Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

MAJ 2024

CZYTAJ

Inwestowanie kapitału w nieruchomości w Opolu

Rozmowa z Ireną Łukowską

Inwestowanie kapitału w nieruchomości w Opolu

Rozmowa z Ireną Łukowską

Mariusz Ciołeszyński

51

Ten artykuł liczy 1229 słów i przeczytasz go w około 4 min. i 6 sek.

Rozmowa z Irena Łukowską – Dyrektorem I Oddziału Investor Nieruchomości w , pośrednikiem w obrocie nieruchomościami (licencja państwowa nr 18692).

Mariusz Ciołeszyński:  Słyszymy, że coraz więcej osób lokuje swoje oszczędności w rynek nieruchomości, chciałbym właśnie o tym dzisiaj porozmawiać. Czy Państwo również to zauważacie i czy to jest dobry moment na takie inwestycje również w Opolu?

Irena ŁukowskaIrena Łukowska: Od dawna obserwujemy natężenie transakcji, w których inwestorzy swoje zgromadzone środki pieniężne lokują w nieruchomości. Wielu inwestorów przenosi swoje oszczędności z banków na rynek nieruchomości, gdyż są one dla nich lepszą lokatą kapitału. Oczywiście jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze danej nieruchomości aby uzyskać największą stopę zwrotu swojej inwestycji, jak chociażby cena nieruchomości, lokalizacja itp. Nadal zauważamy, że dla inwestorów w Opolu optymalną formą inwestowania jest inwestycja w pod wynajem.

Mariusz Ciołeszyński: Dlaczego ten kierunek inwestycyjny jest tak popularny?

Irena Łukowska: Jest to spowodowane faktem, iż stopa zwrotu środków zainwestowanych w pod wynajem wynosi obecnie około 7 – 8% w skali roku. Jest to nadal więcej niż zysk pochodzący z lokal bankowych. Z wynajmu inwestorzy uzyskują stały, comiesięczny dochód, a dodatkowo zabezpieczy ich kapitał przed inflacją.

Oczywiście prowadząc rozmowy z naszymi inwestorami zauważamy, że część z tych zakupionych inwestycji mogą w przyszłości przekazać w darowiźnie swoim dzieciom lub korzystnie sprzedać.

Mariusz Ciołeszyński: Jaka lokalizacja w Opolu jest atrakcyjna na takie inwestycje?

Irena Łukowska: W Opolu dużym powodzeniem inwestorów cieszą się dzielnice: Kolonii Gosławickiej, Grudzic czy Centrum, gdzie jest ich znacznie mniej ze względu na brak terenów pod budowy budynków mieszkalnych. Od jakiegoś czasu widzimy jednak coraz większe zainteresowanie dzielnicą Szczepanowic na Zaodrzu. Ta część rozwija się bardzo dynamicznie i powstaje tu coraz więcej inwestycji deweloperskich, takich jak na przykład Imperial . Wokół tych osiedli tworzona jest coraz lepsza infrastruktura handlowo-usługowa, są one także dobrze skomunikowane z centrum miasta. Jeśli mówimy o Zaodrzu uważam, iż wiele osób preferujących tę dzielnicę ze względu na miejsca pracy, od dawna czekało na nowe inwestycje w ich okolicy.

Mariusz Ciołeszyński: Dlaczego rynek pierwotny czyli nowo wybudowane mieszkania są tak atrakcyjną inwestycją?

Irena Łukowska: Architektura nowego budownictwa znacznie różni się od wyglądu typowych osiedli z wielkiej płyty. Nowoczesne budynki są bardzo praktyczne, wszystkie wyposażone są w windy, którymi mieszkańcy zjeżdżają do garaży podziemnych i komórek lokatorskich. W czasach, kiedy samochodów osobowych przybywa, mieszkańcy bardzo cenią sobie gwarancję takiego miejsca postojowego. Walorem nowoczesnego budownictwa są także duże balkony, tarasy lub także ogródki przynależne do mieszkań znajdujących się na parterze budynku. Nowe budynki przystosowane są także dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowane są do potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

Należy dodać, iż technologia współczesnego budownictwa różni się znacznie od tej sprzed kilkunastu lat. Materiały użyte do budowy posiadają lepsze współczynniki przenikalności ciepła, a zmianie uległy także normy techniczne produkowanych okien i innych instalowanych materiałów.

Mariusz Ciołeszyński: Na co zwracają uwagę Klienci, którzy pytają o nowe mieszkania?

Irena Łukowska: Klienci zwracają uwagę na lokalizację danej nieruchomości, a także na ogólny wygląd danego budynku, czy całego . Przy zakupie nowego mieszkania klienci mogą decydować o wyborze  położenia mieszkania względem stron świata. Na etapie budowy kupujący może zdecydować o tym, jaki będzie miał układ pomieszczeń, a także jak będą rozmieszczone poszczególne instalacje w . Klienci będą mogli sami zaprojektować swoje mieszkanie począwszy od kuchni, sypialni, po łazienkę i przedpokój. Są to nowoczesne rozwiązania, które często można wykonać na etapie projektu danego bloku mieszkalnego. Takich możliwości nie mają klienci, którzy decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Mariusz Ciołeszyński: Jak wynajmować mieszkanie dochodowo i bezpiecznie?

Irena Łukowska: Jeśli mówimy o bezpieczeństwie wynajmu mieszkań należy zaznaczyć, iż ważna jest wiedza na temat tego, jakie są przepisy dotyczące zawieranych umów najmu. Oczywiście warto skorzystać z usług biura nieruchomości, które kompleksowo pomoże w przeprowadzaniu transakcji. Do biur nieruchomości zgłaszają się firmy potrzebujące mieszkań dla swych pracowników, a także osoby fizyczne szukające lokalu na potrzeby mieszkalne. Biuro nieruchomości począwszy od okazania do wydania mieszkania i sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego uczestniczy we wszystkich czynnościach klientów. Aby klienci czuli się bezpiecznie należy zgodnie z przepisami sporządzić umowę najmu, aby w przyszłości nie powodowało to konfliktów dwóch stron. Zabezpieczony umową właściciel nieruchomości  ma pewność, że w przyszłości nie będzie miał problemów z najemcą. Najemca także ma gwarancję, że podpisuje umowę na zasadach zgodnych z prawem i że również to zabezpiecza jego potrzeby mieszkaniowe.

Gwarancją dochodu mieszkania jest jego wynajęcie. Aby to nastąpiło, czynsz za najem mieszkania musi być trafnie określony i adekwatny do jego standardu wykończenia oraz danej sytuacji panującej na rynku wynajmu nieruchomości.

Mariusz Ciołeszyński: Z jakimi problemami najczęściej spotykają się właściciele nieruchomości, którzy wynajmują mieszkanie na własną rękę?

Irena Łukowska: Największym problemem z jakim spotykają się właściciele wynajmowanych mieszkań są sytuacje, gdy najemca nie wnosi opłat za najem w terminie zawartym w umowie. Są przepisy, które określają jak należy postępować w takich sytuacjach. Jako pośrednicy proponujemy zawieranie umów w formie najmu okazjonalnego wraz z notarialnym oświadczeniem najemcy o poddaniu się egzekucji w przypadku obowiązku opuszczenia lokalu mieszkalnego. Jest ono narzędziem do dochodzenia praw właściciela.

Drugim najczęstszym problemem, z którym spotykają się właściciele nieruchomości, jest fakt naruszenia i pogorszenia się stanu mieszkania. Na taką sytuację również można się zabezpieczyć wcześniej. Jako pośrednicy, jesteśmy świadkami przekazania mieszkania, sporządzamy protokół zdawczo-odbiorczy oraz posiadamy dokumentację zdjęciową mieszkania.

Mariusz Ciołeszyński: Jak pani zdaniem zapowiada się najbliższa przyszłość na rynku nieruchomości?

Irena Łukowska: Mamy obecnie wyjątkową sytuację, w której osoby posiadające oszczędności chcą je chronić, a nieruchomości stają się wyraźnym kierunkiem lokowania kapitału. Obniżenie stóp procentowych dodatkowo zachęca do zakupu mieszkań. Pomimo tego, iż budowanych jest wiele nowych mieszkań w dalszym ciągu na rynku nieruchomości popyt przewyższa podaż. Do tej pory ceny mieszkań osiągnęły wysoki poziom i na pewno wielu z nas zastanawia się, czy to się zmieni.

Mając na uwadze panujące zagrożenia uważam, że ceny mieszkań obniżą się o kilka procent, jednakże spadek nie będzie gwałtowny. Rynek nieruchomości to odczuje, ale pamiętajmy, że potrzeba mieszkaniowa jest jedną z największych potrzeb człowieka.


Zobacz również:

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Mariusz Ciołeszyński

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Działka 41 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 41 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

ALMAR - Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montażPartner

ALMAR

Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montaż

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem

Nowo budowany dom z ogrodem i garażem

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach

Dom 110 m², działka 400 m²

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

FOTON PRACA Polska - Oferty pracy dla obcokrajowców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Oferty pracy dla obcokrajowców w Polsce

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola

Zabytek architektoniczny przy ul. Damrota

Działka w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka w Kępie pod Opolem

Działka 7833 m², w pełni uzbrojona

Działki budowlane bez pośredników: Znajdź działkę budowlaną bez pośredników i rozpocznij realizację swoich planów.