Dylematy rynku nieruchomości - | Opolski Rynek Nieruchomości - Mieszkania Domy Apartamenty Działki Lokal
Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LUTY 2024

CZYTAJ

Dylematy rynku nieruchomości

Kierunki zmian na rynku mieszkaniowym

Dylematy rynku nieruchomości

Kierunki zmian na rynku mieszkaniowym

Andrzej Jakiel

94

Ten artykuł liczy 906 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 1 sek.

Od wielu lat, jako analitykowi rynku nieruchomości, zadawane są pytania o to, jakie tendencje w najbliższej przyszłości zdominują rynek. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat były okresy dość wyraźnie przewidywalne, a nawet oczywiste, ale też występowały znacznie trudniejsze.

Kryzys z 2008 roku udało mi się z dużą dokładnością przewidzieć z wyprzedzeniem półtorarocznym. Ówczesne zachowania światowych rynków kapitałowych, wypowiedzi czołowych światowych polityków, nakręcanie sztucznej koniunktury i pazerność sektora finansowego oraz wielkiego kapitału musiały doprowadzić do globalnego kryzysu. Uniwersalnych praw ekonomii nie można w nadmiernie długim czasie oszukiwać. Był to taki katarek z oznakami przeziębienia zaleczony bardzo szybko. Suma summarum ówczesny kryzys okazał się tylko preludium do kolejnego, znacznie większego.

Obecnie gospodarka światowa znajduje się już w okresie poważnej wirusowej infekcji grożącej nawet sepsą.

Runął mit doskonałości kapitalizmu wolnorynkowego. Nieodparte dążenie wąskiej grupy ludzi do rządzenia światem osiąga obecnie swoje apogeum. Bezwzględne wyniszczanie naturalnych i ludzkich zasobów przez garstkę ludzi, posiadających gigantyczne fortuny, daje możliwości niemalże nieograniczonego wpływu na losy regionów, państw i globalnej wioski, także ogólnoświatowej ekonomii, gospodarki i polityki. Jednakże to już nie wystarcza współczesnym możnowładcom. Chcą czegoś więcej – panowania nad całą rasą ludzką. Można powiedzieć, że to paranoiczny sen i dalej zajmować się swoimi sprawami. Ale jeśli tak nie jest to jaka czeka nas przyszłość, nawet ta niezbyt odległa? Nas, nasze dzieci, wnuki …

Czy nie powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i pogonić tych, którzy bezprawnie i bezwstydnie uzurpują sobie prawo decydowania o losach naszej cywilizacji, życiu i wolności każdego z nas?

Powracając do rynku nieruchomości należy zaznaczyć, że przewidywanie przyszłości jest dalece niepewne i uzależnione od globalnej polityki, która jak już zaznaczyłem zmierza do całkowitego przemeblowania świata. Rugowanie z własności nieruchomości, likwidacja tradycyjnego pieniądza, zubożenie klasy średniej, realne ograniczenia wolności obywatelskich, chemizacja żywności, wzrastająca śmiertelność – to nie tylko hasła, za każdym z nich stoją lub niebawem będą stały miliony dramatów ludzkich.

Kierunki zmian na rynku mieszkaniowym - Dylematy rynku nieruchomości© stock.adobe.com

Spowolnienie gospodarcze, powszechna drożyzna, szalejąca inflacja przekładają się wprost na krajowy rynek nieruchomości. Deweloperzy coraz ostrożniej podejmują nowe projekty inwestycyjne, te zaczęte z konieczności realizują. Nabywców na nowe jest coraz mniej, ceny na razie stoją w miejscu z nieznaczną tendencją zniżkową w niektórych dużych miastach kraju. Na topie są obecnie najmy i ta tendencja będzie się nasilała, bo zdolności kredytowej brakuje większości potencjalnym nabywcom. Kredyty hipoteczne stanęły, banki udzielają o co najmniej 75 procent mniej kredytów niż jeszcze przed rokiem, a te udzielane są coraz częściej tylko jako dobranie środków a nie sfinansowanie całkowitego zakupu. I tak będzie jeszcze długo, co najmniej kilka lat.

Część analityków bije na alarm, że poprzez ograniczenie inwestycji mieszkaniowych nastąpi za dwa, trzy lata duży deficyt mieszkań i próbują to wiązać z przyszłym wzrostem cen, jako towaru deficytowego. Uważam jednak, że tak się nie stanie biorąc pod uwagę cztery oczywiste czynniki:

  • spadająca stopa życiowa i zubożenie ludności, obserwowane już w wysokorozwiniętych państwach Europy dotrze do Polski niebawem, tym samym zdolność nabycia mieszkania będzie dla większości populacji dobrem nieosiągalnym,
  • minimalny przyrost naturalny polskiego społeczeństwa nie będzie siłą napędową gospodarki, w tym budownictwa,
  • wzrastająca śmiertelność i malejący tzw. wskaźnik przeżywalności będzie stanowił rezerwuar wolnych mieszkań do wtórnego zasiedlenia przez młodych, tym samym ich dążenie do własnego lokum zostanie zaspokojone,
  • stopniowe przewartościowanie świadomości polskiego społeczeństwa do upartego dążenia do własności nieruchomości na rzecz najmu, dającego znacznie większą wolność i operatywność; najem dominuje w Europie Zachodniej i jakoś nikt nie przelicza czynszu najmu na raty kredytowe, pomimo znacznie niższego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Dodatkowym hamulcowym krajowego rynku nieruchomości będzie od kwietnia przymusowa transformacja energetyczna w budownictwie skutkująca koniecznością dostosowania ów i mieszkań do nowych unijnych norm. Spowoduje to wzrost zadłużenia gospodarstw domowych i dla wielu z nich oznaczać będzie biedę. Szczególnie dotkniętą grupą będą emeryci. Bez świadectwa energetycznego nie będzie można nawet zamieścić ogłoszenia o sprzedaży czy mieszkania.

Przy okazji powyższych rozważań przywołałem zapomnianą już instytucję zamiany mieszkań. Uważam, że ta forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodem z PRL-u wydaje się jak znalazł w obecnej sytuacji rynkowej. Masz za duże czy dom, nie stać cię na jego utrzymanie, zredukowała ci się liczebność rodziny – szukaj mniejszego w drodze zamiany za dopłatą. Zyskasz spokój i będziesz miał jeszcze trochę kasy na przeżycie trudnego okresu. Nabywca twojego mieszkania, którego nie stać na zakup nowego ma szansę wygrzebać, zebrać środki na dopłatę dla ciebie i polepszyć swoją sytuację mieszkaniową. Tym samym dwa ogniska domowe będą zadowolone i usatysfakcjonowane.

Tak więc w najbliższych latach kolejnego boomu mieszkaniowego nie należy się spodziewać, przypuszczalnie także w długiej perspektywie czasowej.


Zobacz również:

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Jak warto przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Z Krzysztofem Kęską – specjalistą od wizerunku oraz projektantem i twórcą nowoczesnych wnętrz, rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem

Nowo budowany dom z ogrodem i garażem

Czy warto czekać na kolejny Black Week?

Ceny mieszkań i domów w 2024 r.

8 Opolska Wystawa Mieszkań i Domów

Grudzień 2023 w C.H. Karolinka w Opolu

Andrzej Jakiel

Analityk rynku nieruchomości, prezes OSRN, wiceprezydent FPPRN

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 94 m² w Lędzinach pod Opolem

Nowo budowany dom z ogrodem i garażem

Działka 21 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 21 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola

Zabytek architektoniczny przy ul. Damrota

Centrum Budowlane MARBET - Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlanaPartner

Centrum Budowlane MARBET

Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlana

Działka 1,76 ha Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 1,76 ha Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Ośrodek jeździecki Bierdzany - Opolski Rynek Nieruchomości

Ośrodek jeździecki Bierdzany

Kompleksowa oferta sprzedaży - działki i budynki

FOTON PRACA Polska - Oferty pracy dla obcokrajowców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Oferty pracy dla obcokrajowców w Polsce

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Budynek nr 3 - zamieszkaj w nim jeszcze w tym roku