Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

KWIECIEŃ 2024

CZYTAJ

Oszczędzanie i inwestowanie z programem Mój Prąd

Inwestowanie w instalację fotowoltaiczną

Oszczędzanie i inwestowanie z programem Mój Prąd

Inwestowanie w instalację fotowoltaiczną

Mariusz Ciołeszyński

61

Ten artykuł liczy 809 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 42 sek.

Rozmowa z Krzysztofem Gibek – prezesem firmy Oświecony Sp. z o.o., na temat programu Mój Prąd oraz inwestowania w instalację fotowoltaiczną:

Mariusz Ciołeszyński: Kto może skorzystać z programu Mój Prąd i w jakiej wysokości?

Krzysztof Gibek: Każda osoba fizyczna będąca właścicielem mieszkalnego. Program Mój Prąd dedykowany jest tylko i wyłącznie dla osób fizycznych. Właściciel obiektu nowego albo już eksploatowanego może zgłosić instalacje o mocy do 10 kWp (kilowatopików).  Mamy tutaj do czynienia z dotacją jednorazową do 5 000zł. Najważniejsze założenia to refundacja poniesionych kosztów do 50% wartości instalacji – nie więcej niż 5 000 zł.

Mariusz Ciołeszyński:  Jaka jest skuteczność uzyskania tej dopłaty dla osoby fizycznej?

Krzysztof Gibek: W zasadzie nie dostaje jej tylko ten, kto popełnił błędy we wniosku. Generalnie, jeżeli wniosek jest dobrze wypełniony w ciągu 30 dni każdy otrzymuje dopłatę. Musimy pamiętać, że jest to formuła konkursowa, ale na dzień dzisiejszy nie słyszałem o tym, żeby ktoś dostał mniejszą kwotę.

Mariusz Ciołeszyński: Czy pomagacie w wypełnieniu takiego wniosku na program Mój Prąd?

Krzysztof Gibek: Tak, przygotowujemy wszelkie dokumenty, natomiast naszych Inwestorów zobowiązujemy jedynie do wysłania dokumentów pod właściwy adres. Sprawdziliśmy, że ten proces sprawniej działa, jeżeli wyśle dokumenty w swoim imieniu.

Mariusz Ciołeszyński: Jakie są najważniejsze powody, dla których warto pomyśleć przy budowie nowego domu, o instalacji fotowoltaicznej i dostępnych programach?

Krzysztof GibekKrzysztof Gibek: Uwzględniając korzyści możliwe do uzyskania z tytułu Ulgi Termoizolacyjnej i programu „Mój Prąd”, nie ma się nad czym zastanawiać. Przy maksymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej (10kWp) jesteśmy w stanie zmniejszyć wartość inwestycji o nawet 10 000zł. Pozostaje nam jeszcze nowa odsłona programu „Czyste powietrze”, jednakże dotyczy on funkcjonujących budynków. Przewidywalnie w przyszłym roku skończy się budżet przypisany do programu „Mój Prąd” także decyzje trzeba podejmować naprawdę szybko.

Odnosząc się do najważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę uważam, że jeżeli tylko dysponujemy powierzchnię na dachu, na której można położyć moduły, to posiadanie własnej elektrowni jest to absolutną koniecznością.

Po pierwsze zmniejszamy swoje rachunki za energię elektryczną od momentu przyłączenia instalacji do sieci energetycznej, produkujemy energię na bieżące potrzeby, a nadwyżki „magazynujemy” w sieci. Zmagazynowaną energię możemy „odebrać” w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Drugą istotną kwestią jest to, że słońce „płaci” nasze rachunki za energię 365 dni w roku, w niedziele i w święta. Fotowoltaika jest elektrownią, która nie wymaga od nas zaangażowania. Po prostu pracuje w dzień, a w nocy odpoczywa. Zainwestowaliśmy pieniądze we własne źródło wytwórcze, dzięki któremu systematycznie pieniądze do nas wracają w postaci niższych faktur. Jeżeli płacimy kilka tysięcy rocznie za energię, to instalacja fotowoltaiczna pozwoli nam ograniczyć koszty nawet do 85%. Cała reszta rok do roku wraca nam do kieszeni, a najważniejsze jest to, że przez cały czas majątek mamy na swoim dachu.

Pamiętajmy też, że przestajemy interesować się podwyżkami cen energii. Możemy biernie przyglądać się rosnącym cenom, ponieważ produkujemy energię z własnej elektrowni zasilanej „bezpłatnymi” promieniami Słońca.

Oświecony

Mariusz Ciołeszyński: Czy w tym momencie, w czasie pandemii i spowolnienia gospodarczego inwestowanie w fotowoltaikę jest popularne?

Krzysztof Gibek: Tak naprawdę popularność fotowoltaiki mogliśmy zauważyć już wcześniej. Wirus pokazał coś innego. Każdy z nas musiał się zatrzymać, zabezpieczyć pieniądze głęboko w kieszeni i zweryfikować, co dzieje się dookoła oraz do czego pieniądze będą nam potrzebne. Po trzech, czterech tygodniach zobaczyliśmy, mniej lub więcej, z czym się mierzymy i co nas czeka w niedalekiej przyszłości. Okazało się, że rachunki za prąd i tak musimy zapłacić zatem lepiej zainwestować pieniądze w swoje źródła wytwórcze. Trzeba przyznać, że bardzo się zmienił sposób postrzegania instalacji fotowoltaicznej i sposób finansowania tych inwestycji. Wielu naszych Inwestorów pozostawiło gotówkę w swoich gospodarstwach domowych i skorzystało z preferencyjnych kredytów bankowych.

Pamiętajmy, że każdy z nas produkując „zieloną energię” chroni środowisko naturalne zmniejszając emisję pyłów do atmosfery, a dodatkowo wspiera system energetyczny kraju i usprawnia jego działanie. Jako jednostka jesteśmy bardzo istotnym elementem całości!

Mariusz Ciołeszyński: Dziękuję za dzisiejszą rozmowę, wrócimy do tematu jak tylko pojawią się pytania naszych czytelników.

Krzysztof Gibek:  Dziękuję.


Zobacz również:

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Jak warto przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Z Krzysztofem Kęską – specjalistą od wizerunku oraz projektantem i twórcą nowoczesnych wnętrz, rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Mariusz Ciołeszyński

Redaktor naczelny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Centrum Budowlane MARBET - Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlanaPartner

Centrum Budowlane MARBET

Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlana

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Budynek nr 3 - zamieszkaj w nim jeszcze w tym roku

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola

Zabytek architektoniczny przy ul. Damrota

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Działka w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka w Kępie pod Opolem

Działka 7833 m², w pełni uzbrojona

Działka budowlana, Dąbrowa koło Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana, Dąbrowa koło Opola

Zobacz szczegółowy raport o działce

FODOPRESS - Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEOPartner

FODOPRESS

Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEO

Działka 21 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 21 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Ośrodek jeździecki Bierdzany - Opolski Rynek Nieruchomości

Ośrodek jeździecki Bierdzany

Kompleksowa oferta sprzedaży - działki i budynki