Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

CZERWIEC 2024

CZYTAJ

Czy warto czekać na kolejny Black Week?

Ceny mieszkań i domów w 2024 r.

Czy warto czekać na kolejny Black Week?

Ceny mieszkań i domów w 2024 r.

Mariusz Ciołeszyński

51

Ten artykuł liczy 1055 słów i przeczytasz go w około 3 min. i 31 sek.

Dlaczego w ostatnim tygodniu listopada ceny nieruchomości w nie spadły? Wyczekiwany Black Week, a nawet Black Friday rozczarował poszukiwaczy okazyjnych cen nowych i ów. To prawda, że Black Week oraz Black Friday odbywają się cyklicznie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Australii. Wyprzedaże z okazji Black Friday uznawane są za bezsprzecznie największe wyprzedaże pojawiające się na rynku czyli największe obniżki cen w całym roku. W Polsce ten dzień z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny, część wyprzedaży trwa cały tydzień i stąd określenie Black Week. W naszej redakcji przeanalizowaliśmy dostępne informacje o aktualnych kategoriach ofert Black Friday 2023 i co ciekawe zabrakło wśród nich jednej, jakże dla nas ważnej branży.

Prosimy spojrzeć na poniższą listę: i ogród, Moda, Elektronika i komputery, Sprzęt AGD, Sport i rekreacja, Dzieci, Turystyka, Artykuły biurowe, Finanse, Biznes, Zwierzęta, Gry, Motoryzacja, Edukacja i kariera, Zdrowie i uroda, Żywność i napoje, Książki i czasopisma, Telekomunikacja, Rozrywka, Filmy i muzyka, Prezenty.

Lista kategorii rozpoczyna się od branży Dom i ogród, ale dotyczy tylko wyposażenia wnętrz i wszystkiego do ogrodu. Dlaczego brakuje obniżonych cen samego domu, czy działki budowlanej? Dlaczego żaden deweloper nie podał konkretnej obniżonej ceny nieruchomości w całym naszym miesięczniku ani w listopadzie, ani w grudniu? Czy nikt nie mógł skorzystać z tego triku marketingowego w okresie Black Week?

Jedną z odpowiedzi znajdujemy w „Dyrektywie Omnibus”, czyli nowym prawie zawartym w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii dotyczącym uwidaczniania cen towarów i usług, które weszło w życie od 1 stycznia 2023 r. Nałożyło ono na cały rynek obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi. Oznacza to, że sprzedawcy muszą informować o cenach na 30 dni sprzed obniżki. Jak wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda: “Świa konsument chce podejmować decyzje w oparciu o jasną i przejrzystą informację. Rozporządzenie wydane przez MRiT określa obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi. Takie rozwiązanie ułatwi nam wszystkim porównanie cen produktów, a tym samym dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich”.

Ministerstwo podkreśliło, że są to rozwiązania, które wdrażają do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161. Celem całego pakietu zmian jest wzmocnienie skuteczności obowiązujących przepisów konsumenckich. Mówiąc krótko, obniżone ceny muszą być naprawdę obniżone, a do tego deweloperzy w Opolu się nie spieszą. Dlaczego? Rozmawialiśmy na ten temat z wieloma deweloperami, analizowaliśmy też sytuację w innych miastach w Polsce i odpowiedź jest prosta. Wszędzie ceny mieszkań i na rynku pierwotnym raczej rosną niż maleją. W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Warszawie wzrosły o 18%, a w Krakowie o ponad 20%. Ma to związek z fundamentalną zasadą ekonomii, czyli istotną rolą relacji między popytem a podażą w kształtowaniu cen mieszkań.

Więcej na ten temat napiszemy w kolejnych wydaniach Opolskiego Rynku Nieruchomości, teraz chcemy wskazać, że nikt z opolskich deweloperów nie obniżył cen nieruchomości w okresie Black Week. Ponadto, raczej mało prawdopodobne jest, żeby ktokolwiek to zrobił w grudniu z okazji 8 Wystawy Mieszkań i Domów w C.H. Karolinka, a także w kolejnych miesiącach, kiedy wszystko dopiero zacznie drożeć z powodu wzrostu cen energii i coraz wyższych kosztów usług budowlanych.

To kolejna przyczyna, dla której branża nieruchomości nie znajduje się w świetle „Dyrektywy Omnibus”, na liście obniżonych promocyjnych cen, do czego ostatnio przyzwyczaiły nas inne branże na rynku konsumenckim. Z nieruchomościami jest zupełnie inaczej. Ich wartość systematycznie rośnie podobnie jak wartość złota, dlatego zamiast czekać i myśleć czy kupić, inwestorzy podpowiadają z doświadczenia, że lepiej najpierw kupić, a potem spokojnie czekać, aż ich wartość naturalnie wzrośnie.

Nieruchomość zachowuje się jak drzewo, jej cena powoli rośnie. Dlatego w Opolskim Rynku Nieruchomości nie ogłaszamy Black Friday, a tym bardziej popularnego Black Week. U nas wszystko jest jasne, jak kolor White. Dlatego mamy w grudniu White Month czyli Biały Miesiąc jasnych cen atrakcyjnych nieruchomości, które zaprezentujemy na 8. Wystawie Mieszkań i Domów w C.H. Karolinka. Wystawa odbywa się w terminie od 1 do 31 grudnia 2023 roku, serdecznie Państwa zapraszamy. Pokazujemy nie tylko aktualne ceny, ale także nowe lokalizacje i terminy oddania poszczególnych inwestycji na lokalnym rynku nieruchomości.

Zamiast Black Week w nieruchomościach mamy w Polsce program „Bezpieczny Kredyt 2%”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W wielu miastach takich jak: Warszawa, Gdańsk, Kraków czy Wrocław spada dostępność mieszkań możliwych do kupienia w ramach tego programu. Na szczęście w Opolu i w Katowicach jest jeszcze inaczej i nadal jest z czego wybierać, ale ta sytuacja zmienia się dynamicznie. Powodem są rosnące ceny i duże zainteresowanie zakupami. Według danych Związku Banków Polskich od lipca 2023 złożono ok. 68 000 wniosków kredytowych i podpisano już ponad 31 000 umów kredytowych i te liczby z każdym dniem wciąż rosną.

Czekamy na Państwa pytania i dołożymy starań, aby w kolejnym roku 2024 nasi eksperci nadal służyli Państwu pomocą w tej specjalistycznej branży jaką są nieruchomości. Przy tej okazji bardzo dziękujemy wszystkim, którzy z nami regularnie współpracują i co miesiąc przyczyniają się do ukazania się kolejnego, nowego wydania Opolskiego Rynku Nieruchomości. To nasz wspólny sukces, że przez kilkanaście lat wydaliśmy już ponad 200 numerów tego wydawnictwa. Jak mówi Iga Świątek: „Rozwój przychodzi z czasem”, dlatego już planujemy pewne nowości w 2024 roku, które przyczynią się do dalszego naszego rozwoju. Trafnie ujął to Henry Ford: „Jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzenia na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej”.


Zobacz również:

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

NOVO Apartamenty w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Osiedle Belweder Park w Nysie

Dziennik Budowy Maj 2024

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Mariusz Ciołeszyński

Redaktor naczelny Opolskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij ten artykuł

Rynek Nieruchomości Opole Nowe Mieszkania Domy Apartamenty Rynek pierwotny Rynek wtórny

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż dom 191 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 151 m²

Oferta inwestycyjna - Opolski Rynek Nieruchomości

Oferta inwestycyjna

Dwa mieszkania w jednym domu

FOTON PRACA Polska - Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla cudzoziemców w PolscePartner

FOTON PRACA Polska

Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla cudzoziemców w Polsce

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 124 m² po remoncie bardzo blisko Opola

Dom jednorodzinny z ogrodem

Domy wolnostojące CALM HOUSE - Opolski Rynek Nieruchomości

Domy wolnostojące CALM HOUSE

Oferta sprzedaży - 3 różne domy

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom 137 m² w Kępie pod Opolem

Nowy dom w zabudowie szeregowej, z ogrodem

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu - Opolski Rynek Nieruchomości

Nowe mieszkanie 37 m² w Brzegu

2 pokoje na nowym osiedlu

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom w zabudowie bliźniaczej w Opolu-Bierkowicach

Dom 110 m², działka 400 m²

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2 - Opolski Rynek Nieruchomości

Dom wolnostojący CALM HOUSE 2

Dom 136 m², Działka 750 m², Garaż 21 m²

Centrum Budowlane MARBET - Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlanaPartner

Centrum Budowlane MARBET

Materiały budowlane - sklep i hurtownia budowlana

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu - Opolski Rynek Nieruchomości

Na sprzedaż nowy dom 138 m² w Opolu

Dom o pow. użytkowej 103 m², z garażem 19 m²

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4 - Opolski Rynek Nieruchomości

Zajazd z dużym ogrodem blisko autostrady A4

Hotel, restauracja, parking

Domy na sprzedaż bez pośredników: Oferta domów na sprzedaż bez pośredników - sprawdź i znajdź wymarzony dom.