Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2022

CZYTAJ

Pomoc w transakcji życia

Kredyty hipoteczne

Pomoc w transakcji życia

Kredyty hipoteczne

Katarzyna Strzałkowska

Posiadanie własnego lub domu jest wielkim marzeniem wielu z nas. Marzeniem, które może być spełnione wyłącznie pod pewnymi warunkami, gdyż większa część naszego społeczeństwa nie dysponuje tak dużymi, wolnymi, środkami finansowymi. Podejmując więc decyzję o zakupie własnej nieruchomości, remoncie, czy budowie domu jednorodzinnego musimy skorzystać z kredytu hipotecznego.

Kredyt mieszkaniowy można z całą mocą nazwać „transakcją życia”. Jest to przecież zobowiązanie wobec instytucji finansującej, które  zazwyczaj zaciągamy na lata i musimy mieć pełną świadomość czego się podejmujemy, a przede wszystkim przeanalizować wszystkie koszty, za i przeciw po to, aby uniknąć,  po udzielonym już kredycie, rozczarowań i ewentualnych konsekwencji.

Kredyt hipoteczny

W żadnym wypadku nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie i bez solidnej analizy naszej sytuacji finansowej i rozważenia kwestii przyszłościowych, takich, jak pewność dochodu na stosownym poziomie, odpowiedzialność za członków rodziny, czy określenie „wyjścia awaryjnego” w sytuacji kryzysowej, gdy z przyczyn od nas niezależnych nie będziemy mogli regularnie spłacać rat kredytu. Pamiętajmy również, że zaciągając zobowiązanie, szczególnie w obcej walucie, decydujemy się na wszelkie konsekwencje, jakie to zobowiązanie z sobą niesie. Mówimy tu o ryzyku kursowym, zmiennej stopie procentowej, a przede wszystkim jej wzroście, jak również pozycji naszego kraju na światowej liście ratingowej. Musimy zdawać sobie sprawę, że obciążenie miesięczne z tytułu kredytu będzie nam towarzyszyć w domowym budżecie przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Dobrze przeanalizujmy czy stać nas na kredyt, zastanówmy się również, co najmniej kilka razy, wybierając potencjalną nieruchomość. Czasem warto zdecydować się na nieco mniejsze, niż to wymarzone, , by prowadzić spokojne, stabilne finansowo życie. Emocje, jakie towarzyszą marzeniom o własnym kącie, mogą okazać się złym doradcą.

Zadajmy też sobie pytanie, jaki bank wybrać, na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza i jak ominąć szereg pułapek czyhających na nas w nadprogramowych produktach, niekoniecznie potrzebnych, dodatkowych kosztach i opłatach, niejednokrotnie zawartych w treści umowy kredytowej, której większość z nas przy podpisywaniu nie czyta. Nie wynika to z faktu, że kredytobiorca nie ma ochoty poznać treści umowy, czy jest mu ona obojętna. Najczęściej po prostu nie rozumiemy treści tych umów. Są one pisane specjalistycznym językiem, który większości z nas jest obcy.

W kolejnych numerach szczegółowo przeprowadzimy Państwa przez proces podejmowania decyzji o kredycie hipotecznym i wskażemy, jakich pułapek unikać, na co zwrócić uwagę oraz jak działają mechanizmy bankowe. Pisać będziemy między innymi o tym, jaki bank wybrać, co wpływa na całkowity koszt kredytu, czy decydować się na raty równe, czy malejące, jaki okres spłaty jest optymalny dla klienta, jak wysokie mogą być wszelkie prowizje i opłaty.


Zobacz również:

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Luksusowe dwupoziomowe mieszkanie w centrum Opola

108,91 m², 4 pokoje, miejsce postojowe

Lepiej już było

Rynek nieruchomości

OPOLAGRA 2022

Największe targi w południowej Polsce

Katarzyna Strzałkowska

Doradca Kredytowy

tel. 503 722 062

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla