 plus, najważniejszy program rządu Prawa i Sprawiedliwości, który ma zastąpić dotychczasowy program „Mieszkanie dla Młodych”. Ten ostatni kosztował budżet Państwa 2,8 mld zł. I choć w wielu miastach w Polsce rozpoczęto budowę mieszkań dla tych, których nie stać na kupno własnej nieruchomości, w Opolu wciąż czekamy na rozwój sytuacji. W naszym mieście w kolejce na mieszkanie komunalne czeka bowiem około 600 osób.

Według założeń programu ma tu powstać 400 mieszkań. Nowe osiedle będzie zlokalizowane na prawie 4-hektarowej działce przy ul. Wrocławskiej. Mieszkania będą nie większe niż 50 metrów kwadratowych powierzchni, z czynszem wynoszącym 10-20 zł za metr kwadratowy. Poza czynszem podstawowym, najemca będzie ponosił koszt czynszu administracyjnego, tj. związanego z utrzymaniem powierzchni wspólnych.

© Fotolia

W całym kraju w ramach programu ma zostać wybudowanych ponad 10 tys. mieszkań, z czego 1,2 tys. jest już w budowie – mieszkania powstają m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni. To dużo, choć w perspektywie zapotrzebowania na mieszkania komunalne, jakie deklarują niezamożni Polacy, może okazać się, że to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że na wynajem mieszkania komunalnego pod koniec 2016 roku oczekiwało około 64 000 gospodarstw domowych z całej Polski. Kolejne 95 000 rodzin i singli czekało na lokal socjalny, a średni czas oczekiwania na przyznanie mieszkania przez gminę wynosił aż 8 lat i 3 miesiące.

Problem deficytu mieszkań dla osób, które ze względu na niskie dochody, nie posiadają zdolności kredytowej lub nie mogą pozwolić sobie na wynajmowanie mieszkania od prywatnych właścicieli, istnieje od wielu lat. Jak podają analitycy rynku nieruchomości, aby go całkowicie zlikwidować, potrzeba około 26 mld zł, co w porównaniu do wydatków ponoszonych na sferę mieszkaniową w poprzednich latach (1,8 mld zł w 2017 r.), jest rzeczą nieosiągalną i zbyt kosztowną.

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla