Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2022 roku
Analiza rynku nieruchomości
Andrzej Jakiel
Ten artykuł liczy 410 słów i przeczytasz go w około 1 min. i 22 sek.
Rynek nieruchomości w ostatnich miesiącach znacznie się zmienił. Obserwujemy wyhamowanie wzrostu cen mieszkań i domów, a zarazem ostudzenie popytu. Na to wszystko nakłada się jeszcze niespotykana od dziesięcioleci atmosfera wojenna.
Ale po kolei, bo czynników jest więcej.
- Wywindowane w 2021 roku do nienaturalnie wysokich poziomów ceny materiałów budowlanych na szczęście w początku 2022 roku nieco się uspokoiły. Wydaje się, że nie będą już tak drastyczne.
- Dostępność materiałów budowlanych powinna się poprawić, gdyż zmniejsza się ilość inwestycji publicznych oraz deweloperskich.
- Deweloperzy coraz bardziej ostrożnie podchodzą do kolejnych planów inwestycyjnych, gdyż ryzyko gospodarcze w tym niepewnym politycznie i ekonomicznie okresie z miesiąca na miesiąc się zwiększa.
- Wzrost inflacji przekroczył już kilkanaście procent i nie ma nadziei na jego wyhamowanie.
- Stopy procentowe dynamicznie rosną i są zapowiedzi kolejnych wzrostów.
- Oprocentowanie kredytów hipotecznych również znacząco rośnie, ale przy tym banki są coraz bardziej ostrożne i obniżają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.
- Rosną znacząco raty kredytowe już przyznanych kredytów, co skutecznie odstrasza nowych inwestorów. Ci, którzy w ostatnim czasie brali kredyty z niepokojem obserwują kolejne podwyżki rat kredytowych sięgające nawet 30%.
Podsumowując, należy przypuszczać, że to nie koniec złego okresu, a dopiero jego początek.
Wyczuwalne obecnie ochłodzenie na rynku nieruchomości, szczególnie mieszkaniowych, będzie się stopniowo nasilać, co w konsekwencji powinno przełożyć się na stabilizację cen zbytu. Tylko w przypadku konieczności ekonomicznej deweloperzy mogą być zmuszeni do nieznacznego obniżania cen kosztem swoich zysków. Gra cenowa w kolejnych miesiącach 2022 roku powinna być stabilna.
Jeśli ktoś jeszcze posiada wolne środki, to inwestowanie w nieruchomości nadal pozostaje bezpiecznym sposobem ich lokowania. Jednakże zakup działek gruntu budowlanych i rekreacyjnych oraz gruntów rolnych jest obecnie najkorzystniejszy, gdyż stanowi znacznie mniejszy wydatek, a zarazem nie wymaga konieczności dalszych nakładów na wykończenie, ulepszenia i remonty. Działki gruntu takich nakładów nie wymagają a nawet mogą przynosić korzyści w postaci czynszów dzierżawnych czy dopłat do gruntów rolnych.
Istnieje mała nadzieja, że uchodźcy ukraińscy, którzy zechcą pozostać w Polsce, będą zainteresowani inwestowaniem w nieruchomości w swojej nowej Ojczyźnie, co ożywić może okresowo rynek mieszkań i domów. Czy tak jednak się stanie, niebawem zobaczymy.
Zobacz również:
Opolskie Targi Nieruchomości już w październiku 2024
Jubileuszowe Targi oraz 9. Opolska Wystawa Mieszkań i Domów