Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

KWIECIEŃ 2024

CZYTAJ

Wakacje w zgodzie z założeniami medycyny ekologicznej

Urlop bez ryzyka alergii czy złego samopoczucia? Kilka praktycznych porad, jak wypoczywać w zgodzie z zaleceniami medycyny ekologicznej.

Wakacje w zgodzie z założeniami medycyny ekologicznej

Urlop bez ryzyka alergii czy złego samopoczucia? Kilka praktycznych porad, jak wypoczywać w zgodzie z zaleceniami medycyny ekologicznej.

Beata Marcinowicz

Ten artykuł liczy 791 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 38 sek.

Medycyna naturalna zakłada, że zdrowie jest wynikiem życia w przyjaznym sobie środowisku. Wiele na ten temat ma nam do powiedzenia Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, pediatra, członek Amerykańskiej Akademii Medycyny Ekologicznej. W jego książce pt. „Ratujmy się. Elementarz medycyny ekologicznej” poznamy prawdę na temat tego, w jaki sposób funkcjonują nasze ciała i dlaczego na przykład złe samopoczucie, które większość określa, jako zmęczenie czy hipochondrię, jest faktycznie objawem choroby.

Według dr. Kropa nasze otoczenie wpływa na nasze zdrowie, pogląd ten leży u podstaw medycyny ekologicznej i jeśli zależy nam na dobrej formie, warto ograniczyć obecność szkodliwych czynników. O ile w czy w pracy mamy mniejszy lub większy wpływ na to, co jemy, na czym śpimy i jakimi środkami sprzątamy, o tyle podczas wakacyjnych wypraw jest to sprawa drugorzędna. A przecież podczas urlopu chcemy czuć się szczególnie dobrze, chcemy wypocząć i nabrać energii na kolejny, czasem bardzo trudny, rok. Jak osiągnąć cel nie poświęcając swojego zdrowia i samopoczucia?

Naturalnie czyste otoczenie

O szkodliwości zanieczyszczonego powietrza, jedzenia, wody i gleby nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet osoby nie będące zwolennikami medycyny ekologicznej mają świadomość, jak bardzo wszelkie zanieczyszczenia nam szkodzą. Jeśli faktycznie zależy nam na dobrym odpoczynku, wybierzmy odpowiednie miejsce pobytu. Duże ośrodki miejskie, tłumne plaże i górskie szlaki, bliskość wielkich zakładów przemysłowych wpływa na stan środowiska w danym regionie. Jeśli zależy nam na dobrej jakości wodzie, powietrzu i jedzeniu, zdecydujmy się na pobyt w ekologicznym gospodarstwie agroturystycznym. Często są one położone w prawdziwie dziewiczych miejscach, daleko od przemysłu, na skraju parku narodowego lub krajobrazowego. Jednocześnie status gospodarstwa ekologicznego gwarantuje nam jakość pożywienia i wody. Dzięki temu mamy pewność, że nasz urlop będzie wartościowy, choć niekoniecznie w luksusowych warunkach. Za to w bliskości z przyrodą, w ciszy i spokoju.

© Fotolia

Odpowiednia pielęgnacja ciała

Latem możemy spodziewać się prawie wszystkiego. Upalnego popołudnia z temperaturą ponad 30 stopni Celsjusza, gradobicia i burzy pojawiających się w ciągu kilku minut, ukąszenia kleszcza i konsekwencji w postaci boreliozy lub też nagłej alergii połączonej z dusznościami albo wysypką. Podczas urlopu, szczególnie z dziećmi, musimy być przygotowani na wszelkie okoliczności. Jednak, by uniknąć przykrych niespodzianek, warto mieć z sobą sprawdzone produkty chroniące nasze zdrowie. Wybierając krem do opalania wybierzmy ten z filtrami mineralnymi. Po pierwsze filtry mineralne są w pełni naturalne (nie ma w nich chemii), po drugie skuteczniej chronią skórę. Przed kleszczami czy komarami bronić nas mogą naturalne wyciągi ziołowe. Owady te nie znoszą olejków eterycznych zawartych w ziołach. Chroniąc się przed uczuleniem na wakacjach warto stosować ekologiczne, roślinne kosmetyki. Odpowiednio dobrane nie będą negatywnie wpływały na stan skóry nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. I zapewnią nam ładny wygląd.

Dbałość o każdy szczegół

Nawet jeśli nie chcemy spędzać wakacji na łonie natury, możemy przygotować się do wyjazdu w taki sposób, by zminimalizować czynniki ryzyka. Na przykład zabierając z domu swoją pościel, śpiwory czy koce. Rada ta szczególnie dotyczy osób uczulonych na roztocza, pierze, sierść zwierząt. Własna, sprawdzona pościel jest gwarancją dobrego samopoczucia. Standardem jest już, że w hotelach czy do wynajęcia stosuje się pościel antyalergiczną i dba o czystość poszewek i ręczników, jednak jeśli mamy stresować się, czy na pewno nic nie grozi naszemu zdrowiu, lepiej przygotować się na każdą okoliczność. Osoby nadwrażliwe na środki chemiczne mogą wziąć z sobą przetestowane, a tym samym bezpieczne, produkty do sprzątania czy mycia naczyń. Pamiętajmy także, że dbanie o czystość pokoju, w którym aktualnie przebywamy, wybieranie odpowiedniej wody do picia, regularna aktywność fizyczna, zależą wyłącznie od nas. A przecież one również mają wpływ na zdrowie.

Ekologiczne i zdrowe wakacje

By urlop był prawdziwie ekologiczny, nie musi być spędzony w ośrodku o takiej nazwie. Czasem wystarczy niewielki domek na skraju lasu, gdzieś daleko od miasta. Albo pokój w miłym, czystym hoteliku w turystycznej miejscowości. Troszcząc się o siebie i swoich bliskich, dokonujmy odpowiednich wyborów. Naturalne kosmetyki i środki czystości, zachowanie zasad bezpieczeństwa i sprawdzanie jakości pożywienia, które jest nam serwowane nie stanowią wymysłu, są wyrazem świadomości, miłości i dbałości o sposób życia. Przecież dbać o siebie powinniśmy bez względu na porę roku i okoliczności.


Zobacz również:

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Jak warto przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Z Krzysztofem Kęską – specjalistą od wizerunku oraz projektantem i twórcą nowoczesnych wnętrz, rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Beata Marcinowicz

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły

Działka w Wyszogrodzie, ok. 50 km od Krakowa

Oferta inwestycyjna - Opolski Rynek Nieruchomości

Oferta inwestycyjna

Dwa mieszkania w jednym domu

ALMAR - Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montażPartner

ALMAR

Podłogi i drzwi Opole - sprzedaż i montaż

Działka w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka w Kępie pod Opolem

Działka 7833 m², w pełni uzbrojona

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska - Opolski Rynek Nieruchomości

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska

Doskonałe mieszkanie na wynajem

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach

Dom 110 m², działka 400 m²

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

FOTON PRACA Polska - Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla cudzoziemców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla cudzoziemców w Polsce

Ośrodek jeździecki Bierdzany - Opolski Rynek Nieruchomości

Ośrodek jeździecki Bierdzany

Kompleksowa oferta sprzedaży - działki i budynki

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Działka 21 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 21 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce