Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

MAJ 2024

CZYTAJ

Co słychać w firmie Rembud

Prosto od opolskich deweloperów

Co słychać w firmie Rembud

Prosto od opolskich deweloperów

Mariusz Ciołeszyński

250

Ten artykuł liczy 1741 słów i przeczytasz go w około 5 min. i 48 sek.

Wywiad ze Stanisławem Kozdrowskim – właścicielem firmy Rembud

Mariusz Ciołeszyński: Zanim porozmawiamy o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku, chciałem zapytać o zbliżający się Jubileusz prowadzenia firmy Rembud? Zbliżacie się powoli do okrągłych 30 lat, to okazja do pewnych podsumowań, prawda?

Stanisław Kozdrowski: Faktycznie, kilka lat temu celebrowaliśmy z naszymi współpracownikami 25-lecie, to miłe wspomnienia. A teraz faktycznie, jak Pan zauważył zbliżamy się do kolejnego jubileuszu, ale cały czas jesteśmy lokalną firmą, tu się nic nie zmieniło, która powstała i nadal inwestuje tylko w oparciu o polski kapitał. W tym okresie zrealizowaliśmy bardzo ciekawe inwestycje mieszkaniowe przyczyniając się do kształtowania nowego krajobrazu miasta – szczególnie rejon Kolonii Gosławickiej, gdzie obecnie powstaje Awangarda, ulicy Ozimskiej oraz Szczepanowic, gdzie budujemy już czwarty budynek na Imperial .

M.C.: Gdybyśmy spojrzeli całościowo na ten dorobek firmy Rembud, na te , które Pan wymienił, ale dodając do nich jeszcze inne m.in.: Nova Ozimska, Moderna, Malinowe, Osiedle Bielana, Słoneczne Tarasy, osiedle Żytomierska w zabudowie szeregowej czy jeszcze wiele innych, to ile razem do tej pory zbudowaliście i potem sprzedaliście?

S.K.: Musiałbym to dokładnie policzyć, żeby podać precyzyjną odpowiedź na to bardzo dobre pytanie. Faktycznie jako firma Rembud wykonaliśmy przez te prawie 30 lat olbrzymią pracę budowlaną ale także sprzedażową. Zawsze zależało mi nam na tym, żeby nasze realizacje, które powstawały w głowie współpracującego z nami architekta, były ponadczasowe, o wygodnym rozkładzie pomieszczeń i przede wszystkim funkcjonalne dla domowników i co najważniejsze w dobrej lokalizacji. To prawda, że sprzedaliśmy bardzo dużo tych , żeby być precyzyjnym musiałbym sięgnąć do dokumentów, ale w przybliżeniu mogę powiedzieć, że łącznie sprzedaliśmy ich około 1 300, również oprócz mieszkań zbudowaliśmy również około 100 ów w zabudowie szeregowej i wiele innych obiektów, które wpisują się w nasz pokaźny dorobek budowlany w tym regionie.

© Jarosław Małkowski

M.C.: Porozmawiajmy teraz o bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości, bo doczekaliśmy sytuacji, gdzie mamy w Polsce najwyższą inflacje od 25 lat, we wrześniu GUS podał 17,2%, a to jeszcze nie koniec tego wzrostu, czekamy na aktualne obliczenia. Ale już teraz wiemy, że użytkowanie mieszkań podrożało w kraju według obliczeń GUS o 26%, na drugim miejscu jest wzrost cen żywności o 20%, jak w takich realiach można prowadzić działalność deweloperską, jak wygląda sytuacja na rynku z Pana punktu widzenia?

S.K.: Inflacja oczywiście wpływa na wszystkie ważne wskaźniki ekonomiczne i również lokalny rynek nieruchomości ma pewne trudności z pozyskiwaniem Klientów na sprzedawane lokale mieszkalne w formie umów deweloperskich. Sytuacja naszej firmy pomimo tego jest dość dobra, ponieważ około 88% mieszkań obecnie budowanych sprzedaliśmy na jesień zeszłego roku i obecnie sprzedajemy już ostatnie . Dużo gorzej mają deweloperzy, którzy rozpoczęli sprzedaż mieszkań w tym roku, bo obecnie mieszkania sprzedają się o wiele trudniej.

M.C.: Byłem ostatnio na placu budowy Waszych inwestycji i widziałem, jak wyglądają prace, ale proszę powiedzieć o konkretach, na jakim etapie budowlanym są obecnie te inwestycje, chodzi mi Awangardę Apartamenty i Imperial Apartamenty, kiedy jest planowane oddanie tych osiedli do użytkowania?

S.K.: Na inwestycji Imperial Apartamenty, gdzie realizowana jest budowa kolejnego, czwartego już budynku – budynku D, powstanie 29 lokali mieszkalnych. Termin ukończenia budowy zaplanowany jest na I kw. 2023. Obecnie sprzedane mamy 75%.
Inwestycja Apartamenty Awangarda składać się będzie z 4 budynków: A, B, C i D w ogólnej ilości 147 lokali mieszkalnych. Budynki A i B, stanowiące pierwszą część inwestycji, są aktualnie na etapie robót wykończeniowych. Budowę planujemy ukończyć w I kw. 2023. Dwa kolejne budynki D i C, będące drugą częścią inwestycji, są odpowiednio na etapie: bud. D – wykonywanie stanu surowego, budową planujemy zakończyć w III kw. 2023; bud. C – wykonywanie wykopu pod płytę fundamentową, budową planujemy zakończyć w IV kw. 2023.

M.C.: Poziom sprzedaży na ten moment jest satysfakcjonujący dla firmy Rembud?

S.K.: Obecnie mamy sprzedane około 94% lokali mieszkalnych na wszystkich 4 budynkach. Ilość lokali mieszkalnych sprzedanych na obu , gwarantuje nam pewne ukończenie inwestycji, a to jest niezwykle istotne w obecnych czasach na pierwotnym rynku mieszkaniowym.

M.C.: Czy nowa sytuacja na rynku kredytowym i podniesienie stóp procentowych miały znaczący wpływ na podpisane wcześniej umowy deweloperskie z klientami, czy wiele osób było zmuszonych wycofać się z umowy?

S.K.: W związku z tym, że już w zeszłym roku sprzedaliśmy około 88% mieszkań (przed kryzysem), obecna trudna sytuacja na rynku kredytowym i podniesienie stóp procentowych nie miało dużego znaczenia na realizowane przez nas inwestycje. Z uwagi na obecną sytuację na rynku kredytowym i podniesienie stóp procentowych, z wcześniej podpisanych umów wycofało się tylko 3 klientów.

M.C.: A jak wygląda obecnie możliwość otrzymania kredytu inwestycyjnego dla dewelopera, jakie warunki musiała spełnić firma Rembud aby skorzystać z takich ofert kredytowych w lokalnych bankach?

S.K.: Banki, mimo szerokiej oferty kredytowej dla deweloperów, każdorazowo przed udzieleniem dofinansowania szczegółowo analizują kondycję firmy i tylko dobra sytuacja potencjalnego kredytobiorcy skutkuje otrzymaniem środków. Nasza firma Rembud ma obecnie dobrą zdolność kredytową. Nie mamy żadnego problemu z pozyskaniem potrzebnych środków kredytowych. We wrześniu 2022, uzyskaliśmy nowy kredyt na realizacje naszych inwestycji i złożyliśmy wniosek o kolejne dofinansowanie, które spodziewany się uzyskać niebawem. Mamy zapewnienia banku, że spełniamy wszelkie warunki niezbędne do pozyskania finansowania.

M.C.: Do najistotniejszych warunków jakie musieliście spełnić, jako firma Rembud w celu pozyskania tych środków kredytowych, to jakie by Pan wymienił?

S.K.: Warunki banku, o których mówimy to oczywiście ogólna zdolność kredytowa firmy, minimum 30% podpisanych umów deweloperskich, uregulowane zobowiązania podatkowe i wszelkie świadczenia pracownicze.

M.C.: Mówiąc o bankach i kredytach to jaki wpływ na aktualną sprzedaż nowych mieszkań ma coraz trudniejszy dostęp do tych kredytów dla indywidualnych klientów?

S.K.: W związku z podwyżką stóp procentowych, Klienci w niewielkim stopniu korzystają z kredytów hipotecznych. Trudna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych, siłą rzeczy ma istotny wpływ na duży spadek osób mogących kupić . Większość Klientów jakich obecnie pozyskujemy, to Klienci inwestycyjni płacący gotówką.

M.C.: To ciekawe, co Pan mówi czyli dokładniej jak się obecnie kształtuje sprzedaż nowych mieszkań, w jakim stopniu są to umowy gotówkowe z przeznaczeniem pod inwestycje?

S.K.: Obecnie 85% podpisywanych umów to klienci inwestycyjni płacący gotówką.

M.C.: Interesuje mnie jeszcze, jak obecnie wygląda współpraca z hurtowniami budowlanymi i podwykonawcami? Czy nadal tak często zmieniają się ceny i terminy dostaw?

S.K.: Duży wzrost cen materiałów budowlanych i ofert firm podwykonawczych nastąpił w I i II kw. bieżącego roku. Obecnie ceny się ustabilizowały, nie ma problemu z dostawami materiałów, podwykonawcy chętnie podejmują się prac na naszych budowach. Myślę, że jest to spowodowane zmniejszaniem się ilości inwestycji na lokalnym rynku, a przez to zmniejszaniem się popytu na materiały budowlane i roboty budowlane. Terminy dostaw materiałów są dotrzymywane.

M.C.: Co Wam pomaga w aktualnej sytuacji na rynku zachować rzetelność we współpracy ze stałymi dostawcami materiałów i usług?

S.K.: Bieżące dostawy materiałów budowlanych mamy zapewnione dzięki terminowej płatności. Dobrą współpracę z podwykonawcami oraz hurtowaniami mamy też zapewnioną dzięki wieloletniej, dobrej współpracy. Zarówno podwykonawcy jak i dostawcy materiałów budowlanych, mają do naszej firmy pełne zaufanie, wiedząc iż wywiążemy się ze zobowiązań płatniczych.

M.C.: To proszę jeszcze powiedzieć, jak firma Rembud radzi sobie z obsługą gwarancyjną na wcześniej zakończonych inwestycjach?

S.K.: Wszystkie zgłoszenia usterek gwarancyjnych są gruntownie analizowane, a te zasadne są przez nas naprawiane. Obecnie możemy zaproponować również możliwość skorzystania z naszej polisy na zabezpieczenie usterek gwarancyjnych.

M.C.: Mówiliśmy na początku naszej rozmowy, że zbliżamy się do 30 lat prowadzenia działalności, to spójrzmy w najbliższą przyszłość i proszę o kilka informacji o planach deweloperskich firmy Rembud na kolejne miesiące i przyszły rok 2023?

S.K.: Poza zaplanowanym na 2023 ukończeniem inwestycji Apartamenty Awangarda – budynki A, B, D i C oraz inwestycji Imperial Apartamenty – budynek D, planujemy rozpocząć już w listopadzie 2022 rezerwacje na lokale mieszkalne w nowej inwestycji – budynku E, stanowiącym kontynuację osiedla Imperial Apartamenty. Po podpisaniu satysfakcjonującej nas ilości umów, będziemy chcieli już w maju 2023 rozpocząć budowę tego budynku.

M.C.: Czy warto właśnie teraz zainwestować we własną nieruchomość, czy czekać co przyniosą kolejne lata? Co możemy powiedzieć tym, którzy teraz zastanawiają się nad zakupem?

S.K.: Inflacja na obecnym poziomie 17,2% z tendencją wzrostową oraz planowane zwyżki czynników energetycznych, spowodują wzrost cen materiałów oraz usług budowalnych, a to wpłynie na dalszą podwyżkę cen lokali mieszkalnych. Podpisanie dzisiaj umowy deweloperskiej, zagwarantuje niezmienną cenę lokalu mieszkalnego po wybudowaniu. Nasze inwestycje Imperial Apartamenty i Apartamenty Awangarda są na wysokim poziomie, a pomimo tego mają bardzo atrakcyjną cenę za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Bardzo atrakcyjna jest również cena miejsc garażowych oraz komórek lokatorskich. Inflacja, która jak Pan zauważył jeszcze się nie zatrzymała, a ona będzie miała wpływ na rynek nieruchomości także w .

M.C.: To prawda, że inwestycja w nieruchomość daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala ochronić kapitał. Bardzo dziękuje za rzeczową rozmowę i życzę, Panie Stanisławie, dalszych sukcesów w prowadzeniu firmy Rembud i zbudowania w Opolu jeszcze wielu atrakcyjnych apartamentów w zabudowie willowej. Nasza rozmowa otwiera nowy cykl rozmów z opolskimi deweloperami, dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony czas na przybliżenie aktualnej działalności firmy Rembud.


Zobacz również:

Imperial Apartamenty

Nowy etap inwestycji – budynek E już w sprzedaży

Apartamenty Awangarda

Relacja z placu budowy nowego osiedla

Imperial Apartamenty

Ostatnie wolne mieszkania w budynku D

Dzień Otwarty na osiedlu Imperial Apartamenty

11 września 2021 godz. 9:00 – 15:00

Imperial Apartamenty

Stan budowy – Maj 2021

Apartamenty Awangarda

Wyczekiwana inwestycja firmy Rembud na ulicy Tarnopolskiej już w sprzedaży

Mariusz Ciołeszyński

Zespół redakcyjny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Działka 1,76 ha Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 1,76 ha Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Ośrodek jeździecki Bierdzany - Opolski Rynek Nieruchomości

Ośrodek jeździecki Bierdzany

Kompleksowa oferta sprzedaży - działki i budynki

Nosi Ci Się - Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięcaPartner

Nosi Ci Się

Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięca

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska - Opolski Rynek Nieruchomości

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska

Doskonałe mieszkanie na wynajem

Działka budowlana, Dąbrowa koło Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana, Dąbrowa koło Opola

Zobacz szczegółowy raport o działce

Oferta inwestycyjna - Opolski Rynek Nieruchomości

Oferta inwestycyjna

Dwa mieszkania w jednym domu

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Centrum Budowlane MARBET - Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlanaPartner

Centrum Budowlane MARBET

Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlana

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

Działka 41 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 41 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników: Zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie bez pośredników? Skontaktuj się z nami, a pomożemy.