Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

KWIECIEŃ 2024

CZYTAJ

Trendy inwestycyjne poza granicami Polski

Dubaj, Hiszpania, Portugalia, Cypr, Gruzja, Bułgaria, Chorwacja

Trendy inwestycyjne poza granicami Polski

Dubaj, Hiszpania, Portugalia, Cypr, Gruzja, Bułgaria, Chorwacja

Mariusz Ciołeszyński

Ten artykuł liczy 1152 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 50 sek.

Z Patrycją Ciura z Kancelarii Nieruchomości PCKN rozmawia Mariusz Ciołeszysńki:

Mariusz Ciołeszyński: W ostatnim czasie sporo rozmawialiśmy na temat prognoz co do cen nieruchomości oraz o preferencyjnym kredycie 2% ze stałym oprocentowaniem na zakup pierwszej nieruchomości. Jakie dodatkowe udogodnienia pojawiły się na rynku w ostatnim czasie?

Patrycja Ciura: Dodatkowym udogodnieniem dla klientów indywidualnych kupujących pierwszą nieruchomość z rynku wtórnego jest zwolnienie z podatku PCC 2%. We wtorek 25 lipca 2023 r. Kancelaria Prezydenta RP podała, iż Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. likwidacji użytkowania wieczystego, która umożliwi firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym wykup gruntów. Regulacja przewiduje też, że nabycie pierwszego będzie zwolnione z PCC natomiast zakup co najmniej sześciu na jednej inwestycji w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej, wysokość podatku PCC to aż 6%.

Mariusz Ciołeszyński: Kiedy będzie można skorzystać z tego nowego prawa?

Patrycja Ciura: Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Przepisy dotyczące wyższego PCC przy zakupie co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Mariusz Ciołeszyński: Czy ten wskaźnik procentowy podatku PCC jest wysoki w Polsce w porównaniu z innymi krajami?

Patrycja Ciura: Dokonałam takiej analizy i warto spojrzeć na tabelę, która pokazuje jak to się kształtuje w tych najpopularniejszych inwestycyjnie krajach. W Polsce, jak widać, jest całkiem nieźle pod tym względem.

Mariusz Ciołeszyński: Czy faktycznie inwestorzy coraz częściej myślą o innych rynkach poza granicami kraju? Co jest przyczyną tego działania?

Patrycja Ciura: Uwarunkowania prawne i społeczne wpływają niewątpliwie na to, iż w ostatnim czasie na rynku nieruchomości zauważa się coraz większy trend zakupowy nieruchomości poza granicami polski przez klienta indywidualnego oraz inwestycyjnego. Do tego zjawiska przyczyniła się sytuacja polityczna na świecie oraz większa stopa zwrotu z inwestycji (zysk z najmu + wzrost wartości nieruchomości), a także chęć posiadania drugiego .

Mariusz Ciołeszyński: Jakie kierunki ostatnio są najpopularniejsze?

Patrycja Ciura: Częstymi kierunkami jest Hiszpania, Portugalia, Cypr, Gruzja, Bułgaria, Chorwacja, ale topowym kierunkiem stał się Dubaj. Jednym z najtańszych możliwości zakupu nieruchomości jest Bułgaria, na tym rynku możemy kupić już od 35 tys. euro, procedura zakupu nieruchomości jest prosta i szybka, dodatkowo koszty utrzymania są stosunkowo niskie. Jeżeli nie posiadamy zbyt dużego budżetu to warto zastanowić się nad tym kierunkiem. Od trzech lat zauważana jest tendencja wzrostowa ceny za metr kwadratowy nieruchomości, wszystko uzależnione od regionu. Rzeczywista powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych jest inna niż podawana w ogłoszeniach, ponieważ wliczana jest również powierzchnia balkonów czy tarasów oraz stosunek części wspólnych.

Mariusz Ciołeszyński: A który kraj i region polecasz szczególnie?

Patrycja Ciura: Jeżeli poszukujemy miejsca na drugi to serdecznie polecam Hiszpanię a w szczególności miejscowość, w której osobiście jestem zakochana – Sotogrande, piękne miasteczko położone na zachód od Marbelli i tuż przed Gibraltarem. Sotogrande to największa prywatna inwestycja mieszkaniowa w Andaluzji, w Hiszpanii. Usytuowane na wybrzeżach Costa del Sol miasteczko oferuje prywatne, luksusowe, zamknięte z dala od turystów. To miejsce letnich znanych i najbogatszych rodzin. Sotogrande oferuje nie tylko najwyższej klasy pola golfowe, piękne plaże, słońce przez cały rok, również infrastrukturę handlowo-usługową, ale przede wszystkim z myślą o dzieciach międzynarodową szkołę o bardzo wysokim poziomie edukacji.

Village Verde to nie tylko luksusowe wakacyjne – to również miejsce, gdzie można spokojnie żyć, w poczuciu bezpieczeństwa i luksusu. Village Verde to również inwestycja, która zyskuje na swojej wartości każdego dnia. Na zakup nieruchomości na tej inwestycji potrzebujemy około 800 tys. euro.

W Hiszpanii możemy oczywiście kupić nieruchomości w niższych cenach np. w regionie Alicante, które dosyć prężnie się rozwija, natomiast musimy pamiętać, aby przed zakupem zweryfikować dewelopera oraz poprawność całej dokumentacji. Na tym rynku jest to bardzo istotne, bo zdarzają się sytuacje, iż klienci są oszukiwani i w efekcie końcowym pozostają bez mieszkania i środków finansowych.

Zakup nieruchomości w Barcelonie to również idealne miejsce na lokatę kapitału, tylko musimy pamiętać, aby sprawdzić czy nieruchomość posiada licencję na wynajem, ponieważ rząd nie chce udzielać nowych zezwoleń. Na Majorce i sąsiednich wyspach licencje zostały wstrzymane na wynajem wakacyjny.

Mariusz Ciołeszyński: Wspomniałaś wcześniej, że topowym kierunkiem stał się ostatnio Dubaj, jak wygląda ten rynek nieruchomości?

Patrycja Ciura: Dubaj ostatnio jest absolutnym hitem, przeciętne ceny nieruchomości są zbliżone do rynku cen w Warszawie, a jesteśmy w stanie uzyskać zdecydowanie większą stopę zwrotu z najmu. Możemy tu kupić apartamenty na nowych inwestycjach developerskich już o 9 tys. zł za metr kwadratowy, a zakup powyżej 700 tys. dirhamów (porównywalna wartość do złotówki) pozwala nam się ubiegać o 3-letnią wizę inwestorską i mieć takie same prawa jak rezydent. Dodatkowym atutem jest brak podatku od nieruchomości oraz nie występuje tutaj podatek dochodowy przy zbywanej nieruchomości. Jeżeli brakuje nam środków, to możemy ubiegać się o kredyt długoterminowy od banku lokalnego oraz krótkoterminowy bezpośrednio u dewelopera.

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie© stock.adobe.com

Dubaj jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie, ciągle się zmienia i wychodzi naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców. Gospodarka jest bardzo silna, znikoma inflacja, utrzymywanie dobrych relacji na arenie politycznej. Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden cel, aby zostać najlepszym miejscem do życia i żeby życie tutaj stało się osiągalne prawie dla każdego.

Mariusz Ciołeszyński: Od czego zacząć, żeby taka inwestycja za granicą była bezpieczna?

Patrycja Ciura: Rynek nieruchomości w każdym kraju jest inny, dlatego przed zakupem mieszkania, gruntu czy domu ważna jest szczegółowa weryfikacja poszczególnego kraju, regionu, a przede wszystkim regulacji prawnych w nim obowiązujących. Bardzo ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się obrotem nieruchomości, aby nie stracić swoich środków finansowych w transakcjach z nieuczciwymi sprzedającymi.

W ostatnim czasie dużo uwagi poświęcam na analizę zagranicznych rynków, a wiąże się to z konkretnymi sytuacjami, gdzie zgłaszają się do nas klienci poszukujący nieruchomości za granicą. Jest to niezbędne do tego, aby nasze pośrednictwo w całym procesie zakupu było dla klienta bezpieczne i pewne. Serdecznie zapraszam do współpracy.

Mariusz Ciołeszyński: Dziękuję za rozmowę na tak ciekawy temat.

Patrycja Ciura: Również bardzo dziękuję.


Zobacz również:

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży – 3 różne domy

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Jak warto przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Z Krzysztofem Kęską – specjalistą od wizerunku oraz projektantem i twórcą nowoczesnych wnętrz, rozmawia Mariusz Ciołeszyński

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Mariusz Ciołeszyński

Redaktor naczelny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

INVESTBUD - Profesjonalne usługi wyburzeń i rozbiórek na terenie całej PolskiPartner

INVESTBUD

Profesjonalne usługi wyburzeń i rozbiórek na terenie całej Polski

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska - Opolski Rynek Nieruchomości

Kawalerka 31,5 m² Opole Ozimska

Doskonałe mieszkanie na wynajem

Apartamenty Eko Park - Opolski Rynek Nieruchomości

Apartamenty Eko Park

Budynek nr 3 - zamieszkaj w nim jeszcze w tym roku

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 53 ary z lasem i dostępem do Wisły

Działka w Wyszogrodzie, ok. 50 km od Krakowa

Działka 41 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka 41 arów Opole-Wrzoski

Zobacz szczegółowy raport o działce

Oferta inwestycyjna - Opolski Rynek Nieruchomości

Oferta inwestycyjna

Dwa mieszkania w jednym domu

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Działka w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka w Kępie pod Opolem

Działka 7833 m², w pełni uzbrojona

Nosi Ci Się - Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięcaPartner

Nosi Ci Się

Sklep z ubraniami dla dzieci - modna odzież dziecięca

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski - Opolski Rynek Nieruchomości

Działka budowlana 31 arów Opole-Wrzoski

Atrakcyjna cena 17 000 zł za ar