Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

PAŹDZIERNIK 2021

CZYTAJ

Ceny nadal idą w górę

Ceny na rynku nieruchomości w 2019 r.

Ceny nadal idą w górę

Ceny na rynku nieruchomości w 2019 r.

Andrzej Jakiel

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ceny na rynku nieruchomości, pierwotnym i wtórnym, w 2018 i 2019 roku nadal idą w górę. Wpływ na to ma wzrost materiałów i usług budowlanych. Porównując okres boomu mieszkaniowego sprzed dziesięciu lat do stanu rynku w 2019 roku można zauważyć pewne analogie, ale faza obecnych wzrostów nie jest tak dynamiczna jak poprzednio. To może uspokajać inwestorów i deweloperów, nabywcy jednak muszą się liczyć z dalszym powolnym wzrostem cen mieszkań. Poprzednio dominowała chciwość producentów budowlanych i hurtowników, obecnie, co prawda ceny idą w górę, ale z zachowaniem umiaru. Im dłużej umiar i rozsądek będą górowały na polskim rynku budowlanym, tym odleglejsze jest załamanie krajowego rynku. W przedmiotowej analizie nie uwzględniamy ewentualnego kryzysu ogólnoświatowego, gdyż na niego nie mają wpływu polscy producenci, inwestorzy i deweloperzy. O nim zadecyduje Wall Street, choć wydaje się, że w obecnej grze wielkich kapitałów (amerykańskiego i dalekowschodniego) trwa wzajemne wyczekiwanie – i oby trwało jak najdłużej.

© Kange Studio - stock.adobe.com

Powróćmy jednak na krajowy rynek i popatrzmy na statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (wgląd na dzień 27 kwietnia 2019)*Internet: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/.

W obszarze budownictwa wielorodzinnego, bo to nas najbardziej interesuje, dominuje w Polsce wznoszenie budynków cztero i pięciokondygnacyjnych. Ceny robót budowlano-montażowych wzrosły od 2 do 7 proc. (luty 2018 do luty 2019).

Gorzej przedstawiają się wzrosty cen materiałów budowlanych. Porównując średnie ceny marzec 2018 do marzec 2019 największy wzrost nastąpił na materiałach ściennych, bo aż o 16,8 proc. Cement i wapno wzrosły o 8 proc., materiały izolacyjne + 6,7 proc., sucha zabudowa + 4,8 proc., glazura, terrakota + 2,1 proc.

Poniższe zestawienie obrazuje wzrost cen materiałów w Grupie PSB Handel S.A.*Internet: https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/rosna-ceny-materialow-budowlanych-niektore-materialy-budowlane-juz-o-30-drozsze-aa-BpMb-Zs56-X6ie.html

Autor: Grupa PSB Handel S.A.

Ceny lokali w 2018 roku wzrosły średnio o 6,5 proc w stosunku do 2017 roku*Internet: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/. Mamy już drugi kwartał 2019 roku a ceny lokali mieszkalnych nadal rosną, średnio o kolejne 7-8 proc. To może niepokoić, ale podwyżki materiałów i robót przekładają się na wzrost cen mieszkań.

We wszystkich większych miastach buduje się na potęgę, planowane są kolejne inwestycje wielorodzinne. Podobnie jest w Opolu. Wydawać by się mogło, że jest to podaż bez pokrycia, a jednak nim zakończone są inwestycje, to wszystkie lokale mieszkalne są sprzedane. Tak jednak nie będzie bez końca. Z jednej strony następuje sukcesywne nasycenie rynku, z drugiej postępujący wzrost cen będzie ograniczał dostępność kredytową potencjalnych nabywców. Inwestujący w nieruchomości pod wynajem z obfitej oferty w 2018/2019 wybrali dla siebie lokale. Zapewne zacznie się wydłużać okres sprzedaży. Finalnie dojdzie do produkcji mieszkań na skład, a to spowoduje spowolnienie rynku pierwotnego.

Przy założeniu rozsądnej gospodarki cenowej, mamy szansę okres hossy na rynku mieszkaniowym jeszcze przez rok czy dwa utrzymać. Jeśli jednak nierozwaga i pazerność producentów i hurtowników budowlanych oraz roszczenia pracownicze grupy montażowo-budowlanej wezmą górę, to w 2020 roku będziemy mieli już wyraźne spowolnienie sprzedaży, które przełoży się na ograniczenie nowych inwestycji, a wszystko razem w zastój, żeby nie mówić już o kryzysie.

Andrzej Jakiel

Zespół redakcyjny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla