Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LIPIEC 2024

CZYTAJ

Niezależność energetyczna a globalne i lokalne trendy

Firma Oświecony mentorem energetyki nowej ery

Niezależność energetyczna a globalne i lokalne trendy

Firma Oświecony mentorem energetyki nowej ery

Krzysztof Gibek

Ten artykuł liczy 1464 słów i przeczytasz go w około 4 min. i 53 sek.

Globalna Koalicja zawiązana przez najbogatszych ludzi na świecie – 28 miliarderów, wśród nich: Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zukerberg zainwestowali po 1 miliardzie dolarów w Breakthrough Energy Coalition, którego głównym zadaniem jest wypracowanie globalnych rozwiązań na rzecz czystej, bezemisyjnej energii.

Digitalizacja, decentralizacja i dekarbonizacja – to trzy równoległe trendy w energetyce globalnej, które są odpowiedzią na wyzwania współczesnej cywilizacji.

Nowoczesne technologie

Nowe technologie będą zaangażowane w wypracowanie rozproszonej energetyki oraz w odchodzenie od węgla. Ochrona środowiska – czyste powietrze i gleba oraz zatrzymanie zmian klimatycznych, wymaga podjęcia zdecydowanych działań na szczeblu międzynarodowym, ale także lokalnym, a wręcz indywidualnym. Decentralizacja źródeł wytwórczych energii elektrycznej jest ekonomicznym i ekologicznym nakazem. Nowoczesne technologie udostępniają takie rozwiązania niemal każdemu.

„Rewolucja energetyczna – która przejawia się w efektywnym wytwarzaniu energii, wykorzystywaniu jej odnawialnych źródeł, ruchu prosumenckim i spółdzielni energetycznych, inteligentnym zarządzaniu energią itp. – jasno pokazuje, że węgiel nie jest paliwem przyszłości i jego rola będzie maleć. Polska stoi przed podjęciem kluczowych decyzji co do transformacji sektora wydobywczego i energetycznego. Niezbędna jest restrukturyzacja górnictwa, a biorąc pod uwagę fakt, jak duże zatrudnienie zapewnia ten sektor, z pewnością ten proces nie będzie łatwy. I to również jest ogromne wyzwanie dla biznesu. Zrównoważony rozwój firm energetycznych ma ogromny wpływ na otoczenie – obywatelska energetyka, czyli rosnąca świadomość ludzi, ile płacą za energię, jak wpływa na ich zdrowie, czy degraduje środowisko, czy stwarza im szansę na bycie aktywnymi uczestnikami budowania bezpieczeństwa energetycznego, będzie rozwijającym się trendem, który przedsiębiorstwa muszą wspierać i w dużym stopniu kształtować ” (Dr A. Kassenberg, I. Hahn-Fuhr).

Globalna Koalicja

Ton przemianom, które mają być naszym udziałem w przyszłości, zdaje się nadawać globalna Koalicja zawiązana w 2015 r. przez najbogatszych ludzi na świecie – 28 miliarderów, wśród nich: Bill Gates, Jeff Bezos (twórca Amazona), Mark Zukerberg, zainwestowali po 1 miliardzie dolarów w Breakthrough Energy Coalition , którego głównym zadaniem jest wypracowanie globalnych rozwiązań na rzecz czystej, bezemisyjnej energii. Koalicja współpracuje z rządami kilkudziesięciu państw (m.in. USA, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania) i sektorem prywatnym, w celu podwojenia zobowiązań w zakresie bada prowadzących do odkrycia i opracowania. Koalicja założyła fundusz, który wziął na siebie ciężar ryzyka w opracowaniu badań i produktów zapewniających powszechny dostęp do taniej, czystej energii w skali globalnej. Koalicja zdefiniowała 5 kluczowych wyzwań, na które innowacyjna technologia musi dać odpowiedź: ELEKTRYCZNOŚĆ, TRANSPORT, ROLNICTWO, PRODUKCJA, BUDYNKI.

