Taryfa Dynamiczna (część 2)
Najniższe ceny za energię elektryczną dla biznesu
Mariusz Ciołeszyński
Ten artykuł liczy 822 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 44 sek.
Z Krzysztofem Gibek – prezesem firmy Oświecony Sp. o.o.
rozmawia Mariusz Ciołeszyński
Mariusz Ciołeszyński: W ostatnim numerze Opolskiego Rynku Nieruchomości wyjaśnialiśmy, że ceny energii elektrycznej ustalane są na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny doby. Do tej pory możliwość korzystania z modelu rozliczania godzinowego była dostępna tylko dla największych przedsiębiorstw. Przypomnijmy, co się zmieniło na tym rynku dzięki wprowadzeniu przez firmę Oświecony Taryfy Dynamicznej?
Krzysztof Gibek: Dzisiaj dzięki Taryfie Dynamicznej model rozliczania godzinowego został udostępniony także mniejszym firmom, których zużycie na wszystkich licznikach wynosi powyżej 5 MWh miesięcznie, czyli ich rachunki za energie elektryczną wynoszą powyżej 5 000 zł miesięcznie.
Taryfa Dynamiczna, którą opracowaliśmy dla tych podmiotów jest bardzo elastyczna i daje wiele możliwości. Możemy energię sprzedawać klientowi, możemy energię kupować od klienta z każdego źródła wytwarzania, możemy bilansować zużycie energii z wytwarzaniem. Taryfa Dynamiczna ma wiele do zaoferowania zwłaszcza teraz, kiedy tak wiele podmiotów interesuje się źródłami energii odnawialnej.
Mariusz Ciołeszyński: Na czym polega to bilansowanie zużycia energii?
Krzysztof Gibek: Nadwyżki energii ze źródeł wytwórczych skupujemy od klienta i dokonujemy bilansu z pobraną przez niego energią z sieci. Przykładowo nadwyżkami wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej możemy bilansować swoje zużycie energii w nocy. Najważniejsze jest to, że w ciągu dnia ceny za energię są wyższe, a w nocy bardzo często o połowę niższe. Dzięki bilansowaniu odkup jednej jednostki w ciągu dnia może nam „sfinansować” zużycie dwóch jednostek w nocy.
Mariusz Ciołeszyński: Czy lokalizacja tych odnawialnych źródeł energii musi być skoncentrowana w jednym miejscu, żeby doprowadzić do tego zbilansowania?
Krzysztof Gibek: W taryfie dynamicznej możemy bilansować nadprodukcje energii elektrycznej ze swoim zużyciem w pozostałych godzinach doby bez względu na lokalizację. Źródła wytwórcze mogą być rozmieszczone po całej Polsce. Nadprodukcję z punktu A możemy zbilansować z zużyciem w punkcie B. Możemy także wytwarzać energię w punkcie C i dostarczać ją do punktu A i B. Dzięki takim możliwościom nie musimy już tracić 30% nadprodukowanej energii, którą dzisiaj wielu oddaje jako prosumenci w zamian za jej zmagazynowanie.
Mariusz Ciołeszyński: Czy to znaczy, że w Taryfie Dynamicznej możemy łączyć poszczególne liczniki danej firmy w jeden system rozliczeniowy?
Krzysztof Gibek: W przypadku większej ilości liczników, możemy bilansować dowolnie tą energię, np.: mając trzy liczniki, na dwóch możemy zbudować instalację fotowoltaiczną, a na jednym nie mamy możliwości. W takim przypadku nadwyżki energii z fotowoltaiki zbilansujemy z zużyciem z tego trzeciego licznika. Taryfa Dynamiczna została przygotowana w taki sposób, żeby pokonywać wszelkie ograniczenia geograficzne i logistyczne, dlatego widzimy jak jej popularność wciąż rośnie, bo firmy mają bardzo widoczne oszczędności.
Mariusz Ciołeszyński: Te oszczędności na rachunkach firmowych za energię elektryczną z czego jeszcze wynikają?
Krzysztof Gibek: Jak już mówiłem Taryfa Dynamiczna jest zmienna co pozwala na płacenie mniej kiedy ceny na giełdzie spadają. Średnia cena w Taryfie dynamicznej jest niższa niż standardowa nawet o 30%. Ale co ważne dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć elastyczne i transparentne narzędzia, Taryfa Dynamiczna nie wiąże na lata, a umowę podpisujemy na czas nieokreślony z 30 dniowym okresem wypowiedzenia. Dzięki rozliczaniu w czasie rzeczywistym nie musimy zakładać dodatkowych kosztów operacyjnych związanych z ryzykiem kontraktów długoterminowych i pracą pieniądza w czasie. Dlatego cena za energię będzie niższa i zawsze dostosowana do aktualnych cen na rynku.
Mariusz Ciołeszyński: Jak wygląda monitorowanie kosztów w tej taryfie?
Krzysztof Gibek: W Taryfie Dynamicznej firmy mają zagwarantowaną transparentność kosztów. Dzięki rozliczaniu każdej godziny doby widzimy jak kształtuje się profil zużycia energii w firmie. Możemy zweryfikować ile energii zostało wyprodukowane w każdej godzinie dnia oraz możemy sprawdzić jaki jest nasz pobór energii z sieci również w każdej godzinie. Dzięki tak szczegółowym danym możemy precyzyjnie skalkulować nasze zapotrzebowanie na kolejne źródła wytwórcze.
Niezwykle ważnym dla nas elementem Taryfy Dynamicznej jest transparentność naliczanych opłat. Miejscem, w którym na bieżąco możemy śledzić poziom cen za energię elektryczną jest strona Polskich Sieci Energetycznych www.pse.pl. To jest prawdziwy komfort, z którego trzeba korzystać.
Mariusz Ciołeszyński: Muszę przyznać, że nazwa tej taryfy dokładnie charakteryzuje jej kluczowe atuty. Gratuluję wprowadzenia na rynek tak potrzebnego dla firm produktu i bardzo dziękuję panie Krzysztofie za tą rozmowę.
Krzysztof Gibek: Również dziękuję.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów