Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LISTOPAD 2022

CZYTAJ

Inwestowanie kapitału w nieruchomości w Opolu

Rozmowa z Ireną Łukowską

Inwestowanie kapitału w nieruchomości w Opolu

Rozmowa z Ireną Łukowską

Mariusz Ciołeszyński

Rozmowa z Irena Łukowską – Dyrektorem I Oddziału Investor Nieruchomości w , pośrednikiem w obrocie nieruchomościami (licencja państwowa nr 18692).

Mariusz Ciołeszyński:  Słyszymy, że coraz więcej osób lokuje swoje oszczędności w rynek nieruchomości, chciałbym właśnie o tym dzisiaj porozmawiać. Czy Państwo również to zauważacie i czy to jest dobry moment na takie inwestycje również w ?

Irena ŁukowskaIrena Łukowska: Od dawna obserwujemy natężenie transakcji, w których inwestorzy swoje zgromadzone środki pieniężne lokują w nieruchomości. Wielu inwestorów przenosi swoje oszczędności z banków na rynek nieruchomości, gdyż są one dla nich lepszą lokatą kapitału. Oczywiście jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze danej nieruchomości aby uzyskać największą stopę zwrotu swojej inwestycji, jak chociażby cena nieruchomości, lokalizacja itp. Nadal zauważamy, że dla inwestorów w optymalną formą inwestowania jest inwestycja w pod wynajem.

Mariusz Ciołeszyński: Dlaczego ten kierunek inwestycyjny jest tak popularny?

Irena Łukowska: Jest to spowodowane faktem, iż stopa zwrotu środków zainwestowanych w pod wynajem wynosi obecnie około 7 – 8% w skali roku. Jest to nadal więcej niż zysk pochodzący z lokal bankowych. Z wynajmu inwestorzy uzyskują stały, comiesięczny dochód, a dodatkowo zabezpieczy ich kapitał przed inflacją.

Oczywiście prowadząc rozmowy z naszymi inwestorami zauważamy, że część z tych zakupionych inwestycji mogą w przyszłości przekazać w darowiźnie swoim dzieciom lub korzystnie sprzedać.

Mariusz Ciołeszyński: Jaka lokalizacja w jest atrakcyjna na takie inwestycje?

Irena Łukowska: W dużym powodzeniem inwestorów cieszą się dzielnice: Kolonii Gosławickiej, Grudzic czy Centrum, gdzie jest ich znacznie mniej ze względu na brak terenów pod budowy budynków mieszkalnych. Od jakiegoś czasu widzimy jednak coraz większe zainteresowanie dzielnicą Szczepanowic na Zaodrzu. Ta część rozwija się bardzo dynamicznie i powstaje tu coraz więcej inwestycji deweloperskich, takich jak na przykład Imperial . Wokół tych osiedli tworzona jest coraz lepsza infrastruktura handlowo-usługowa, są one także dobrze skomunikowane z centrum miasta. Jeśli mówimy o Zaodrzu uważam, iż wiele osób preferujących tę dzielnicę ze względu na miejsca pracy, od dawna czekało na nowe inwestycje w ich okolicy.

Mariusz Ciołeszyński: Dlaczego rynek pierwotny czyli nowo wybudowane są tak atrakcyjną inwestycją?

Irena Łukowska: Architektura nowego budownictwa znacznie różni się od wyglądu typowych osiedli z wielkiej płyty. Nowoczesne budynki są bardzo praktyczne, wszystkie wyposażone są w windy, którymi mieszkańcy zjeżdżają do garaży podziemnych i komórek lokatorskich. W czasach, kiedy samochodów osobowych przybywa, mieszkańcy bardzo cenią sobie gwarancję takiego miejsca postojowego. Walorem nowoczesnego budownictwa są także duże balkony, tarasy lub także ogródki przynależne do znajdujących się na parterze budynku. Nowe budynki przystosowane są także dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowane są do potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

Należy dodać, iż technologia współczesnego budownictwa różni się znacznie od tej sprzed kilkunastu lat. Materiały użyte do budowy posiadają lepsze współczynniki przenikalności ciepła, a zmianie uległy także normy techniczne produkowanych okien i innych instalowanych materiałów.

Mariusz Ciołeszyński: Na co zwracają uwagę Klienci, którzy pytają o nowe ?

Irena Łukowska: Klienci zwracają uwagę na lokalizację danej nieruchomości, a także na ogólny wygląd danego budynku, czy całego . Przy zakupie nowego klienci mogą decydować o wyborze  położenia względem stron świata. Na etapie budowy kupujący może zdecydować o tym, jaki będzie miał układ pomieszczeń, a także jak będą rozmieszczone poszczególne instalacje w . Klienci będą mogli sami zaprojektować swoje począwszy od kuchni, sypialni, po łazienkę i przedpokój. Są to nowoczesne rozwiązania, które często można wykonać na etapie projektu danego bloku mieszkalnego. Takich możliwości nie mają klienci, którzy decydują się na zakup z rynku wtórnego.

Mariusz Ciołeszyński: Jak wynajmować dochodowo i bezpiecznie?

Irena Łukowska: Jeśli mówimy o bezpieczeństwie wynajmu należy zaznaczyć, iż ważna jest wiedza na temat tego, jakie są przepisy dotyczące zawieranych umów najmu. Oczywiście warto skorzystać z usług biura nieruchomości, które kompleksowo pomoże w przeprowadzaniu transakcji. Do biur nieruchomości zgłaszają się firmy potrzebujące dla swych pracowników, a także osoby fizyczne szukające lokalu na potrzeby mieszkalne. Biuro nieruchomości począwszy od okazania do wydania i sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego uczestniczy we wszystkich czynnościach klientów. Aby klienci czuli się bezpiecznie należy zgodnie z przepisami sporządzić umowę najmu, aby w przyszłości nie powodowało to konfliktów dwóch stron. Zabezpieczony umową właściciel nieruchomości  ma pewność, że w przyszłości nie będzie miał problemów z najemcą. Najemca także ma gwarancję, że podpisuje umowę na zasadach zgodnych z prawem i że również to zabezpiecza jego potrzeby mieszkaniowe.

Gwarancją dochodu jest jego wynajęcie. Aby to nastąpiło, czynsz za najem musi być trafnie określony i adekwatny do jego standardu wykończenia oraz danej sytuacji panującej na rynku wynajmu nieruchomości.

Mariusz Ciołeszyński: Z jakimi problemami najczęściej spotykają się właściciele nieruchomości, którzy wynajmują na własną rękę?

Irena Łukowska: Największym problemem z jakim spotykają się właściciele wynajmowanych są sytuacje, gdy najemca nie wnosi opłat za najem w terminie zawartym w umowie. Są przepisy, które określają jak należy postępować w takich sytuacjach. Jako pośrednicy proponujemy zawieranie umów w formie najmu okazjonalnego wraz z notarialnym oświadczeniem najemcy o poddaniu się egzekucji w przypadku obowiązku opuszczenia lokalu mieszkalnego. Jest ono narzędziem do dochodzenia praw właściciela.

Drugim najczęstszym problemem, z którym spotykają się właściciele nieruchomości, jest fakt naruszenia i pogorszenia się stanu . Na taką sytuację również można się zabezpieczyć wcześniej. Jako pośrednicy, jesteśmy świadkami przekazania , sporządzamy protokół zdawczo-odbiorczy oraz posiadamy dokumentację zdjęciową .

Mariusz Ciołeszyński: Jak pani zdaniem zapowiada się najbliższa przyszłość na rynku nieruchomości?

Irena Łukowska: Mamy obecnie wyjątkową sytuację, w której osoby posiadające oszczędności chcą je chronić, a nieruchomości stają się wyraźnym kierunkiem lokowania kapitału. Obniżenie stóp procentowych dodatkowo zachęca do zakupu . Pomimo tego, iż budowanych jest wiele nowych w dalszym ciągu na rynku nieruchomości popyt przewyższa podaż. Do tej pory ceny osiągnęły wysoki poziom i na pewno wielu z nas zastanawia się, czy to się zmieni.

Mając na uwadze panujące zagrożenia uważam, że ceny obniżą się o kilka procent, jednakże spadek nie będzie gwałtowny. Rynek nieruchomości to odczuje, ale pamiętajmy, że potrzeba mieszkaniowa jest jedną z największych potrzeb człowieka.


Zobacz również:

Co słychać w firmie Rembud

Prosto od opolskich deweloperów

Apartamenty Eko Park

Równolegle prowadzone są prace przy trzech budynkach

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Śpij dobrze

Materace SENPO

6 Opolska Wystawa Mieszkań i Domów

Listopad 2022 w C.H. Karolinka w Opolu

Mariusz Ciołeszyński

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Apartamenty Perłowe – domy tańsze od mieszkań - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe – domy tańsze od mieszkań

Apartamenty 80,85 m² w Górkach pod Opolem

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Zacisze Aleja Parkowa - Opolski Rynek Nieruchomości

Zacisze Aleja Parkowa

Domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka - Opolski Rynek Nieruchomości

Małe mieszkania Opole ul. Katowicka

Doskonała lokalizacja, idealna inwestycja pod wynajem

Gotowe domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice - Opolski Rynek Nieruchomości

Gotowe domy w zabudowie bliźniaczej Opole-Chmielowice

Nowe domy z rekuperacją i pompą ciepła

Osiedle Górki – działki budowlane pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Osiedle Górki – działki budowlane pod Opolem

Komfort i piękno przyrody blisko Opola

Dom z pompą ciepła w idealnej lokalizacji - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom z pompą ciepła w idealnej lokalizacji

Apartament w zabudowie bliźniaczej

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

FODOPRESSPartner

FODOPRESS

Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEO

Odra Prestige Apartamenty - Opolski Rynek Nieruchomości

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Działka budowlana 70 arów Opole-Czarnowąsy - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 70 arów Opole-Czarnowąsy

Wydane warunki zabudowy