Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

KWIECIEŃ 2024

CZYTAJ

Próba prognozy dla rynku nieruchomości na 2016 rok

Krótka analiza obecnej sytuacji.

Próba prognozy dla rynku nieruchomości na 2016 rok

Krótka analiza obecnej sytuacji.

Andrzej Jakiel

Ten artykuł liczy 762 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 32 sek.

Od wielu lat prognozowanie zjawisk na rynku nieruchomości w dłuższej perspektywie jest bardzo trudne. Po ogłoszeniu ogólnoświatowego kryzysu finansowego początek 2009 roku był przełomowy w tym zakresie. Kolejne lata przynosiły spadki cen ofertowych jak i transakcyjnych na polskim rynku nieruchomości.
Tendencja spadkowa na rynku pierwotnym utrzymywała się konsekwentnie do końca 2013 aby nieznacznie wzrosnąć w dwóch ostatnich latach. Załączone wykresy Narodowego Banku Polskiego ilustrują to zjawisko w publikowanych cyklicznie „Informacjach o cenach i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.”
Nieco inaczej zachowywał się przez minione lata rynek wtórny nieruchomości, gdzie po galopadzie cenowej w latach 2005-2008 następował systematyczny spadek cen transakcyjnych aż do końca 2015 roku, czyli przez okres siedmiu lat.
Omawiane spadki cen transakcyjnych na rynku nieruchomości doskonale pokazują zamieszczone wykresy opracowane przez NBP.
Podobną spadkową tendencję zanotowały w omawianym okresie ceny ofertowe nieruchomości mieszkaniowych. Na rynku pierwotnym po 2008 roku krótkookresowe wzrosty i spadki sukcesywnie kroczyły w dół. Zaś na wtórnym rynku charakter spadku cen ofertowych był znacznie spokojniejszy ale równie systematyczny i trwały, co pokazują załączone wykresy.

ceny_mieszkan_09_2015-9

Próba prognozy

Na progu 2016 roku zwrócić należy uwagę na skomplikowaną sytuację polityczną i społeczną Unii Europejskiej, spowolnienie chińskiej gospodarki, ostre konflikty wyznaniowe i etniczne na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Także wewnętrzna polityka krajowa rodzi coraz silniejsze protesty społeczne, na szczęście nie osłabiające jeszcze dobrze prosperującej polskiej gospodarki. Wszystkie wymienione czynniki mogą w krótkim czasie radykalnie zmienić oblicze naszej gospodarki i tempa jej wzrostu. Pamiętać przy tym należy, że ogólnoświatowy kryzys finansowy nadal nie ustąpił i niebawem powinien pokazać swoją kolejną, bardziej drastyczną odsłonę. To, że kryzys bezpośrednio Polski nie dotknął, nie oznacza, że tak będzie nadal. Pompowane do naszego kraju kolejne miliardy euro kiedyś się skończą, oby nie szybciej, niż zakładała to obecna perspektywa 2014-2020.
Prognozowanie zachowań krajowego rynku nieruchomości w tej wyjątkowo trudnej sytuacji jest bardzo skomplikowane.
Rynek mieszkaniowy od wielu lat wykazuje spory dynamizm. , jako kategoria nieruchomości, sprzedają się najlepiej – małe i duże. Następuje jednakże sukcesywne nasycenie rynku nowo budowanymi mieszkaniami. Deweloperzy nieustannie budują. Można spodziewać się, że nieznaczny wzrost cen na rynku pierwotnym, obserwowany od początku 2014 roku, w drugiej połowie 2016 roku zatrzyma się, a następnie przejdzie w fazę spadkową. Nadprodukcja na pierwotnym rynku mieszkaniowym spowoduje dalszy spadek cen transakcyjnych mieszkań używanych nawet o 20 procent.
Nowe budownictwo ów jednorodzinnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej znacznie wolniej się sprzedaje niż nowe . Część deweloperów rezygnuje z kolejnych inwestycji na korzyść mieszkaniówki wielorodzinnej. Spadek cen jest nieunikniony. Duże spadki cen transakcyjnych powinny natomiast nastąpić na wtórnym rynku domów, szczególnie tych starszych z okresy PRL-u.
Działki budowlane położone w strefach miejskich utrzymywać będą się na dotychczasowym poziomie, natomiast w strefach podmiejskich i terenach wiejskich powinny nadal spadać, nawet o 15 procent.
Grunty rolne podskoczą w cenach utrzymując trend wzrostowy odnotowywany od ponad dwudziestu lat. Wzrost cen gruntów w najbliżej przyszłości będzie miał charakter skokowy o co najmniej 30 procent.
Lokale użytkowe, których spora część nadal stoi pustych, spadną w cenach tak w sprzedaży jak i najmie. Dalszy przyrost pustostanów moim zdaniem jest nieunikniony. Zwiększy się także rotacja najemców na lokalach wynajmowanych.
Magazyny i hale będą rosnąć w cenach a pokrycie powierzchni składowych wzrastać.
Obiekty i tereny rekreacyjne rzadko poddawane są analizie. W tym segmencie rynku nieruchomości nastąpi przyrost ofert, głównie prywatnych domków letniskowych w całej gamie technologicznej, od drewnianych bud po murowane mini wille letniskowe. Podobnie będzie z niezabudowanymi działkami rekreacyjnymi.

ceny_mieszkan_09_2015-8

Podsumowanie

Coroczne prognozy rynku nieruchomości, które dokonuję od kilkunastu lat, w zdecydowanej większości się sprawdzały. Pomimo, że prognoza na 2016 rok dla właścicieli nieruchomości i deweloperów nie jest najlepsza, stwarza jednak dogodne warunki dla osób fizycznych i firm inwestujących w nieruchomości.
Najlepiej będą sprzedawać się grunty i gospodarstwa rolne, pomimo wzrastających cen. Przy prognozowanym spadku cen mieszkania sprzedawać będą się nadal dobrze. Najtrudniejsza sytuacja będzie na rynku nieruchomości rekreacyjnych, pomimo prognozowanego spadku cen. Podobnie trudna będzie sprzedaż i najmu lokali użytkowych, szczególnie mieszczących się w starych obiektach.


Zobacz również:

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Jak warto przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Z Krzysztofem Kęską – specjalistą od wizerunku oraz projektantem i twórcą nowoczesnych wnętrz, rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Andrzej Jakiel

Analityk i doradca rynku nieruchomości, prezes OSRN, wiceprezydent FPPRN, Mediator Polska

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Budynek nr 3 - zamieszkaj w nim jeszcze w tym roku

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

ALMAR - Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montażPartner

ALMAR

Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montaż

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły

Działka w Wyszogrodzie, ok. 50 km od Krakowa

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

PAWLIK Budownictwo - Kompleksowe usługi budowlane na terenie całej PolskiPartner

PAWLIK Budownictwo

Kompleksowe usługi budowlane na terenie całej Polski

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Działka 41 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 41 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Działka 21 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 21 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce