Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

STYCZEŃ 2022

CZYTAJ

Potrzeba więcej mieszkań w Opolu

Budowa nowych mieszkań na Opolszczyźnie

Potrzeba więcej mieszkań w Opolu

Budowa nowych mieszkań na Opolszczyźnie

Beata Marcinowicz

W naszym kraju rośnie liczba oddawanych do użytku lokali mieszkalnych. W ciągu trzech miesięcy oddano o ponad 10 proc. więcej mieszkań, niż w zeszłym roku. W tym okresie wzrosła także liczba lokali, które otrzymały pozwolenia na budowę. W Opolu niedawno przekazano klucze lokatorom nowych bloków wybudowanych w systemie TBS, powstają też kolejne osiedla prywatnych deweloperów.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS),  w trzech pierwszych miesiącach 2018 roku w całym kraju oddano do użytkowania 44 tys. 908 mieszkań, co oznacza o 10,6 proc. więcej, niż przed rokiem. Wzrost osiągnęli przede wszystkim deweloperzy, którzy oddali aż 12 proc. więcej mieszkań niż w 2017, tj. 24 tys. 898 oraz inwestorzy indywidualni z o 9 proc. lepszym wynikiem niż w roku poprzednim, tj. 18 tys. 967 mieszkań.

To właśnie w ramach tych dwóch form budownictwa wybudowano w sumie 97,7 proc. wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań, w okresie od stycznia do marca 2018 roku. Inwestycje realizowane przez deweloperów stanowiły 55,5 proc., zaś przez inwestorów indywidualnych 42,3 proc.

Spadek w tej kwestii odnotowały spółdzielnie mieszkaniowe (491 w zestawieniu z 569), oraz pozostali inwestorzy (443 mieszkania w stosunku do 552 przed rokiem).

Oprócz większej liczby oddanych do użytku lokali, wzrosła także liczba wydanych pozwoleń na budowę. W tej kwestii wyniki są ponad 10 proc. wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym (ponad 65 tys. dokumentów). Co ciekawe, aż 50 procentowy wzrost w tym temacie osiągnęło budownictwo społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe, co jest pozytywnym rokowaniem na przyszłość.

W pierwszym kwartale tego roku wzrosła również liczba mieszkań, których budowę dopiero rozpoczęto (9 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku).

O ile o danych statystycznych często mówi się z przymrużeniem oka, to te liczby potwierdzić może widok wielu nowo powstających osiedli. W samym Opolu ostatnio oddano do użytku mieszkania TBS na Malince, wciąż powstają też nowe osiedla, takie jak Apartamenty Natura, Luksusowe Tarasy czy Osiedle Szmaragdowe.

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla