Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

WRZESIEŃ 2023

CZYTAJ

Taryfa Dynamiczna

Najniższe ceny za energię elektryczną dla biznesu

Taryfa Dynamiczna

Najniższe ceny za energię elektryczną dla biznesu

Mariusz Ciołeszyński

Ten artykuł liczy 1189 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 58 sek.

Z Krzysztofem Gibek – prezesem firmy Oświecony Sp. o.o. rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Mariusz Ciołeszyński: Każda firma chciałaby płacić mniej za energię, ale nie każdy wie jak jest dzisiaj ustalana cena za energię?

Krzysztof Gibek: Ceny energii elektrycznej ustalane są na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny doby. Model rozliczania godzinowego był do niedawna dostępny dla największych przedsiębiorstw, ale obecnie dzięki Taryfie Dynamicznej również małe firmy mogą z tego korzystać i obniżać swoje rachunki za energię elektryczną. Przechodząc na model rozliczania godzinowego nasze rachunki za energię czynną mogą być niższe nawet o połowę.

Mariusz Ciołeszyński: Przypomnijmy co się zmieniło na rynku energetycznym zwłaszcza dla małych i średnich firm, co spowodowało wzrost rachunków za energię?

Krzysztof GibekKrzysztof Gibek: W 2018 roku była olbrzymia transformacja rynku energetycznego, bardzo duże podwyżki, zamrożenie cen i rekompensaty za prąd dla wybranych. W tym wielkim chaosie organizacyjnym małe i średnie firmy miały najwięcej problemów zarówno z drastycznymi podwyżkami cen jak i z upadającymi „dostawcami prądu”, którzy nie wytrzymali finansowo wprowadzonych zmian. W jednej chwili faktury za energię stały się kluczową pozycją w kosztach firmy i wielokrotnie podwyżki energii wpłynęły na rentowność biznesu.

Mariusz Ciołeszyński: Jak pan zareagował na tą sytuację wraz ze swoim zespołem?

Krzysztof Gibek: Szukaliśmy skutecznego rozwiązania dla tych klientów. Potrzebny był zupełnie nowy produkt, który będzie elastyczny, wygodny i bardzo bezpieczny. Pomogło nam w tym nasze 9-letnie doświadczenie, żeby w końcu zbudować produkt, który nazwaliśmy Taryfą Dynamiczną.

Mariusz Ciołeszyński: Czyli jest to zupełnie nowy produkt na rynku?

Krzysztof Gibek: Taryfa Dynamiczna jest w naszej ofercie od 2019 roku, od września, więc jest to stosunkowo nowy produkt. Przełożyliśmy model rozliczania godzinowego z przemysłu energochłonnego na małe i średnie firmy. Najważniejsze jest to, że produkt jest również zbieżny z Programem Energetycznym Polski 2040 (PEP 2040), gdzie wskazane są takie taryfy jako przyszłość naszego kraju. Mając na względzie naszą wiedzę i doświadczenie zdecydowaliśmy się na szybszy ruch w stronę niższych rachunków za energię i przede wszystkim elastycznego i komfortowego rozwiązania dla naszych klientów.

Mariusz Ciołeszyński: Co zyskuje klient z waszej Taryfy Dynamicznej?

Krzysztof Gibek: Przede wszystkim umowę na czas nieokreślony. Nie wiążemy klienta żadną umową, ponieważ wiemy, że ten produkt jest świetny i nie musimy nikogo zmuszać. Jeżeli klient znajdzie „coś lepszego” rozwiązanie umowy następuje zgodnie z 30-dniowym okresem wypowiedzenia.

Mariusz Ciołeszyński: Czyli rozumiem, że nie ma żadnego ryzyka dla firm?

Krzysztof Gibek: Tak, nie mamy tutaj ryzyka, ponieważ to, co jest najważniejsze w Taryfie Dynamicznej, to fakt, że liczymy zużycie w każdej godzinie doby, czyli każdą godzinę doby naliczamy osobno, zgodnie z wykresami pokazanymi na stronie www.pse.pl czyli na stronie Polskiej Sieci Energetycznej. Cały czas szukaliśmy w tym produkcie miejsca, gdzie nasz klient może zobaczyć w jakich cenach będzie kupował energię w poszczególnych godzinach doby.

© stock.adobe.com

Mariusz Ciołeszyński:  Jak w praktyce działa Taryfa Dynamiczna, na czym firmy zyskują?

Krzysztof Gibek: Po pierwsze firmy zyskują na braku ryzyka finansowego i „wartości pieniądza w czasie”. Nie musimy szacować ceny za energię jak w przypadku standardowych kontraktów terminowych. Nie musimy również kupować energii pod cały kontrakt dla klienta. Dzięki rozliczaniu w modelu godzinowym interesuje nas co dzieje się w danym momencie na rynku hurtowym. Po drugie rozliczając zużycie w każdej godzinie doby zapłacimy dokładnie za to, ile zużyliśmy i kiedy. Dzięki rozliczeniu w cyklu godzinowym zdobywamy niesamowitą wiedzę o swoim profilu zużycia. Wiemy z dokładnością co do godziny czy nasze zużycie budzi wątpliwość lub jakich źródeł wytwórczych potrzebujemy żeby zredukować zużycie z sieci do zera. Po trzecie całkowita transparentność Taryfy Dynamicznej gwarantuje, że cały czas możemy obserwować poziomy cenowe na www.pse.pl

Mariusz Ciołeszyński: Komu klient płaci z tą energię?

Krzysztof Gibek: Klient płaci naszemu operatorowi, który jest podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie i rozliczanie skonsumowanej energii elektrycznej.

Mariusz Ciołeszyński: Czy każda firma może skorzystać z Taryfy Dynamicznej, jeżeli nie jest zablokowana umową terminową?

Krzysztof Gibek: Ten produkt jest dedykowany dla firm, które zużywają na wszystkich swoich licznikach, to jest istotne, więcej niż 60 MWh rocznie. Rachunki tych firm są na poziomie 5000 złotych miesięcznie. Na pewno firmy, które dysponują wieloma lokalizacjami w różnych częściach kraju: sklepy spożywcze, sieci aptek, biurowce, zakłady usługowe.

Mariusz Ciołeszyński: Jakie kroki musi przejść firma, żeby mogła wdrożyć Taryfę Dynamiczną?

Krzysztof Gibek: Tutaj jedyne, co klient musi zrobić to złożyć podpis na umowie, później już my przejmujemy rolę. Naszym najważniejszym zadaniem jest przeanalizowanie, czy klient ma jakąś umowę lojalnościową na dostawę energii, aby nie narazić klienta na kary. Nasza umowa może wejść w życie dopiero po zakończeniu istniejącego kontraktu. Klient otrzymuje dwie faktury: jedną z Tauronu za opłaty dystrybucyjne, a drugą od nas za faktycznie skonsumowaną energię.

Mariusz Ciołeszyński: Jakie jest zainteresowanie przedsiębiorców Taryfą Dynamiczną w naszym regionie?

Krzysztof Gibek: Na dzień dzisiejszy mogę biznesowo wydzielić trzy grupy. Pierwsza grupa to są klienci, którzy mają kontrakty terminowe i muszą czekać do ich zakończenia. Nie chcemy tych klientów narażać na dodatkowe koszty związane z wypowiedzeniem trwających kontraktów. Druga grupa klientów to taka, która czuje się komfortowo z dotychczasowymi cenami i nie chce zmian. Trzecia grupa klientów, to taka, która natychmiast podejmuje decyzję, ponieważ otrzymuje kontrakt bezterminowy, niższe ceny, transparentność i bezpieczeństwo. Klienci z trzeciej grupy, którzy zdecydowali się na zmianę, nie rozpatrują już żadnego kontraktu długoterminowego ze stałymi stawkami za energię elektryczną.

Mariusz Ciołeszyński: Dziękuję za dzisiejszą rozmowę panie Krzysztofie, nasza świadomość wzrasta zwłaszcza jeśli chodzi o różnicę w rozliczaniu dobowym i godzinowym. To dobra wiadomość, że również mniejsze firmy mogą przyjrzeć się swojemu faktycznemu zużyciu energii i monitorować je na żywo co wcześniej było zarezerwowane tylko dla największych podmiotów na rynku. O jeszcze innych  możliwościach obniżania rachunków dzięki Taryfie Dynamicznej oraz o metodach bilansowania nadprodukcji energii porozmawiamy w kolejnym numerze Opolskiego Rynku Nieruchomości.

Krzysztof Gibek: Tak, to bardzo istotna kwestia w Taryfie Dynamicznej. Możemy energię sprzedawać z sieci, możemy energię kupować od klienta z każdego źródła wytwarzania, możemy bilansować zużycie energii z wytwarzaniem. Taryfa Dynamiczna ma jeszcze wiele do zaoferowania o czym z wielką przyjemnością opowiem w kolejnym numerze Opolskiego Rynku Nieruchomości. Również dziękuje za rozmowę.


Zobacz również:

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły

Działka w Wyszogrodzie, ok. 50 km od Krakowa

Piękny budynek 2 174 m² w centrum Opola

Zabytek architektoniczny przy ul. Damrota

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar

Działka w Kępie pod Opolem

Działka 7833 m², w pełni uzbrojona

Mariusz Ciołeszyński

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy szeregowe 80 m² z ogródkiem i miejscem postojowym

Nowe osiedle na ul. Jana Kwoczka, Opole - Wójtowa Wieś

Apartamenty Perłowe w Górkach pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe w Górkach pod Opolem

Dwupoziomowe mieszkania 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Perłowe Opole-Górki – dwukondygnacyjne domy

Apartamenty 80,85 m², 4 pokoje, 2 miejsca postojowe

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu - Opolski Rynek Nieruchomości

Mieszkanie 33 m² na Zaodrzu

Nowoczesna kawalerka z klimatyzacją

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Budynek nr 3 - zamieszkaj w nim jeszcze w tym roku

Klonowe Zacisze - Opolski Rynek Nieruchomości

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach

Dom 110 m², działka 400 m²

Dwupoziomowy apartament w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Dwupoziomowy apartament w Opolu

4 pokoje, 80 m², ogródek, miejsce parkingowe

Działka 21 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 21 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Apartamenty Awangarda - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Awangarda

Relacja z placu budowy nowego osiedla

AquaVet Weterynarz OpolePartner

AquaVet Weterynarz Opole

Nocna pomoc weterynaryjna, Rehabilitacja zwierząt

Budynek inwestycyjny - Opolski Rynek Nieruchomości

Budynek inwestycyjny

Atrakcyjna lokalizacja blisko strefy ekonomicznej w Nysie