Ciepłe parapety do nowego domu
Montaż ciepłych parapetów granitowych SATI
Opolski Rynek Nieruchomości
Ten artykuł liczy 408 słów i przeczytasz go w około 1 min. i 22 sek.
Ciepły parapet, parapet termiczny, podparapet ciepły dwustronny, ciepły montaż okien, termoparapet – wszystkie powyższe określenia dotyczą coraz popularniejszego systemu montażowego parapetów okiennych. Dotyczy to parapetów wewnętrznych i zewnętrznych granitowych i nie tylko.
Ciepłe parapety to profile podokienne zrobione z polistyrenu ekstrudowanego XPS (tzw. styrodur) lub z twardego styropianu EPS. Przystosowane są do konkretnego systemu okien z PCV.
Profile te nadają się pod montaż parapetów granitowych oraz z innych materiałów. Warto o nich pomyśleć już na etapie projektowania budynku, podczas budowy lub przy wymianie okien. Następnie należy podjąć decyzję z jakiego materiału i w jakiej grubości będą wykonane parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Jest to o tyle ważne, że takie profile są inne pod parapety o różnej grubości. Możemy bowiem nieświadomie wybrać profil, na którym nie będziemy mogli zamontować parapetu o grubości 3 cm, ponieważ dana grubość nie wejdzie nam pod okno. Wówczas pozostaje nam zamontowanie parapetu w taki sposób, że będzie dobijał on do ramy okiennej, a nie wchodził pod nią.
Montaż ciepłych parapetów ma liczne zalety. Warto w nie zainwestować, ponieważ niwelują straty ciepła (zapobiegają tzw. mostkom cieplnym), a przez to likwidują problem powstawania zawilgoceń. Stanowią doskonałe rusztowanie dla parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.
Montaż parapetów termicznych nie jest skomplikowany. Sam profil przykleja się do wnęki okiennej za pomocą kleju do styropianu. Szczeliny uzupełnia się specjalną pianką nierozprężną lub specjalnym silikonem. Jak klej wyschnie, nakłada się na profil ramę okna i dociska tak, by elementy zazębiły się razem. Następnie powinno się skontrolować poziom.
Jeżeli parapety zewnętrzne granitowe lub z innego materiału planujemy zamontować nieco później, to profile styrodurowe, należy zabezpieczyć przed działaniem promieni słonecznych. Można wykorzystać do tego grunt pod tynki lub rozwodniony klej do styropianu lub do siatki elewacyjnej.
Montaż parapetów w tym systemie pozwala na poprawienie warunków termicznych budynku, mamy wówczas małe straty ciepła. Przekłada się to również na ochronę środowiska i naszego zdrowia.
Reasumując, bardzo ważne jest, by na etapie projektu budowy lub remontu, zdecydować, czy chcemy zastosować ciepły montaż parapetów. Decyzja ta uwarunkuje wybór odpowiednich profili okiennych, grubości i materiału parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów