Potrzeba więcej mieszkań w Opolu

Budowa nowych mieszkań na Opolszczyźnie

W naszym kraju rośnie liczba oddawanych do użytku lokali mieszkalnych. W ciągu trzech miesięcy oddano o ponad 10 proc. więcej mieszkań, niż w zeszłym roku. W tym okresie wzrosła także liczba lokali, które otrzymały pozwolenia na budowę. W Opolu niedawno przekazano klucze lokatorom nowych bloków wybudowanych w systemie TBS, powstają też kolejne osiedla prywatnych deweloperów.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS),  w trzech pierwszych miesiącach 2018 roku w całym kraju oddano do użytkowania 44 tys. 908 mieszkań, co oznacza o 10,6 proc. więcej, niż przed rokiem. Wzrost osiągnęli przede wszystkim deweloperzy, którzy oddali aż 12 proc. więcej mieszkań niż w 2017, tj. 24 tys. 898 oraz inwestorzy indywidualni z o 9 proc. lepszym wynikiem niż w roku poprzednim, tj. 18 tys. 967 mieszkań.

To właśnie w ramach tych dwóch form budownictwa wybudowano w sumie 97,7 proc. wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań, w okresie od stycznia do marca 2018 roku. Inwestycje realizowane przez deweloperów stanowiły 55,5 proc., zaś przez inwestorów indywidualnych 42,3 proc.

Spadek w tej kwestii odnotowały spółdzielnie mieszkaniowe (491 w zestawieniu z 569), oraz pozostali inwestorzy (443 mieszkania w stosunku do 552 przed rokiem).

Oprócz większej liczby oddanych do użytku lokali, wzrosła także liczba wydanych pozwoleń na budowę. W tej kwestii wyniki są ponad 10 proc. wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym (ponad 65 tys. dokumentów). Co ciekawe, aż 50 procentowy wzrost w tym temacie osiągnęło budownictwo społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe, co jest pozytywnym rokowaniem na przyszłość.

W pierwszym kwartale tego roku wzrosła również liczba mieszkań, których budowę dopiero rozpoczęto (9 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku).

O ile o danych statystycznych często mówi się z przymrużeniem oka, to te liczby potwierdzić może widok wielu nowo powstających osiedli. W samym Opolu ostatnio oddano do użytku mieszkania TBS na Malince, wciąż powstają też nowe osiedla, takie jak Apartamenty Natura, Luksusowe Tarasy czy Osiedle Szmaragdowe.

Avatar

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł