Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LIPIEC 2024

CZYTAJ

Analiza cen nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w II połowie 2018 roku

Analiza cen nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w II połowie 2018 roku

Andrzej Jakiel

Ten artykuł liczy 747 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 29 sek.

W pierwszych siedmiu miesiącach 2018 roku wydano więcej pozwoleń na budowę – bo ponad 151 tys., czyli o 0,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Co prawda NBP nie opublikował jeszcze raportu z rynku mieszkaniowego za II kwartał 2018 roku, ale inne ośrodki analityczne podają już wyniki lipcowe. Dla przykładu Bankier.pl, na podstawie cen ofertowych pochodzących z wiodącego polskiego portalu nieruchomościowego Oto podaje, że wzrosty cen mieszkań nastąpiły w prawie każdym regionie kraju. Najdziwniejsza jednak jest nowa tendencja wzrostu cen rynku wtórnego nad rynkiem pierwotnym. Do połowy roku było to zjawisko właściwe dla rynku opolskiego, teraz zaczyna się upowszechniać w Polsce. Obserwowana zmiana niczym nie jest uzasadniona i paradoksalnie zamiast pomagać rynkowi wtórnemu, szkodzi mu zwiększając jedynie popyt na nowe .

© Fotolia

Każdy rozsądnie myślący inwestor, mając do wyboru zakup rupiecia w droższej cenie i coś nowego w tańszej, nadto w nowej technologii, z zachowaniem współczesnych norm energooszczędności, nieskażonego bytami poprzednich pokoleń właścicieli – decyduje się na zakup nowego. Taki wybór wydaje się dość oczywisty, chyba, że komuś wyjątkowo zależy na centralnej lokalizacji lub jest miłośnikiem śródmiejskich kamienic. W większości przypadków zyskują jednak deweloperzy, tracą natomiast nienasyceni właściciele używanych mieszkań.

Wróćmy jednak do wyników analizy Bankiera.*Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

Źródło: Bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

„Podwyżki cen mieszkań dotykają zarówno poszukujących mieszkania od dewelopera, jak i tych z drugiej ręki. Świadczą o tym raporty o cenach transakcyjnych i ofertowych, przygotowywane dla Bankier.pl przez serwis nieruchomości Otodom.pl.”*Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

Innego zdania są analitycy Business Inside w raporcie pt.: „Nad polskim budownictwem zbierają się dwie ciemne chmury.”*Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/budownictwo-w-polsce-w-ii-pol-2018-r/xs829ws?utm_source=onet40&utm_medium=referral&utm_campaign=share_from_list Ich zdaniem zauważalna jest spora zmienność dynamiki produkcji budowlanej. Uważają, że w II kwartale br. mogą ciążyć na produkcji budowlanej ograniczenia wydatków inwestycyjnych samorządów terytorialnych ze względu na rok wyborczy.

Twarde dane zaprzeczają jednak wnioskom Business Inside, gdyż w zakresie rozpoczętych budów mieszkań od stycznia do lipca 2018 roku w ilości 132.566, uzyskano wzrost o 6,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu z 2017 roku. W tym samym okresie oddano do użytkowania o 3 proc. więcej mieszkań niż 2017 roku.

Kolejną przesłanką potwierdzającą nadal trwającą szarżę inwestorów na pierwotnym rynku mieszkaniowym jest wyraźnie zauważalny od II kwartału br. wzrost cen materiałów budowlanych i braki materiałów ściennych. Po dziesięciu latach powróciły zapisy i okresy oczekiwania na bloczki i pustaki od polskich producentów oraz powtarza się interwencyjny import z Niemiec. Przypomina to okres boomu mieszkaniowego z lat 2005 -2008. Pamiętamy jednak czym się on zakończył.

Wzrosty rozpoczętych inwestycji i oddanych mieszkań odnotowują nie tylko deweloperzy. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 53 tys. mieszkań, spółdzielnie mieszkaniowe prawie 1,6 tys. mieszkań (wobec 1,2 tys. przed rokiem) a pozostali inwestorzy blisko 1,8 tys. mieszkań (przed rokiem niespełna 1,4 tys.).*Dane GUS Jak widać z przytoczonych liczb wszyscy uczestnicy rynku mieszkaniowego odnotowują wzrosty. Także w pierwszych siedmiu miesiącach 2018 roku wydano więcej pozwoleń na budowę – bo ponad 151 tys., czyli o 0,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Prognozy dla rynku nieruchomości na najbliższy okres są dobre a utrzymanie trendu wzrostowego raczej pewne. Deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy nadal mają przed sobą przyjazne perspektywy, tym bardziej jeśli niedawno uchwalona specustawa zadziała zgodnie z intencjami ustawodawcy, gdyż przyśpieszenie i uproszczenie procesów inwestycyjny ma ogromne znaczenie. Niepokojącym jednak zjawiskiem jest wzrost cen materiałów budowlanych i specjalistycznych usług branżowych. Braki materiałów ściennych mogą spowodować przestoje i opóźnienia w terminowej realizacji inwestycji. Tendencja wzrostowa nie będzie trwała długo. W przyszłym rok tępo wzrostowe przypuszczalnie się osłabi, co spowoduje zatrzymanie wzrostu cen, może także zauważalne spadki. Chyba, że powtórzy się kryzysowy scenariusz sprzed dekady, wówczas zupełnie inna sytuacja makroekonomiczna zastopuje wzrosty we wszystkich branżach.


Zobacz również:

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach

3 pokoje na nowym osiedlu w zielonej dzielnicy Opola

Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024

Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

NOVO Apartamenty w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Andrzej Jakiel

Analityk i doradca rynku nieruchomości, prezes OSRN, wiceprezydent FPPRN, Mediator Polska

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem

Nowo budowany dom z ogrodem i garażem

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

Nosi Ci Się - Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięcaPartner

Nosi Ci Się

Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięca

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska - Opolski Rynek Nieruchomości

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska

Doskonałe mieszkanie na wynajem

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Centrum Budowlane MARBET - Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlanaPartner

Centrum Budowlane MARBET

Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlana

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Bardzo pilnie sprzedam dom: Pilnie sprzedam dom w doskonałej lokalizacji. Nie czekaj, zadzwoń.