W zakresie energetyki podejmowane prace badawcze dotyczą m.in. obniżenia kosztów pozyskiwania energii ze źródeł naturalnych takich jak wiatr, ciepło geotermalne, słońce, energia oceaniczna oraz tworzenie elastycznych i wydajnych systemów dystrybucji i przesyłu. Zostały podjęte prace nad ultra tanimi magazynami energii i ciepła. Znaczące jest także rozwijanie bezpiecznych technologii jądrowych oraz możliwość pozyskiwania z atmosfery i przetwarzania CO2.

Carbon Managment – wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCUS), a także usuwanie go ze środowiska (CDR). Działania te scalają starania we wszystkich 5 kluczowych obszarach, sprzyjają wyeliminowaniu gazów cieplarnianych z atmosfery. Prace idą w kierunku przetwarzania CO2 na inne produkty oraz magazynowania go pod ziemią.

Społeczność międzynarodowa jest zgodna co do jednego – nikt sam, ani kraj, ani inwestor, ani nawet grupa potężnych inwestorów nie dokona potrzebnej Ziemi ewolucji systemu energetycznego. Aby osiągnąć zeroemisyjność do 2050 r. (taki cel został wyznaczony) konieczna jest szeroka współpraca, zdecydowane działania i szybka komercjalizacja innowacji. Choćby z tego powodu podkreśla się znaczącą rolę społeczności w procesie ewolucji. Zmiany te muszą zachodzić na każdym poziomie życia i organizacji społecznej.

Świadoma praca grupowa

Czy to oznacza, że każdy z nas ma wpływ na zmiany zachodzące w świecie energetyki? Tak właśnie jest i to poczucie wpływu dodaje nam mocy sprawczej i mobilizuje do działań. Głównym zadaniem Fundacji Oświecony jest uświadamianie, jak ważna jest aktywność każdego z nas w dbałości o środowisko naturalne, a tym samym w kreowaniu przyszłości naszej planety.

Nowoczesne, proekologiczne postrzeganie energetyki wymaga od nas „pracy grupowej”, świadomego podejścia do codziennych czynności i oszczędnego dysponowania energią. Jedna wyłączona żarówka, jeden przycisk wciśnięty w pozycji „off”, nabierają ogromnego znaczenia pomnożone przez setki tysięcy użytkowników. Zwracając się do odbiorców indywidualnych, wskazujemy im również możliwości, które w szerszym zakresie odciążają energetyczny ekosystem – wykorzystanie własnych źródeł wytwórczych prądu i ciepła. Rozwiązania te przenoszą nas do niedalekiej przyszłości, która skoncentrowana będzie na samowystarczalności energetycznej.

Racjonalne wykorzystanie energii to wiedza, którą powinniśmy przyswajać od najmłodszych lat, dlatego bardzo istotnym aspektem naszej działalności jest edukacja dzieci i młodzieży. Od ich postaw zależy przyszły obraz świata i jakość wdychanego przez ludzi powietrza. Wykształcenie w dzieciach dobrych nawyków, uwrażliwienie ich na potrzeby środowiska naturalnego i zachęcenie do działań proekologicznych zapewni Ziemi przyszłość, której nie będzie pokrywał smog i smugi dymu.

„Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno”. (Alfred Tennyson)

Fundacja Oświecony sprawia, że „lepszy świat” jest już teraz w naszym zasięgu. (Krzysztof Gibek)

Odpowiedzialność lokalnych przedsiębiorców

Obszarem naszej aktywności jest współczesny świat energetyki – przechodzący ewolucję nie tylko w zakresie nowoczesnych technologii, ale również w sposobie myślenia o procesach energetycznych, stawiający na energooszczędność i świadome korzystanie z zasobów energetycznych.

Istotną rolę w systemie energetycznym odgrywają przedsiębiorcy. Fundacja Oświecony wspiera ich na drodze ku racjonalnej gospodarce energetycznej, inspiruje do zmian prowadzących do niezależności energetycznej. Firmy, które korzystają z naszego patronatu, stosują innowacyjne rozwiązania przynoszące im nie tylko zyski ekonomiczne, ale także stawiające je w szeregach przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie.

Każdą przemianę początkuje transformacja przekonań, dlatego przeprowadzamy specjalistyczne szkolenia oraz certyfikacje firm i organizacji. Punktem zwrotnym dla każdego przedsiębiorstwa jest audyt energetyczny. Przeprowadzając go, stawiamy diagnozę nieszczelności układów energetycznych przedsiębiorstw, co prowadzi do racjonalnej gospodarki energią.

Oświecony Mentorem energetyki nowej ery

Oświecony to zespół fachowców mających wieloletnie doświadczenie w branży energetycznej, który może pochwalić się doskonałą znajomością rynku energetycznego, a także autorytety z tej branży, których wiedza pozwala sprawnie rozwiązywać wszelkie zawiłości i najlepiej dobierać optymalne rozwiązania dla klientów biznesowych i indywidualnych.

Oferujemy rzetelną informację i profesjonalne wsparcie służące szeroko pojętej optymalizacji i racjonalizacji kosztów w zakresie zużycia energii elektrycznej i gazu, a także w zakresie wykorzystania i wdrażania rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii. W swoim portfolio mamy między innymi takie usługi jak audyt energetyczny, dobór inteligentnych urządzeń pomiarowych, innowacyjnych źródeł energii czy ciepła, takich jak np. instalacje fotowoltaiczne, oświetlenie LED czy maty grzewcze na podczerwień, ale również usługi prawne, wsparcie szkoleniowe i doradztwo.

Tym, co nas absolutnie wyróżnia na rynku, jest kompleksowość świadczonych usług. Składają się na nie zarówno szczegółowe analizy energetyczne, które pozwalają dopasować taryfy do potrzeb i profilu działalności, obsługa prawna gwarantująca bezpieczeństwo podpisywanych umów, dobór odpowiednich źródeł i dostawców energii czy gazu, dobór urządzeń pozwalających na zoptymalizowanie poboru i zużycia energii, analiza możliwości wykorzystania źródeł niekonwencjonalnych, jak i oferta usług bieżącego wsparcia, szkoleń czy doradztwa. Oświecony obejmuje pełen wymiar słowa ENERGETYKA – CIEPŁO, PRĄD I GAZ.

Nie bez znaczenia jest także to, że sugerujemy i propagujemy rozwiązania korzystne dla środowiska i fakt, iż pozostajemy w kontakcie z naszymi klientami, także po zakończeniu usług, które im świadczymy. Dzięki temu na bieżąco znamy ich potrzeby i reagujemy na problemy. Dla naszych klientów oznacza to wygodę, pewność, oszczędność czasu i pieniędzy, ciągłą obsługę, jak również korzyści wizerunkowe płynące z racjonalnego korzystania z energii konwencjonalnej lub jej zastępowania energią alternatywną. Wsparcie dedykowanego mentora to komfort kompleksowego patronatu, oszczędność czasu i gwarancja najwyższej jakości. Dzięki temu zaufało nam już ponad 8 tysięcy klientów.


Zobacz również:

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach

3 pokoje na nowym osiedlu w zielonej dzielnicy Opola

Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024

Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

NOVO Apartamenty w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Krzysztof Gibek

Prezes Oświecony Sp. o.o.

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

Nosi Ci Się - Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięcaPartner

Nosi Ci Się

Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięca

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach

3 pokoje na nowym osiedlu w zielonej dzielnicy Opola

Działka 37 arów w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

PAWLIK Budownictwo - Kompleksowe usługi budowlane na terenie całej PolskiPartner

PAWLIK Budownictwo

Kompleksowe usługi budowlane na terenie całej Polski

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Bardzo pilnie sprzedam dom: Pilnie sprzedam dom w doskonałej lokalizacji. Nie czekaj, zadzwoń.