Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

Nowy numer już dostępny

Grudzień 2024

Czytaj

Stan faktyczny rynku nieruchomości

O rynku nieruchomości piszą różnie, przekaz jest niespójny

Stan faktyczny rynku nieruchomości

O rynku nieruchomości piszą różnie, przekaz jest niespójny

Andrzej Jakiel

Ten artykuł liczy 1035 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 27 sek.

Przeglądając prasę, Internet, oglądając telewizję – wiele mądrych głów wypowiada się o rynku nieruchomości, dokonuje jego ocen, wpływu pandemii na popyt i podaż, podejmuje próby prognoz. Jednak głosy te są rozbieżne, niejednolite, zaprzeczające sobie.

Rynek budowlany obejmujący nie tylko mieszkaniówkę, ale też komercję i infrastrukturę, wytwarza blisko trzysta miliardów złoty PKB, zatrudniając przy tym blisko 3 miliony osób. To potężne koło zamachowe naszej gospodarki, jak i każdego państwa. W dobie nakręcanej medialnie i politycznie paniki pandemicznej gospodarka zaczyna coraz bardziej odczuwać nieracjonalne ograniczenia burzące dotychczasowy porządek w państwie, także na świecie. Są przecież strefy, również w Europie, gdzie nie rujnuje się gospodarki i nie ulega histerii – choćby Skandynawia.

Czy taki nienaturalny stan rzeczy szkodzi rynkowi nieruchomości? Oczywiście tak, widać to poprzez zmniejszenie transakcji na nieruchomościach – tak na rynku wtórnym, jaki i na pierwotnym. Szacuje się, że w skali globalnej spadek wynosi co najmniej 40 % licząc od początku marcowego wygaszania gospodarki.1Adam Białas, dyrektor w agencji Core PR / dziennikarz, Internet: https://inzynierbudownictwa.pl/koronawirus-a-rynek-mieszkaniowy/ To bardzo niepokojące sygnały, które obecną dużą podaż na rynku deweloperskim mogą stopniowo ograniczać co skutkować będzie przyśpieszoną recesją. Jeśli władze się nie pohamują w swych pandemicznych zapędach, czekać nas będzie ogromny kryzys – chyba, że o to właśnie chodzi.

© stock.adobe.com

Dane GUS za okres styczeń-wrzesień 2020 roku potwierdzają korzystną przedpandemiczną dynamikę budownictwa mieszkaniowego. Pamiętać tu należy, że procesy budowlane rozłożone są w czasie i to co zaczęło się dajmy na to w II połowie 2018 i w całym 2019 roku skutkuje wzrostem oddanych o 7,4 proc. r/r. W tym deweloperzy oddali do użytkowania o 11,1 proc. więcej mieszkań, a inwestorzy indywidualni o 5,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku.2GUS, Informacja sygnalna 21.10.2020

GUS wskazuje, że „w okresie trzech kwartałów 2020 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 191,8 tys. mieszkań (o 4,6% mniej niż przed rokiem) oraz rozpoczęto budowę 167,3 tys. mieszkań (odpowiednio o 6,2% mniej).”3GUS, Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju I-III kwartał 2020 r.

Spadek sprzedaży w okresie od marca do października 2020 roku nie skłania deweloperów, jako głównych kreatorów rynku mieszkaniowego w Polsce, do inicjowania kolejnych projektów inwestycyjnych, szczególnie dużych zadań. Będzie to skutkować zmniejszoną podażą w kolejnych okresach, gdyż proces inwestycyjny w budownictwie jest rozłożony w czasie. Mniej inwestycji, mniej środków w obrocie, mniej zatrudnionych, mniej zużytych materiałów budowlanych, zmniejszona produkcja, mniej wynagrodzeń, zmniejszenie zakupów konsumenckich, mniejsze obroty handlu detalicznego, mniej wpływów podatkowych …

Przy zmniejszającym się popycie na pierwotnym rynku mieszkaniowym nadal wyraźnie utrzymuje się przewaga nabywców lokujących wolne środki w nieruchomości nad nabywcami zaspokajającymi swoje własne potrzeby mieszkaniowe. Można przyjąć, że jest to stosunek 60/40 proc. Odpływa więc pieniądz z sektora bankowego, funduszy inwestycyjnych i innych instrumentów finansowych. Zmniejsza się poziom inwestowania we własne firmy polskich przedsiębiorców, co z kolei zmniejsza postęp technologiczny i konkurencyjność rodzimych firm na rynkach zbytu towarów i usług.

Jeśli do opisywanych danych dodamy efekt starzenia się społeczeństwa, wzrastający udział osób w wieku przed i poprodukcyjnym w stosunku do mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym (uczestniczącym w wytwarzaniu PKB), zmniejszający się przyrost naturalny, to tylko dwa parametry demograficzne mogą cieszyć: zmniejszona umieralność Polaków r/r i zmniejszona ilość rozwodów, gdyż sądy były zamknięte.4Tamże

Ceny mieszkań na rynkach lokalnych od 2014 do 2019 roku znacznie wzrosły. Ilustruje ten trend analiza wykonana przez Emmerson, a opublikowana przez Business Insider.5Internet: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-mieszkan-w-2020-2021-i-2022-roku-prognozy-ekspertow/hrnltvj

Źródło: Emmerson Evalution – Wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym w polskich miastach w latach 2014-2019

W raporcie Emmerson Evalution słusznie się zauważa, że w okresie pierwszego lockdown „realizowano na rynku w zasadzie jedynie wcześniej uzgodnione transakcje. Od początku maja obserwujemy stopniowy powrót rynku do normalności. Należy jednak podkreślić, że w międzyczasie praktycznie wszystkie banki istotnie zaostrzyły politykę kredytową, podnosząc wymagany poziom wkładu własnego, marże oraz ograniczając akceptowane w liczeniu zdolności kredytowej źródła dochodu. Ponadto oprocentowanie lokat uległo dalszemu obniżeniu (w wyniku dwóch obniżek stóp procentowych NBP), co jeszcze bardziej zachęca osoby posiadające gotówkę do lokowania jej na rynku nieruchomości. Jednak liczba osób mogąca pozwolić sobie na zakupy gotówkowe jest ograniczona. Z całą pewnością więc ograniczenie akcji kredytowej będzie miało odczuwalny wpływ na wolumen zawieranych transakcji w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Do spadku realnego popytu na rynku nieruchomości w znacznym stopniu będą przyczyniać się m.in.: nieunikniony wzrost bezrobocia, cięcia płac w wielu firmach oraz ogólna niepewność.” Dokonując analizę rynku jej autorzy nie sądzili, że dojdzie do drugiego lockdown, który zapewne nie przyniesie poprawy sytuacji, a raczej może zepchnąć nas w otchłań niepewności, lęku i kryzysu.

Ceny nieruchomości na rynku pierwotnym utrzymują się na poziomie z początku roku. Łatwiej jest negocjować indywidualne obniżki cenowe przez potencjalnych nabywców. Warto więc wykorzystać tą sytuację do nabywania mieszkań i ów deweloperskich, puki jeszcze można zaciągać kredyty hipoteczne oraz likwidować lokaty i wycofywać się z innych instrumentów.

Lokowanie w nieruchomości jest nadal najbardziej korzystnym zabezpieczeniem swoich aktywów – swojej przyszłości. Radzę nie spóźnić się na czekający pociąg, gdyż może …

Zdrowia, powodzenia i trafnych decyzji inwestycyjnych życzę.

1. Adam Białas, dyrektor w agencji Core PR / dziennikarz, Internet: https://inzynierbudownictwa.pl/koronawirus-a-rynek-mieszkaniowy/

2. GUS, Informacja sygnalna 21.10.2020

3. GUS, Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju I-III kwartał 2020 r.

4. Tamże

5. Internet: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-mieszkan-w-2020-2021-i-2022-roku-prognozy-ekspertow/hrnltvj


Zobacz również:

Nowy dom 136 m² Ciepielowice blisko Opola

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Kompleks biurowo-usługowy oraz hale produkcyjne w Chróścicach

Kompleksowa oferta sprzedaży – działki i budynki

Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski

Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)

Mieszkanie 51 m² w Byczynie

Mieszkanie dwupoziomowe, bez czynszu

Nowe mieszkanie 48 m² w centrum Opola

2 pokoje na nowym osiedlu na Rejtana

Andrzej Jakiel

Analityk i doradca rynku nieruchomości, prezes OSRN, wiceprezydent FPPRN, Mediator Polska

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Materace Perfect - Materace do spania - sklep producentaPartner

Materace Perfect

Materace do spania - sklep producenta

Nowy dom 136 m² Ciepielowice blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowy dom 136 m² Ciepielowice blisko Opola

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski

Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)

Działka 37 arów w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Willa/pensjonat 300 m² w Rabce-Zdrój - Opolski Rynek Nieruchomości

Willa/pensjonat 300 m² w Rabce-Zdrój

Stylowy duży dom drewniany

Nowe mieszkanie 48 m² w centrum Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 48 m² w centrum Opola

2 pokoje na nowym osiedlu na Rejtana

FODOPRESS - Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEOPartner

FODOPRESS

Sklepy i strony internetowe, Pozycjonowanie SEO

Mieszkanie 51 m² w Byczynie - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 51 m² w Byczynie

Mieszkanie dwupoziomowe, bez czynszu

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Działki na sprzedaż bez pośredników: Działki na sprzedaż bez pośredników - sprawdź naszą ofertę.