Z nowym rokiem ważne zmiany dla wspólnot mieszkaniowych
Nowe prawo
Tomasz Mrożek
Ten artykuł liczy 363 słów i przeczytasz go w około 1 min. i 13 sek.
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie nowe przepisy zmieniające funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych. Chodzi o tzw. małe wspólnoty, które do końca 2019 roku funkcjonują w budynkach, w których liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych nie jest większa niż siedem. W nowym roku „małą wspólnotę” będą tworzyć budynki, w których znajduje się do 3 lokali. Wszystkie wspólnoty, gdzie lokali wyodrębniony wraz lokalami niewyodrębnionymi jest więcej niż 3, na mocy ustawy o własności lokali, stają się wspólnotami „dużymi”.
Zmiana ta wprowadza dodatkowe obowiązki dla wspólnot, które do tej pory mogły działać na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Nowe obowiązki dla tych wspólnot to przede wszystkim, zgodnie z art. 20 u. o wł. Lokali, wybór Zarządu Wspólnoty. Członkiem Zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna.
© adobe.stock.com
Kolejne obowiązki to prowadzenie rozliczeń dotyczących Wspólnoty przez rachunek bankowy, przedkładanie wszystkim właścicielom sprawozdania z działalności oraz co najmniej raz w roku zwoływanie zebrania ogółu właścicieli w pierwszym kwartale danego roku. Przedmiotem zebrania rocznego powinno być w szczególności: przyjęcie planu gospodarczego i opłat na pokrycie kosztów zarządu, ocena pracy zarządu lub zarządcy oraz sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w zakresie udzielenia mu absolutorium.
W dużej mierze, oprócz oczywiście istniejących „starych” zasobów mieszkaniowych, zmiana przepisów dotknie modne w ostatnim czasie nowe budynki czterolokalowe, wznoszone dzięki zapisom w/w ustawy, gdzie zgodnie z art. 2 ust. 1c w budynku jednorodzinny można wydzielić najwyżej dwa samodzielne lokale. Skąd więc cztery lokale? Najczęściej plany zagospodarowania przestrzennego dla działek oznaczonych symbolem MN, czyli dla budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego lub też wydawane warunki zabudowy, dopuszczają budowę budynków w zabudowie bliźniaczej. Tak więc budując przysłowiowego „bliźniaka”, w którym wydzielimy po dwa samodzielne lokale, powstaje budynek czterolokalowy, a tym samym z nowym rokiem – duża wspólnota mieszkaniowa.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów