Dlaczego granitowe blaty i parapety są tak popularne
Granit pięknie wygląda, jest wytrzymały i odporny na zarysowania, uderzenia, temperaturę
Opolski Rynek Nieruchomości
Ten artykuł liczy 742 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 28 sek.
Granit jest skałą naturalną, głębinową, kwaśną o budowie jawnokrystalicznej. W skład jego budowy wchodzą: kwarc, skaleń potasowy, plagioklaz, biotyt. Nazwa ‘granit’ pochodzi od włoskiego słowa “granito”, a z łaciny od “granum” – co oznacza ‘ziarno’. Gęstość granitu wynosi od 2,65 do 2,75 g/m3.
Marmur jest skałą naturalną, metamorficzną, która powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Głównym składnikiem marmuru jest krystaliczny kalcyt lub dolomit (tzw. marmur dolomitowy).
Bardzo ważne jest rozróżnienie, iż marmur i wapień należą do zupełnie odmiennych grup skał pod względem ich pochodzenia. Granit i marmur różnią się składem, a przez to rożne są ich właściwości fizyko-chemiczne. Mają więc te skały odmienne zastosowanie. Marmur jest miękki, łatwy w obróbce. Dobrze przewodzi ciepło i długo je utrzymuje. Jest jednak kamieniem bardzo nasiąkliwym i nie zaleca się go na blaty kuchenne i łazienkowe czy też na zewnętrzne parapety. Skała marmurowa nie nadaje się także na posadzki do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Marmur jest mało odporny na działanie kwasów (np. soki owocowe) czy tłuszczu. Granit jest zaś skałą twardą i trwałą, bardzo odporną na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Tam, gdzie marmury, wapienie, piaskowce, trawertyny nie dają rady – tam granit spokojnie się sprawdzi. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jak powstają różne rzeczy, jak wygląda cały proces oraz ile czasu on zajmuje. Warto jednak czasem zasięgnąć takiej wiedzy, która pozwoli nam docenić materiały i przedmioty, z których w życiu codziennym korzystamy oraz którymi się otaczamy. Niektórzy naukowcy nawet udowadniają, że przedmioty niejako mają “duszę”.
Jak powstaje granit?
Granit jest rodzajem skały magmowej głębinowej. Jednym z rodzai tych skał są granitoidy. Czyli granit jest granitoidem, ale nie wszystkie granitoidy są granitami. Skały magmowe powstają z płynnej magmy w głębi rdzenia ziemi. Magma gromadzi się w komorach magmowych tzw. zbiornikach magmowych. Komory magmowe powstały w wyniku kolizji kontynentów. Około 400 milionów lat temu bowiem kontynenty inaczej wyglądały niż teraz. Lawa w owych komorach była chłodzona i sprężana przez miliony lat pod tonami nacisku. Temperatura wyjściowa magmy to ponad 1000 stopni Celsjusza. Podczas stygnięcia związki chemiczne w magmie zaczynają się krystalizować. Tak powstają minerały. To właśnie z krystalizacji magmy powstają skały głębinowe magmowe. Granitoidy zostały wypiętrzone w wyniku procesów geologicznych endogenicznych (w środku ziemi) i egzogenicznych (na powierzchni ziemi). W skład granitoidów wchodzą: kwarc (barwa szara), skaleń (odcień bieli), mika (czarny kolor). Jeżeli w skład granitoidu wchodzą dwie odmiany skaleni: alkaliczne i plagioklazy, i są reprezentowane w mniej więcej w tych samych ilościach, to wówczas skałę nazywamy granitem.
Granit jest skałą polimineralną (w jej skład wchodzi więcej niż jeden minerał). 20-60% składu to kwarc a skalenie to nawet 80%. Granit ma budowę jawnokrystaliczną, co znaczy, że zbudowany jest z pojedynczych kryształów różnych minerałów. Struktura ta jest widoczna gołym okiem. Kryształy minerałów wyglądają niczym ziarna. Stąd też nazwa Granitu od słowa ‘granum’ co oznacza ‘ziarno’. Przeciwieństwem do skał jawnokrystalicznych są skały skrytokrystaliczne, które powstają w wyniku szybkiego stygnięcia wypływającej na zewnątrz lawy. Ze względu na zawartość krzemionki, granit nazywany jest skałą magmową głębinową kwaśną. Granit to najczęściej wykorzystywana przez człowieka skała. Występuje on na wszystkich kontynentach. Historia polskiego granitu to około 300 milionów lat. Granit pozyskiwany jest z kamieniołomów w postaci bloków skalnych. Bloki są cięte na płyty. Następnie płyty są szlifowane. Granit posiada wyjątkowe właściwości fizyko-chemiczne. Co prawda nie przewodzi ciepła tak dobrze jak marmur, ale jak się nagrzeje, to długo utrzymuje ciepło i oddaje je równomiernie. Jest mrozoodporny, dlatego można go stosować na zewnątrz. Jest odporny na zarysowania, uderzenia i szkodliwe działanie wielu substancji chemicznych. Poza tym pięknie wygląda, jest materiałem naturalnym i ekologicznym. Reasumując, następnym razem, gdy zwrócisz uwagę na wyroby kamienne, pomyśl jak niezwykły to materiał i jak niesamowity i długi był proces jego powstawania.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów