Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2024

CZYTAJ

Taryfa Dynamiczna

Najniższe ceny za energię elektryczną dla biznesu

Taryfa Dynamiczna

Najniższe ceny za energię elektryczną dla biznesu

Mariusz Ciołeszyński

Ten artykuł liczy 1189 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 58 sek.

Z Krzysztofem Gibek – prezesem firmy Oświecony Sp. o.o. rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Mariusz Ciołeszyński: Każda firma chciałaby płacić mniej za energię, ale nie każdy wie jak jest dzisiaj ustalana cena za energię?

Krzysztof Gibek: Ceny energii elektrycznej ustalane są na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny doby. Model rozliczania godzinowego był do niedawna dostępny dla największych przedsiębiorstw, ale obecnie dzięki Taryfie Dynamicznej również małe firmy mogą z tego korzystać i obniżać swoje rachunki za energię elektryczną. Przechodząc na model rozliczania godzinowego nasze rachunki za energię czynną mogą być niższe nawet o połowę.

Mariusz Ciołeszyński: Przypomnijmy co się zmieniło na rynku energetycznym zwłaszcza dla małych i średnich firm, co spowodowało wzrost rachunków za energię?

Krzysztof GibekKrzysztof Gibek: W 2018 roku była olbrzymia transformacja rynku energetycznego, bardzo duże podwyżki, zamrożenie cen i rekompensaty za prąd dla wybranych. W tym wielkim chaosie organizacyjnym małe i średnie firmy miały najwięcej problemów zarówno z drastycznymi podwyżkami cen jak i z upadającymi „dostawcami prądu”, którzy nie wytrzymali finansowo wprowadzonych zmian. W jednej chwili faktury za energię stały się kluczową pozycją w kosztach firmy i wielokrotnie podwyżki energii wpłynęły na rentowność biznesu.

Mariusz Ciołeszyński: Jak pan zareagował na tą sytuację wraz ze swoim zespołem?

Krzysztof Gibek: Szukaliśmy skutecznego rozwiązania dla tych klientów. Potrzebny był zupełnie nowy produkt, który będzie elastyczny, wygodny i bardzo bezpieczny. Pomogło nam w tym nasze 9-letnie doświadczenie, żeby w końcu zbudować produkt, który nazwaliśmy Taryfą Dynamiczną.

Mariusz Ciołeszyński: Czyli jest to zupełnie nowy produkt na rynku?

Krzysztof Gibek: Taryfa Dynamiczna jest w naszej ofercie od 2019 roku, od września, więc jest to stosunkowo nowy produkt. Przełożyliśmy model rozliczania godzinowego z przemysłu energochłonnego na małe i średnie firmy. Najważniejsze jest to, że produkt jest również zbieżny z Programem Energetycznym Polski 2040 (PEP 2040), gdzie wskazane są takie taryfy jako przyszłość naszego kraju. Mając na względzie naszą wiedzę i doświadczenie zdecydowaliśmy się na szybszy ruch w stronę niższych rachunków za energię i przede wszystkim elastycznego i komfortowego rozwiązania dla naszych klientów.

Mariusz Ciołeszyński: Co zyskuje klient z waszej Taryfy Dynamicznej?

Krzysztof Gibek: Przede wszystkim umowę na czas nieokreślony. Nie wiążemy klienta żadną umową, ponieważ wiemy, że ten produkt jest świetny i nie musimy nikogo zmuszać. Jeżeli klient znajdzie „coś lepszego” rozwiązanie umowy następuje zgodnie z 30-dniowym okresem wypowiedzenia.

Mariusz Ciołeszyński: Czyli rozumiem, że nie ma żadnego ryzyka dla firm?

Krzysztof Gibek: Tak, nie mamy tutaj ryzyka, ponieważ to, co jest najważniejsze w Taryfie Dynamicznej, to fakt, że liczymy zużycie w każdej godzinie doby, czyli każdą godzinę doby naliczamy osobno, zgodnie z wykresami pokazanymi na stronie www.pse.pl czyli na stronie Polskiej Sieci Energetycznej. Cały czas szukaliśmy w tym produkcie miejsca, gdzie nasz klient może zobaczyć w jakich cenach będzie kupował energię w poszczególnych godzinach doby.

© stock.adobe.com

Mariusz Ciołeszyński:  Jak w praktyce działa Taryfa Dynamiczna, na czym firmy zyskują?

Krzysztof Gibek: Po pierwsze firmy zyskują na braku ryzyka finansowego i „wartości pieniądza w czasie”. Nie musimy szacować ceny za energię jak w przypadku standardowych kontraktów terminowych. Nie musimy również kupować energii pod cały kontrakt dla klienta. Dzięki rozliczaniu w modelu godzinowym interesuje nas co dzieje się w danym momencie na rynku hurtowym. Po drugie rozliczając zużycie w każdej godzinie doby zapłacimy dokładnie za to, ile zużyliśmy i kiedy. Dzięki rozliczeniu w cyklu godzinowym zdobywamy niesamowitą wiedzę o swoim profilu zużycia. Wiemy z dokładnością co do godziny czy nasze zużycie budzi wątpliwość lub jakich źródeł wytwórczych potrzebujemy żeby zredukować zużycie z sieci do zera. Po trzecie całkowita transparentność Taryfy Dynamicznej gwarantuje, że cały czas możemy obserwować poziomy cenowe na www.pse.pl

Mariusz Ciołeszyński: Komu klient płaci z tą energię?

Krzysztof Gibek: Klient płaci naszemu operatorowi, który jest podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie i rozliczanie skonsumowanej energii elektrycznej.

Mariusz Ciołeszyński: Czy każda firma może skorzystać z Taryfy Dynamicznej, jeżeli nie jest zablokowana umową terminową?

Krzysztof Gibek: Ten produkt jest dedykowany dla firm, które zużywają na wszystkich swoich licznikach, to jest istotne, więcej niż 60 MWh rocznie. Rachunki tych firm są na poziomie 5000 złotych miesięcznie. Na pewno firmy, które dysponują wieloma lokalizacjami w różnych częściach kraju: sklepy spożywcze, sieci aptek, biurowce, zakłady usługowe.

Mariusz Ciołeszyński: Jakie kroki musi przejść firma, żeby mogła wdrożyć Taryfę Dynamiczną?

Krzysztof Gibek: Tutaj jedyne, co klient musi zrobić to złożyć podpis na umowie, później już my przejmujemy rolę. Naszym najważniejszym zadaniem jest przeanalizowanie, czy klient ma jakąś umowę lojalnościową na dostawę energii, aby nie narazić klienta na kary. Nasza umowa może wejść w życie dopiero po zakończeniu istniejącego kontraktu. Klient otrzymuje dwie faktury: jedną z Tauronu za opłaty dystrybucyjne, a drugą od nas za faktycznie skonsumowaną energię.

Mariusz Ciołeszyński: Jakie jest zainteresowanie przedsiębiorców Taryfą Dynamiczną w naszym regionie?

Krzysztof Gibek: Na dzień dzisiejszy mogę biznesowo wydzielić trzy grupy. Pierwsza grupa to są klienci, którzy mają kontrakty terminowe i muszą czekać do ich zakończenia. Nie chcemy tych klientów narażać na dodatkowe koszty związane z wypowiedzeniem trwających kontraktów. Druga grupa klientów to taka, która czuje się komfortowo z dotychczasowymi cenami i nie chce zmian. Trzecia grupa klientów, to taka, która natychmiast podejmuje decyzję, ponieważ otrzymuje kontrakt bezterminowy, niższe ceny, transparentność i bezpieczeństwo. Klienci z trzeciej grupy, którzy zdecydowali się na zmianę, nie rozpatrują już żadnego kontraktu długoterminowego ze stałymi stawkami za energię elektryczną.

Mariusz Ciołeszyński: Dziękuję za dzisiejszą rozmowę panie Krzysztofie, nasza świadomość wzrasta zwłaszcza jeśli chodzi o różnicę w rozliczaniu dobowym i godzinowym. To dobra wiadomość, że również mniejsze firmy mogą przyjrzeć się swojemu faktycznemu zużyciu energii i monitorować je na żywo co wcześniej było zarezerwowane tylko dla największych podmiotów na rynku. O jeszcze innych  możliwościach obniżania rachunków dzięki Taryfie Dynamicznej oraz o metodach bilansowania nadprodukcji energii porozmawiamy w kolejnym numerze Opolskiego Rynku Nieruchomości.

Krzysztof Gibek: Tak, to bardzo istotna kwestia w Taryfie Dynamicznej. Możemy energię sprzedawać z sieci, możemy energię kupować od klienta z każdego źródła wytwarzania, możemy bilansować zużycie energii z wytwarzaniem. Taryfa Dynamiczna ma jeszcze wiele do zaoferowania o czym z wielką przyjemnością opowiem w kolejnym numerze Opolskiego Rynku Nieruchomości. Również dziękuje za rozmowę.


Zobacz również:

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

NOVO Apartamenty w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Mariusz Ciołeszyński

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska - Opolski Rynek Nieruchomości

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska

Doskonałe mieszkanie na wynajem

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Meble Drewal - Producent mebli drewnianych i mebli ogrodowychPartner

Meble Drewal

Producent mebli drewnianych i mebli ogrodowych

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem - Opolski Rynek Nieruchomości

3-pokojowe mieszkanie 77 m² z klimatem

Groszowice, blisko plaża i kąpielisko

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach

Dom 110 m², działka 400 m²

Dom wolnostojący blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący blisko Opola

Dom 136 m², działka 750 m²

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

FOTON PRACA Polska - Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla cudzoziemców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla cudzoziemców w Polsce

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego - Opolski Rynek Nieruchomości

4-pok. mieszkanie 149 m² Opole ul. Kośnego

Umeblowane, sprzęt AGD, kominek

Działki bez pośredników: Działki bez pośredników - szybko i bezpiecznie znajdź idealną działkę dla siebie.