Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

MARZEC 2023

CZYTAJ

Książka Witolda i Doroty Potwora

Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw

Książka Witolda i Doroty Potwora

Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw

Opolski Rynek Nieruchomości

Ten artykuł liczy 1057 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 31 sek.

Witold i Dorota Potwora to autorzy inspirującej i długo wyczekiwanej książki, która ukazała się kilka dni temu. Publikacja zatytułowana „Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw” pokazuje, jak dużą korzyść odniosą z niej nie tylko sami przedsiębiorcy ale tak naprawdę każdy kto myśli o dalszym  rozwoju.

Książka przedstawia rolę doskonalenia technologicznego oraz umiejętne dostosowanie do aktualnych warunków rynkowych na żywych przykładach również tych lokalnych z naszego regionu.

Oddajmy głos autorom, poniżej fragment książki:

„W teorii zarządzania z dużą łatwością tworzone są pojęcia, które mają podkreślać zasadniczą zmianę orientacji biznesowych lub menedżerskich przedsiębiorstwa. Była „era przemysłowa”, „wiek społeczeństwa informacyjnego”,  teraz mamy „gospodarkę opartą na wiedzy”. Samo gromadzenie wiedzy, czy nawet jej rozpowszechnianie w organizacji nie wystarcza, musi być jeszcze błyskawiczna reakcja. Nie pomoże ochrona patentowa czy ochrona własności intelektualnej.

Sukces gospodarki chińskiej czy indyjskiej, wzrost znaczenia gospodarek Europy Środkowej, wskazuje dość dobitnie, że wszyscy mają w zasadzie równy dostęp do nowoczesnych technologii, licencji i patentów. W tej sytuacji, o sukcesie rynkowym może decydować nie tylko szybkość podejmowania decyzji, ale również  wyobraźnia i kreatywność. W przypadku, gdy  wiele przedsiębiorstw w krajach grupy G7 staje przed barierą możliwości ograniczania kosztów (koszty osobowe w krajach postsocjalistycznych w dalszym ciągu są wyraźnie niższe), a jednocześnie znikają bariery rozwoju technologicznego, firmy nie mają wyjścia – muszą szukać nowych możliwości rozwoju, a bardziej precyzyjnie:  odkrywać te swoje atuty, które do tej pory nie były zauważane. Stąd też, kluczowym czynnikiem, który w przyszłości może odróżnić  wielkość od przeciętności (w odniesieniu do przedsiębiorstw), być może nie będzie „atut wiedzy”, ale  zdolność do odniesienia się i zrozumienia siły wyobraźni (fantazji), która prowadzić będzie do dalszego rozwoju. Ale to tak, poza głównym nurtem rozważań …

Studiując przypadki doskonałych przedsiębiorców i przedsiębiorstw, z pewnym niedowierzaniem stwierdzamy, że duża część  koncepcji postrzeganych jako nowatorskie, to  tylko umiejętnie dostosowane do określonej sytuacji rozwiązania, które są znane cywilizacji od wielu lat. Przykładem może być opisywana niemal w każdym podręczniku zarządzania czy marketingu linia montażowa Henry Forda, genialna w swej prostocie idea, powstała na bazie obserwacji procesu oprawiania tusz wołowych w rzeźniach chicagowskich. Rzeźnicy wycinali określone  rodzaje mięsa z przejeżdżających na specjalnych podnośnikach  tusz, aż nic z nich nie zostawało – H. Ford tylko odwrócił  kolejność i trwale zapisał się  w historii gospodarczej świata.

Jak silnie innowacyjność decyduje o sukcesie, pokazują przykłady takich przedsiębiorstw jak Sony, Microsoft czy General Electric. Twórcy potęgi rynkowej tych firm, Akiro Morita, Bill Gates i Jack Welch, niewątpliwie zmienili stereotypowy obraz przedsiębiorcy. Nie bali się ryzyka, trudnych decyzji, byli elastyczni i nie unikali niekonwencjonalnych zachowań. Źródło ich sukcesów  tkwi także i w tym, że wykorzystali szanse porzucone  przez innych.

Jeden z najbogatszych ludzi XX wieku – Samuel Walton, zignorował powszechnie panującą opinię, że  sklepy dyskontowe można budować tylko w  dużych miastach, lecz w  jego działaniu nie było ani krzty szaleństwa czy ryzyka. Będąc weteranem wojennym, doskonale zdawał sobie sprawę, że rozwiązania jakie przyjął rząd USA po drugiej wojnie światowej w odniesieniu do weteranów wojennych,  musiały  w efekcie przynieść nie tylko wzrost popytu na dobra konsumpcyjne, ale także radykalnie zmienić infrastrukturę kraju (m.in. poprzez budowę tzw. „osiedli Levitta”). Intuicja Samuela Waltona, jego nieprzeciętne zdolności kierownicze, wiara w proporcjonalną  zależność między wydajnością  pracy a atmosferą w przedsiębiorstwie, nie doprowadziłyby jednak do osiągnięcia tak znakomitych  rezultatów, gdyby nie to, że  bezgranicznie wierzył, że o sukcesie  rynkowym decyduje klient.

W książce wykorzystujemy różne formy opisywania rzeczywistości gospodarczej. Chodzi tu nie  tylko o studia przypadków, które są integralną częścią każdego z rozdziałów, ale również materiały i publikacje przygotowywane bądź opracowane przez: GUS, Eurostat, Komisję Europejską, OECD, Forum Gospodarczego w Davos, Banku Światowego, MFW, czasopismo Fortune,  czasopismo  portalu Statista, agencję Bloomberg, The Economist Intelligence Unit, Boston Consulting Group, czy czasopism i portali polskich poświęconych gospodarce.

Problematyka innowacji jest, od wielu już lat w nie tylko przedmiotem naszych zainteresowań naukowych, ale również stanowi istotny element tej sfery naszej aktywności zawodowej, która związana jest z upowszechnianiem wyników badan czy aspektami wdrożeniowymi. Nasze badania wykorzystywane były m.in. w opracowaniu Strategii Innowacji Województwa Opolskiego, Strategii rozwoju i Raciborza; Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego, a także w kilkunastu grantach badawczych i badawczo-wdrożeniowych  związanych z innowacjami, przedsiębiorczością czy rozwojem teorii marketingu. Ale  inspiracją czy też zasadniczą przesłanką podjęcia tego tematu, a także  konstrukcji struktury książki są prace Hermanna Simona (Simon, 1999; Simon, Ditel 2009).

Po prostu wierzymy w to, że  tajemniczy mistrzowie są przyszłością gospodarki świata, gospodarki zrównoważonej, niewykluczającej, partycypacyjnej i przyjaznej środowisku. I tacy właśnie przedsiębiorcy  są  opisywani na łamach naszej książki.”

To tylko fragmenty inspirującej książki Witolda i Doroty Potwora „Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw”, która ukazała się kilka dni temu na rynku wydawniczym. Opisano w niej znane polskie firmy, które osiągnęły wybitne sukcesy dzięki właśnie innowacji i konsekwentnemu trzymaniu się długoterminowej strategii w marketingu i zarządzaniu. Do grona tajemniczych mistrzów, których warto poznać bliżej zaliczono między innymi firmę Stegu spółka z o.o., którą przybliżymy wkrótce na łamach naszego miesięcznika Opolski Rynek Nieruchomości.

Historia powstania firmy Stegu oraz jej późniejsze losy to niemal podręcznikowy przykład, jak okazja rynkowa, a przede wszystkim fundamentalne zmiany w polityce gospodarczej państwa  wpłynęły na rozwój tego przedsiębiorstwa. Więcej na temat innowacji oraz strategii marketingowej  już wkrótce w kolejnym wydaniu naszego miesięcznika.

Zamówienia e-mail: [email protected]
Zamówienia telefoniczne: 696 007 321


Zobacz również:

Apartamenty Eko Park

Funkcjonalne mieszkania blisko Turawa Park

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze

Mieszkanie 3-pokoje Opole, ul. Wojska Polskiego

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole – Wójtowa Wieś

Marcowy numer ORN

195 wydanie Opolskiego Rynku Nieruchomości

Opolski Rynek Nieruchomości

Zespół redakcyjny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Osiedle Górki – domy pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Osiedle Górki – domy pod Opolem

Komfort i piękno przyrody blisko Opola

Belweder Park Nysa - Opolski Rynek Nieruchomości

Belweder Park Nysa

Dziennik Budowy Grudzień 2022

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Funkcjonalne mieszkania blisko Turawa Park

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Możliwość podziału na 3 działki

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Równolegle prowadzone są prace przy trzech budynkach

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

Apartamenty Awangarda - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Awangarda

Relacja z placu budowy nowego osiedla

Klonowe Zacisze - Opolski Rynek Nieruchomości

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

FOTON PRACA PolskaPartner

FOTON PRACA Polska

Oferty pracy dla obcokrajowców w Polsce

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze - Opolski Rynek Nieruchomości

Trzypokojowe mieszkanie Opole Zaodrze

Mieszkanie 3-pokoje Opole, ul. Wojska Polskiego