Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

Nowy numer już dostępny

Październik 2024

Czytaj

Dylematy rynku nieruchomości

Kierunki zmian na rynku mieszkaniowym

Dylematy rynku nieruchomości

Kierunki zmian na rynku mieszkaniowym

Andrzej Jakiel

100

Ten artykuł liczy 906 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 1 sek.

Od wielu lat, jako analitykowi rynku nieruchomości, zadawane są pytania o to, jakie tendencje w najbliższej przyszłości zdominują rynek. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat były okresy dość wyraźnie przewidywalne, a nawet oczywiste, ale też występowały znacznie trudniejsze.

Kryzys z 2008 roku udało mi się z dużą dokładnością przewidzieć z wyprzedzeniem półtorarocznym. Ówczesne zachowania światowych rynków kapitałowych, wypowiedzi czołowych światowych polityków, nakręcanie sztucznej koniunktury i pazerność sektora finansowego oraz wielkiego kapitału musiały doprowadzić do globalnego kryzysu. Uniwersalnych praw ekonomii nie można w nadmiernie długim czasie oszukiwać. Był to taki katarek z oznakami przeziębienia zaleczony bardzo szybko. Suma summarum ówczesny kryzys okazał się tylko preludium do kolejnego, znacznie większego.

Obecnie gospodarka światowa znajduje się już w okresie poważnej wirusowej infekcji grożącej nawet sepsą.

Runął mit doskonałości kapitalizmu wolnorynkowego. Nieodparte dążenie wąskiej grupy ludzi do rządzenia światem osiąga obecnie swoje apogeum. Bezwzględne wyniszczanie naturalnych i ludzkich zasobów przez garstkę ludzi, posiadających gigantyczne fortuny, daje możliwości niemalże nieograniczonego wpływu na losy regionów, państw i globalnej wioski, także ogólnoświatowej ekonomii, gospodarki i polityki. Jednakże to już nie wystarcza współczesnym możnowładcom. Chcą czegoś więcej – panowania nad całą rasą ludzką. Można powiedzieć, że to paranoiczny sen i dalej zajmować się swoimi sprawami. Ale jeśli tak nie jest to jaka czeka nas przyszłość, nawet ta niezbyt odległa? Nas, nasze dzieci, wnuki …

Czy nie powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i pogonić tych, którzy bezprawnie i bezwstydnie uzurpują sobie prawo decydowania o losach naszej cywilizacji, życiu i wolności każdego z nas?

Powracając do rynku nieruchomości należy zaznaczyć, że przewidywanie przyszłości jest dalece niepewne i uzależnione od globalnej polityki, która jak już zaznaczyłem zmierza do całkowitego przemeblowania świata. Rugowanie z własności nieruchomości, likwidacja tradycyjnego pieniądza, zubożenie klasy średniej, realne ograniczenia wolności obywatelskich, chemizacja żywności, wzrastająca śmiertelność – to nie tylko hasła, za każdym z nich stoją lub niebawem będą stały miliony dramatów ludzkich.

Kierunki zmian na rynku mieszkaniowym - Dylematy rynku nieruchomości© stock.adobe.com

Spowolnienie gospodarcze, powszechna drożyzna, szalejąca inflacja przekładają się wprost na krajowy rynek nieruchomości. Deweloperzy coraz ostrożniej podejmują nowe projekty inwestycyjne, te zaczęte z konieczności realizują. Nabywców na nowe jest coraz mniej, ceny na razie stoją w miejscu z nieznaczną tendencją zniżkową w niektórych dużych miastach kraju. Na topie są obecnie najmy i ta tendencja będzie się nasilała, bo zdolności kredytowej brakuje większości potencjalnym nabywcom. Kredyty hipoteczne stanęły, banki udzielają o co najmniej 75 procent mniej kredytów niż jeszcze przed rokiem, a te udzielane są coraz częściej tylko jako dobranie środków a nie sfinansowanie całkowitego zakupu. I tak będzie jeszcze długo, co najmniej kilka lat.

Część analityków bije na alarm, że poprzez ograniczenie inwestycji mieszkaniowych nastąpi za dwa, trzy lata duży deficyt mieszkań i próbują to wiązać z przyszłym wzrostem cen, jako towaru deficytowego. Uważam jednak, że tak się nie stanie biorąc pod uwagę cztery oczywiste czynniki:

  • spadająca stopa życiowa i zubożenie ludności, obserwowane już w wysokorozwiniętych państwach Europy dotrze do Polski niebawem, tym samym zdolność nabycia mieszkania będzie dla większości populacji dobrem nieosiągalnym,
  • minimalny przyrost naturalny polskiego społeczeństwa nie będzie siłą napędową gospodarki, w tym budownictwa,
  • wzrastająca śmiertelność i malejący tzw. wskaźnik przeżywalności będzie stanowił rezerwuar wolnych mieszkań do wtórnego zasiedlenia przez młodych, tym samym ich dążenie do własnego lokum zostanie zaspokojone,
  • stopniowe przewartościowanie świadomości polskiego społeczeństwa do upartego dążenia do własności nieruchomości na rzecz najmu, dającego znacznie większą wolność i operatywność; najem dominuje w Europie Zachodniej i jakoś nikt nie przelicza czynszu najmu na raty kredytowe, pomimo znacznie niższego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Dodatkowym hamulcowym krajowego rynku nieruchomości będzie od kwietnia przymusowa transformacja energetyczna w budownictwie skutkująca koniecznością dostosowania ów i mieszkań do nowych unijnych norm. Spowoduje to wzrost zadłużenia gospodarstw domowych i dla wielu z nich oznaczać będzie biedę. Szczególnie dotkniętą grupą będą emeryci. Bez świadectwa energetycznego nie będzie można nawet zamieścić ogłoszenia o sprzedaży czy mieszkania.

Przy okazji powyższych rozważań przywołałem zapomnianą już instytucję zamiany mieszkań. Uważam, że ta forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodem z PRL-u wydaje się jak znalazł w obecnej sytuacji rynkowej. Masz za duże czy dom, nie stać cię na jego utrzymanie, zredukowała ci się liczebność rodziny – szukaj mniejszego w drodze zamiany za dopłatą. Zyskasz spokój i będziesz miał jeszcze trochę kasy na przeżycie trudnego okresu. Nabywca twojego mieszkania, którego nie stać na zakup nowego ma szansę wygrzebać, zebrać środki na dopłatę dla ciebie i polepszyć swoją sytuację mieszkaniową. Tym samym dwa ogniska domowe będą zadowolone i usatysfakcjonowane.

Tak więc w najbliższych latach kolejnego boomu mieszkaniowego nie należy się spodziewać, przypuszczalnie także w długiej perspektywie czasowej.


Zobacz również:

Nowe mieszkanie 48 m² w centrum Opola

2 pokoje na nowym osiedlu na Rejtana

Ośrodek Opieki dla Seniorów

Na sprzedaż lub wynajem

Willa/pensjonat 300 m² w Rabce-Zdrój

Stylowy duży dom drewniany

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Nowe mieszkanie 55,2 m² w Opolu-Chmielowicach

3 pokoje na nowym osiedlu w zielonej dzielnicy Opola

Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024

Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów

Andrzej Jakiel

Analityk rynku nieruchomości, prezes OSRN, wiceprezydent FPPRN

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Działka 37 arów w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 37 arów w Opolu

Działka w dzielnicy Winów

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

PAWLIK Budownictwo - Kompleksowe usługi budowlane na terenie całej PolskiPartner

PAWLIK Budownictwo

Kompleksowe usługi budowlane na terenie całej Polski

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

ALMAR - Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montażPartner

ALMAR

Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montaż

Ośrodek Opieki dla Seniorów - Opolski Rynek Nieruchomości

Ośrodek Opieki dla Seniorów

Na sprzedaż lub wynajem

Nowe mieszkanie 48 m² w centrum Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 48 m² w centrum Opola

2 pokoje na nowym osiedlu na Rejtana

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Dom na sprzedaż Opole: Znajdź swój wymarzony dom na sprzedaż w Opolu już teraz.