Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LIPIEC 2024

CZYTAJ

Jak obniżyć rachunki za energię?

Rozmowa z Krzysztofem Gibek - prezesem firmy Oświecony Sp. o.o.

Jak obniżyć rachunki za energię?

Rozmowa z Krzysztofem Gibek - prezesem firmy Oświecony Sp. o.o.

Mariusz Ciołeszyński

Ten artykuł liczy 1122 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 44 sek.

Obniżenie rachunków za energię to marzenie każdej rodziny dlatego warto samodzielnie produkować energię na bieżące potrzeby, a nadwyżki „magazynować” w sieci i „odebrać” je w kolejnym okresie rozliczeniowym. Słońce jest gotowe „płacić” nasze rachunki za energię 365 dni w roku. Fotowoltaika jest elektrownią, która nie wymaga od nas zaangażowania, dlatego tak wiele rodzin inwestuje swoje pieniądze we własne źródło wytwórcze, dzięki któremu pieniądze systematycznie do nich wracają w postaci niższych faktur.

O szczegółach całego procesu uporządkowania domowej infrastruktury elektrycznej rozmawiamy z prezesem firmy Oświecony Sp. z o.o. – Krzysztofem Gibek.

Mariusz Ciołeszyński: Czy faktycznie możemy płacić mniej za energię? Podobno w Europie są takie kraje, gdzie rachunki za prąd nie są tak wysokie jak w Polsce – czy w naszym regionie może być podobnie?

Krzysztof GibekKrzysztof Gibek: Opłaty za energię elektryczną mamy stosunkowo niskie w porównaniu do innych krajów europejskich. Jak zawsze sytuacja zmienia się, jeżeli zaczniemy porównywać poziomy zarobków naszych zachodnich sąsiadów. Musimy jednak wiedzieć, że opłaty za energię elektryczną będą systematycznie rosnąć ze względu na konieczność modernizacji sieci energetycznej naszego Państwa. Jeżeli chcemy wysiąść z pociągu rosnących cen trzeba w pierwszej kolejności uporządkować nieprawidłowości w naszej domowej infrastrukturze elektrycznej, a kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi w stronę własnych źródeł wytwórczych takich jak fotowoltaika. Postawmy te kroki jak najszybciej, ponieważ przed nami kolejne ważne etapy takie jak magazynowanie energii i wymiana źródeł grzewczych na zeroemisyjne, zasilane „prądem”. Wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej oraz uruchomienie własnej elektrowni ograniczy nasze wydatki za prąd i zredukuje zużycie energii z sieci w sposób wręcz natychmiastowy.

Mariusz Ciołeszyński: Czy są jeszcze inne powody, które skłaniają inwestorów do podejmowania takich właśnie działań? Jak to wygląda w Europie oraz w polskich miastach?

Krzysztof Gibek: Dzisiaj płacimy za surowiec do wytworzenia energii cieplnej. Kupujemy węgiel, olej opałowy, pellet lub gaz. Kiedy korzystamy bezpośrednio z energii słonecznej instalacja fotowoltaiczna generuje nam „bezpłatny prąd” ze Słońca, który wykorzystujemy do zasilania różnych urządzeń grzewczych. W związku z koniecznością ochrony naszego powietrza i środowiska naturalnego będziemy musieli wymienić system grzewczy na zeroemisyjny. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii funkcjonuje już zakaz budowania nowych instalacji grzewczych na paliwa stałe i gaz, a jedynym „paliwem” dozwolonym do ogrzewania od 2025 roku będzie prąd lub ciepło sieciowe.

W Polsce zaczyna być podobnie, przykładowo w Krakowie nie można budować już instalacji grzewczych na paliwo stałe. Pozostaje nam ciepło sieciowe, gaz i urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną. W pierwszym przypadku jest to najwygodniejszy system grzewczy, jednakże jesteśmy w pełni uzależnieni od olbrzymiej infrastruktury dystrybucyjnej. W drugim przypadku mamy do czynienia z „materiałem palnym” i dużymi kosztami za przyłączenie. W przypadku własnych urządzeń grzewczych dowolnie wpływamy na wysokość temperatury i długość okresu grzewczego.

Temat własnych źródeł wytwórczych i zeroemisyjnych źródeł grzewczych jest bardzo rozległy i przez to musimy bardzo indywidualnie i kompleksowo podchodzić do otrzymywanych zapytań. Każdorazowo dobieramy z Inwestorem najkorzystniejsze rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb i zasobności portfela.

© stock.adobe.com

Mariusz Ciołeszyński: Na czym dokładniej polega takie indywidualne i kompleksowe podejście i jak się to przekłada na wysokość rachunków?

Krzysztof Gibek: Jeżeli inwestor dokonał remontu i jego instalacja grzewcza dostosowana jest do zeroemisyjnych urządzeń wówczas zalecamy wymianę wyłącznie źródła. Piec na węgiel, pellet czy olej opałowy zastępujemy kotłem elektrycznym lub pompą ciepła. W przypadku kiedy nasz inwestor buduje nowy lub w całości go remontuje proponujemy również folie grzewcze na podczerwień. Jeżeli inwestorzy wybrali już instalację gazową zalecamy, aby system był przygotowany do pracy bez podstawowego surowca i mógł być zasilany wyłącznie prądem.

W każdym przypadku zalecamy budowę własnej elektrowni, żeby rachunki za energię elektryczną były jak najniższe i żebyśmy nie musieli martwić się ani o surowiec, ani o rosnące ceny.

Z każdym inwestorem omawiamy całościową koncepcję zbudowania bezkosztowego domu, gdzie opłaty za energię cieplną i elektryczną „zapewnią” własne źródła wytwórcze. Ustalamy kolejność wdrażania poszczególnych etapów i dopiero wtedy zaczynamy działać.

Mariusz Ciołeszyński: Jak wygląda ta nasza lokalna świadomość pod tym względem i co robicie jako Fundacja Oświecony, żeby inspirować?

Krzysztof Gibek: Porównując rok 2011, kiedy zaczynaliśmy, do dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że świadomość jest na zupełnie innym poziomie.  Przez cały czas zajmujemy się edukacją, prowadzimy zajęcia dla dzieci pod tytułem „Bądź Energetycznie Oświecony – Lekcje Energetyki” oraz „Bądź Smokiem, walcz ze smogiem”, a dla przedsiębiorców prowadzimy szkolenia „Energetyka w przedsiębiorstwie i nowoczesnym budownictwie”. Na podstawie szkoleń i pracy z klientami stworzyliśmy program pod tytułem Polityka Sześciu Słów. Rozpoczynając pracę z klientem zaczynamy naszego DZISIAJ, w którym koncentrujemy się na zweryfikowaniu historycznego zużycia oraz OPTYMALIZACJI parametrów funkcjonowania systemu energetycznego i cieplnego. Kolejnym krokiem jest wejście w nasze przysłowiowe JUTRO, w którym zwracamy uwagę na ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ i budowę własnych źródeł wytwórczych. Ostatnim etapem na naszej mapie jest POJUTRZE, a tym celem perspektywicznym, ostatecznym, o którym wyraźnie mówimy naszym klientom i do którego razem zmierzamy jest możliwość odłączenia się od sieci energetycznej i całkowita NIEZALEŻNOŚĆ energetyczna. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu nasi klienci zyskują przede wszystkim przewodnika po świecie energii, redukują koszty za energię i przygotowują się do całkowitej niezależności energetycznej.

Fundacja Oświecony jako Instytucja Otoczenia Biznesu przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki pomaga również przedsiębiorcom z województwa opolskiego uzyskać dofinansowanie nawet do 70%. Znajdziemy niepotrzebnie zużywane kilowatogodziny, zoptymalizujemy rachunki za energię, a na koniec naszych prac zredukujemy koszty usługi do 70%. Trudno o bardziej korzystną propozycję. W każdym razie, przez cały czas jesteśmy do dyspozycji.

Mariusz Ciołeszyński: To ciekawy temat dla przedsiębiorców, wróćmy do niego w kolejnych wydaniach naszego miesięcznika Opolski Rynek Nieruchomości.  A dzisiaj bardzo dziękuje za tą  rozmowę.

Krzysztof Gibek: Tak, to jest ciekawy i bardzo istotny temat w naszych obecnych czasach. Również dziękuję.


Zobacz również:

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach

3 pokoje na nowym osiedlu w zielonej dzielnicy Opola

Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024

Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

NOVO Apartamenty w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Mariusz Ciołeszyński

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach

3 pokoje na nowym osiedlu w zielonej dzielnicy Opola

FOTON PRACA Polska - Oferty pracy dla obcokrajowców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Oferty pracy dla obcokrajowców w Polsce

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Materace Perfect - Materace do spania - sklep producentaPartner

Materace Perfect

Materace do spania - sklep producenta

Działka 37 arów w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Opole mieszkanie wynajem: Szukasz mieszkania do wynajęcia w Opolu? Znajdziesz je u nas.