Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

MAJ 2022

CZYTAJ

Czym konkurują deweloperzy

Rozmowa z Tomaszem Mrożkiem

Czym konkurują deweloperzy

Rozmowa z Tomaszem Mrożkiem

Mariusz Ciołeszyński

Rozmowa z Tomaszem Mrożkiem – właścicielem Kancelarii Obsługi Nieruchomości Westa Sp. z o.o.

Mariusz Ciołeszyński: Jak epidemia wpływa na zmianę preferencji klientów ?

Tomasz Mrożek: Bardzo mocno wzrosło zainteresowanie działkami pod budowę domów w najbliższej okolicy miasta. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się inwestycje kameralne z dostępem do ogródka lub z dużym tarasem. Epidemia spowodowała, iż klienci poszukują nieruchomości w mniejszych skupiskach co jest naturalną reakcją na obecna sytuację.

Mariusz Ciołeszyński: Czy to ma wpływ na rosnące ceny nieruchomości ?

Tomasz Mrożek: Jest to jeden z elementów kreujących cenę na dany rodzaj nieruchomości. Dobra koniunktura na rynku nieruchomości obecnie spowodowana jest przede wszystkim faktem, iż w trudnych i niepewnych czasach, z jakimi mamy obecnie do czynienia, nieruchomość traktowana jest jako stabilna i bezpieczna lokata kapitału. Dodatkowo, jak weźmiemy pod uwagę jeszcze najniższe stopy procentowe w historii, które powodują właśnie wycofywanie środków z banków i szukanie stabilnych inwestycji. Lokowanie środków w nieruchomości pod kątem inwestycyjnym jest czynnikiem zwiększającym popyt, a za tym idzie wzrost cen.

Mariusz Ciołeszyński: Ale przecież na rynku najmu nie mamy do czynienia z hossą ?

Tomasz Mrożek: Zgadza się. Rynek najmu jest w słabszej kondycji, jednak spowodowane jest to w dużej mierze brakiem studentów, którzy do końca obecnego semestru przebywają na nauce zdalnej. Sytuacja ta powoduje, iż na rynku mamy więcej lokali do najmu, a co za tym idzie z kolei spadek cen najmu.
Jednak w mniejszym stopniu dotyczy to lokali w bardzo dobrych lokalizacjach, wykonanych i wykończonych w wysokim standardzie, posiadających udogodnienia.

Mariusz Ciołeszyński: Właśnie, przy coraz większej ilości inwestycji, czym deweloperzy zachęcają do zakupu ?

Tomasz Mrożek: Bardzo dobre pytanie. Dzisiaj deweloperzy konkurują jakością, udogodnieniami, dodatkowym wyposażeniem budowanych osiedli czy budynków.

Mariusz Ciołeszyński: No tak. Ale mamy już osiedla budowane z dobrych materiałów, oddawane w terminach, wyposażone w strefę rekreacyjną, place zabaw, zieleń.

Tomasz Mrożek: Oczywiście. Tego typu elementy stają się już standardem. Jednak trzeba zwrócić uwagę, iż najczęściej wyposażenie osiedli czy budynków wiąże się z zakupem przez dewelopera poszczególnych elementów, czy infrastruktury, które pozostają na utrzymaniu właścicieli. I tutaj należałoby szukać innowacyjnego podejścia.

Mariusz Ciołeszyński: Co dokładnie ma Pan na myśli ?

Tomasz Mrożek: Na przykład ładnie wykonane zagospodarowanego terenu zewnętrznego z dużą ilością zielni, trawników. Mało kto zwraca uwagę na to, iż przy braku systemu nawadniania, koszty prawidłowej pielęgnacji takiej zieleni są bardzo duże. Pierwsze inwestycje w Opolu już posiadają takie systemy co zmniejsza koszty, gdyby taki system połączyć jeszcze z odzyskiem np. deszczówki, mielibyśmy rozwiązanie idealne. Podobnie wygląda sprawa z pozyskiwaniem energii elektrycznej ze słońca, czyli bardzo mocno promowanymi w ostatnim czasie instalacjami fotowoltaicznymi. Budynki wielorodzinne nadają się do tego idealnie poprzez duże powierzchnie dachów jakie posiadają, jednak żaden z deweloperów jeszcze nie wyposażył swoich budynków w taką instalację. W budynkach, które są wyposażone w windy, czyli gdzie zużycie prądu jest na wysokim poziomie, instalacja taka pozwoliłaby na zmniejszenie kosztów utrzymania i obniżenie wysokości opłat dla mieszkańców. Rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Mariusz Ciołeszyński: A technologia cyfrowej obsługi nieruchomości ?

Tomasz Mrożek: Funkcjonuje i bardzo dynamicznie się rozwija zwłaszcza w czasie pandemii, gdzie dąży się do tzw. rozwiązań bezobsługowych. Jednak na chwilę obecną przede wszystkim wykorzystywana jest na rynku nieruchomości komercyjnych. W inwestycjach mieszkaniowych zaczyna się pomału, trochę „nieśmiało pojawiać” w postaci tzw. systemów smart home, czyli sterowaniem poszczególnych elementów lokalu za pomocą smartfona, jak otwieranie/zamykanie rolet, sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem.

Mariusz Ciołeszyński: Natomiast, ciekawe jest to że znana i stosowana od dawna technologia zdalnych odczytów mediów nie znajduje niemalże w ogóle zastosowania w nowym budownictwie, a stosuje się ją głownie na rynku wtórnym…

Tomasz Mrożek: Jak widać, przykładów takich jest wiele i wiele jeszcze deweloperzy mają pola do uatrakcyjniania swoich projektów, aby się wyróżnić na tle konkurencji.

Mariusz Ciołeszyński

Redaktor naczelny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla