Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

WRZESIEŃ 2023

CZYTAJ

Analiza cen nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w II połowie 2018 roku

Analiza cen nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w II połowie 2018 roku

Andrzej Jakiel

Ten artykuł liczy 747 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 29 sek.

W pierwszych siedmiu miesiącach 2018 roku wydano więcej pozwoleń na budowę – bo ponad 151 tys., czyli o 0,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Co prawda NBP nie opublikował jeszcze raportu z rynku mieszkaniowego za II kwartał 2018 roku, ale inne ośrodki analityczne podają już wyniki lipcowe. Dla przykładu Bankier.pl, na podstawie cen ofertowych pochodzących z wiodącego polskiego portalu nieruchomościowego Oto podaje, że wzrosty cen mieszkań nastąpiły w prawie każdym regionie kraju. Najdziwniejsza jednak jest nowa tendencja wzrostu cen rynku wtórnego nad rynkiem pierwotnym. Do połowy roku było to zjawisko właściwe dla rynku opolskiego, teraz zaczyna się upowszechniać w Polsce. Obserwowana zmiana niczym nie jest uzasadniona i paradoksalnie zamiast pomagać rynkowi wtórnemu, szkodzi mu zwiększając jedynie popyt na nowe .

© Fotolia

Każdy rozsądnie myślący inwestor, mając do wyboru zakup rupiecia w droższej cenie i coś nowego w tańszej, nadto w nowej technologii, z zachowaniem współczesnych norm energooszczędności, nieskażonego bytami poprzednich pokoleń właścicieli – decyduje się na zakup nowego. Taki wybór wydaje się dość oczywisty, chyba, że komuś wyjątkowo zależy na centralnej lokalizacji lub jest miłośnikiem śródmiejskich kamienic. W większości przypadków zyskują jednak deweloperzy, tracą natomiast nienasyceni właściciele używanych mieszkań.

Wróćmy jednak do wyników analizy Bankiera.*Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

Źródło: Bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

„Podwyżki cen mieszkań dotykają zarówno poszukujących mieszkania od dewelopera, jak i tych z drugiej ręki. Świadczą o tym raporty o cenach transakcyjnych i ofertowych, przygotowywane dla Bankier.pl przez serwis nieruchomości Otodom.pl.”*Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

Innego zdania są analitycy Business Inside w raporcie pt.: „Nad polskim budownictwem zbierają się dwie ciemne chmury.”*Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/budownictwo-w-polsce-w-ii-pol-2018-r/xs829ws?utm_source=onet40&utm_medium=referral&utm_campaign=share_from_list Ich zdaniem zauważalna jest spora zmienność dynamiki produkcji budowlanej. Uważają, że w II kwartale br. mogą ciążyć na produkcji budowlanej ograniczenia wydatków inwestycyjnych samorządów terytorialnych ze względu na rok wyborczy.

Twarde dane zaprzeczają jednak wnioskom Business Inside, gdyż w zakresie rozpoczętych budów mieszkań od stycznia do lipca 2018 roku w ilości 132.566, uzyskano wzrost o 6,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu z 2017 roku. W tym samym okresie oddano do użytkowania o 3 proc. więcej mieszkań niż 2017 roku.

Kolejną przesłanką potwierdzającą nadal trwającą szarżę inwestorów na pierwotnym rynku mieszkaniowym jest wyraźnie zauważalny od II kwartału br. wzrost cen materiałów budowlanych i braki materiałów ściennych. Po dziesięciu latach powróciły zapisy i okresy oczekiwania na bloczki i pustaki od polskich producentów oraz powtarza się interwencyjny import z Niemiec. Przypomina to okres boomu mieszkaniowego z lat 2005 -2008. Pamiętamy jednak czym się on zakończył.

Wzrosty rozpoczętych inwestycji i oddanych mieszkań odnotowują nie tylko deweloperzy. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 53 tys. mieszkań, spółdzielnie mieszkaniowe prawie 1,6 tys. mieszkań (wobec 1,2 tys. przed rokiem) a pozostali inwestorzy blisko 1,8 tys. mieszkań (przed rokiem niespełna 1,4 tys.).*Dane GUS Jak widać z przytoczonych liczb wszyscy uczestnicy rynku mieszkaniowego odnotowują wzrosty. Także w pierwszych siedmiu miesiącach 2018 roku wydano więcej pozwoleń na budowę – bo ponad 151 tys., czyli o 0,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Prognozy dla rynku nieruchomości na najbliższy okres są dobre a utrzymanie trendu wzrostowego raczej pewne. Deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy nadal mają przed sobą przyjazne perspektywy, tym bardziej jeśli niedawno uchwalona specustawa zadziała zgodnie z intencjami ustawodawcy, gdyż przyśpieszenie i uproszczenie procesów inwestycyjny ma ogromne znaczenie. Niepokojącym jednak zjawiskiem jest wzrost cen materiałów budowlanych i specjalistycznych usług branżowych. Braki materiałów ściennych mogą spowodować przestoje i opóźnienia w terminowej realizacji inwestycji. Tendencja wzrostowa nie będzie trwała długo. W przyszłym rok tępo wzrostowe przypuszczalnie się osłabi, co spowoduje zatrzymanie wzrostu cen, może także zauważalne spadki. Chyba, że powtórzy się kryzysowy scenariusz sprzed dekady, wówczas zupełnie inna sytuacja makroekonomiczna zastopuje wzrosty we wszystkich branżach.


Zobacz również:

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły

Działka w Wyszogrodzie, ok. 50 km od Krakowa

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola

Zabytek architektoniczny przy ul. Damrota

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar

Działka w Kępie pod Opolem

Działka 7833 m², w pełni uzbrojona

Andrzej Jakiel

Analityk i doradca rynku nieruchomości, prezes OSRN, wiceprezydent FPPRN, Mediator Polska

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

Zielone #Osiedle Lędziny - Opolski Rynek Nieruchomości

Zielone #Osiedle Lędziny

Nowa inwestycja sprawdzonego dewelopera już w sprzedaży

Klonowe Zacisze - Opolski Rynek Nieruchomości

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Działka budowlana, Dąbrowa koło Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana, Dąbrowa koło Opola

Zobacz szczegółowy raport o działce

Działka 1,76 ha Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 1,76 ha Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Mieszkanie w Lędzinach pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie w Lędzinach pod Opolem

W super cenie w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Funkcjonalne mieszkania blisko Turawa Park

Atlantis Prestige Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Atlantis Prestige Park

Mieszkania od 32 do 87 m²

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

ALMAR OpolePartner

ALMAR Opole

Drzwi i podłogi - sprzedaż i montaż

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze - Opolski Rynek Nieruchomości

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze

Mieszkanie 3-pokoje Opole, ul. Wojska Polskiego