Od czego zależy cena granitu?
Parapety i schody z granitu to długoterminowa inwestycja
Opolski Rynek Nieruchomości
Ten artykuł liczy 681 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 16 sek.
Większość z nas spodziewa się wysokich cen za swoje wymarzone schody czy parapety z granitu. W końcu granity i marmury to kamienie naturalne, a nie plastik. W dodatku na każdym kroku jest ryzyko uszkodzenia, a nawet zniszczenia tego drogiego materiału, już nie wspominając o tym, jakie to wszystko jest wagowo ciężkie.
Skoro to wszystko jest takie oczywiste, to skąd to zdziwienie patrząc na ceny? Ono wkracza, kiedy po otrzymaniu wyceny na jeden gatunek kamienia, wpadnie nam w oko inny, który może się okazać dwa, lub i trzy razy droższy. Taka różnica może zadziwić najspokojniejszego z nas. Bierze się to z kilku czynników, przybliżamy te najistotniejsze.
Pochodzenie
Wciąż spotykamy ludzi, którzy uważają, że wszystkie granity są wydobywane w Strzegomiu. Niestety nie. Kamienie naturalne pochodzą z całego świata, a konkretne gatunki występują zazwyczaj tylko w jednym konkretnym regionie. Tu mamy pierwszą przyczynę różnic – logistyka. Inny koszt ponosimy transportując kamień z Strzegomia, a inny z Indii, Afryki czy Brazylii.
Dodatkowym nośnikiem kosztów jest technologia wydobycia. Nie wszędzie kamieniołomy się prężnie rozwijają. Czasami kopalnie nie mają chęci inwestować w lepsze rozwiązania. Mają świadomość że nigdzie takiego gatunku już nie ma, lub złoża są zbyt małe aby za dużo inwestować. Niestety gorsze rozwiązania technologiczne, zazwyczaj odbijają się negatywnie na końcowej cenie surowca, a tym samym naszych parapetów, schodów czy pomników.
Rzadkość
Może granity i marmury to nie złoto, jednak niektóre gatunki są tak piękne, że każdy by je chciał. Pewnie by tak było, gdyby nie ograniczona ilość złóż. Właściciele kopalni to przedsiębiorczy ludzie, będą dbać o to aby wyciągnąć z swoich złóż jak najwięcej dochodu. Nie ma tu górnej granicy, surowiec ma taką cenę, ile rynek jest gotów za niego dać.
Obróbka
Kamienie naturalnie różnią się nie tylko kolorem. Prawdziwe różnice znajdują się w składzie mineralnym i strukturze surowca. Najprostszym porównaniem są pospolite szare granity, ważące średnio 2650 kg/m3 i czarne wnoszące na wagę nawet 3600 kg/m3. Objętość taka sama, a waga zdecydowanie większa. To oznacza że czarne kamienie mają większą gęstość i twardość. Twardszy materiał trudniej i dłużej się obrabia, narzędzia szybciej zużywają. Tutaj warto jeszcze wspomnieć o rodzaju obróbki. Proste formy wykończenia jakie występują zazwyczaj w parapetach, nie wnoszą znacznych dodatkowych kosztów. Da radę zrobić je niemal w pełni automatycznie. Problem zaczyna się przy nietypowych kształtach, jakie mogą występować w schodach idących po łuku lub nietypowym wykończeniu tablicy lub innego elementu nagrobka. W tych przypadkach nieraz musi rzemieślnik podziałać narzędziami ręcznymi.
Istnieją też bardzo delikatne kamienie, miękkie i kruche w strukturze. Czy ich koszt obróbki jest mniejszy? Niestety nie. Aby surowca nie uszkodzić, trzeba go obrabiać powili i delikatnie. Czasami jest na stanie końcówka danej partii i wystarczy tylko na ten jeden konkretny element. Płyty mogą wymagać dodatkowego wzmocnienie, tylko po to aby dało się w miarę bezpiecznie je ciąć.
Często też padają pytania o dobry granit. Mamy to przeświadczenie, że droższy oznacza lepszy. Każdy kamień naturalny ma swoją specyfikę i miejsce zastosowania do którego się nadaje lepiej lub mniej. Każdy jest z natury bardzo trwały, więc nie jest to czynnik cenowy. Dobierając droższy surowiec, decydujemy się zwyczajnie na taki bardziej egzotyczny, rzadszy lub trudniejszy w obróbce. W końcu nie chcemy mieć naszych parapetów, schodów czy pomników z byle czego. Zapraszamy do firmy SATI we Wrzoskach, gdzie można zobaczyć i dotknąć różnych rodzajów granitów i dowiedzieć się więcej na ich temat od specjalistów, którzy sprowadzają je z całego świata.
Zobacz również:
Kompleks biurowo-usługowy oraz hale produkcyjne w Chróścicach
Kompleksowa oferta sprzedaży – działki i budynki
Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski
Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)